Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. - Po trzech latach wojny, którą wszczęła Rosja, Ukraina żyje, walczy i ma więcej przyjaciół na świecie niż kiedykolwiek – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas odbywajacego się międzynarodowego forum w Kijowie. W tym dniu w stolicy ukraińskiej ma odbyć się także wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- 24 lutego 2025 roku, trzy lata po rozpoczęciu "trzydniowej specjalnej operacji wojskowej" (wymyślony przez Kreml propagandowy termin agresji - red.) Putina, Ukraina żyje, walczy, a nasz kraj ma więcej przyjaciół na świecie niż kiedykolwiek - oznajmił Wołodymyr Zełenski w czasie odbywającego się w Kijowie międzynarodowego forum z udziałem przywódców europejskich.
- Zarówno wtedy, jak i dziś wszyscy wiemy, że jest to absolutnie niesprowokowana i zbrodnicza wojna Rosji przeciwko Ukrainie, wojna agresywna. Ważne jest także dzisiaj, aby tej wiedzy nie ukrywać i nazywać rzeczy po imieniu - podkreślił Zełenski.
Kolejna transza pomocy dla Kijowa
Ursula von der Leyen, która w poniedziałek rano przyjechała do Kijowa, zadeklarowała, że Europa wzmocni Ukrainę w krytycznym momencie. - Mogę poinformować, że nowa płatność w wysokości 3,5 miliarda euro dla Ukrainy nadejdzie już w marcu - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Wymieniona przez nią kwota jest częścią uruchomionego wcześniej przez UE programu wsparcia finansowego dla Kijowa na lata 2024–2027, który ma zapewnić Ukrainie do 50 miliardów euro pomocy.
Von der Leyen powiedziała też w Kijowie, że przedstawi "bardzo szybko" kompleksowy plan zwiększenia produkcji broni w Europie i jej zdolności obronnych, a Ukraina również na tym skorzysta. - Ukraina ma wysoce innowacyjny i prężnie rozwijający się przemysł obronny. Powinien on wzmocnić odporność Unii Europejskiej - oznajmiła von der Leyen.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przekazała też, że do końca przyszłego roku UE w pełni zintegruje swój rynek energii elektrycznej z rynkami Ukrainy i Mołdawii. - Wykorzystamy cały potencjał ogromnych ukraińskich magazynów gazu, z których 80 procent znajduje się w pobliżu państw członkowskich UE - powiedziała, dodając: - Przyspieszymy inwestycje w odnawialne źródła energii na Ukrainie. Wszystkie te wysiłki doprowadzą do większego bezpieczeństwa energetycznego dla obu stron, Ukrainy i Unii Europejskiej.
Ursula von der Leyen poinformowała też, że UE zamierza rozszerzyć sankcje wobec Rosji, "chyba że wykażą (Rosjanie - red.) prawdziwą chęć zawarcia trwałego porozumienia pokojowego".
Wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem
W poniedziałek w Kijowie zaplanowano wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Oczekiwane jest też spotkanie przywódców kilkunastu państw, którzy mają rozmawiać o porozumieniu pokojowym i gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Tuż po przyjeździe do stolicy ukraińskiej, von der Leyen napisała na platformie X, że "stawką jest nie tylko los Ukrainy". "W trzecią rocznicę brutalnej inwazji Rosji Europa jest w Kijowie. Jesteśmy dziś w Kijowie, ponieważ Ukraina jest Europą. W tej walce o przetrwanie stawką jest nie tylko los Ukrainy. To także los Europy" - podkreśliła von der Leyen.
Ukraińskie media relacjonowały, że oprócz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa Rady Europejskiej Antonio Costy, do Kijowa przyjechali również premier Kanady Justin Trudeau, prezydenci Litwy i Łotwy, Gitanas Nauseda i Edgars Rinkeviczs, premierzy Estonii, Hiszpanii i Norwegii, Kristen Michal, Pedro Sanchez i Jonas Gahr Store.
"W ciągu ostatnich trzech lat Ukraina pokazała światu prawdziwe znaczenie oporu. Tylko Ukraina może decydować o warunkach pokoju. Wierzymy w zwycięstwo Ukrainy, ale wymaga to działań. Musimy teraz przyspieszyć nasze wsparcie" - napisał szef estońskiego rządu.
CZYTAJ TAKŻE: Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji
Przyjazdy i spotkania online
Na konferencji prasowej w niedzielę Zełenski oznajmił, że do Kijowa przyjadą przywódcy 13 państw Unii Europejskiej, 24 przywódców ma wziąć udział w spotkaniu online.
- Sądzę, że jutro zaproponuję, byśmy w najbliższych dniach, może za tydzień lub dwa, spotkali się w jednej ze stolic Europy i tam już będziemy rozmawiali, jaki format gwarancji bezpieczeństwa może otrzymać Ukraina - powiedział prezydent.
Źródło: PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda
Źródło zdjęcia głównego: x.com