Koalicjantowi Merkel spada. Najniżej od ćwierć wieku

Poparcie dla współrządzącej w Niemczech partii SPD spadło pierwszy raz od niemal ćwierć wieku poniżej 20 proc. - podały w środę tygodnik "Stern" i telewizja RTL, powołując się na najnowszy sondaż instytutu Forsa. Ich koalicyjny partner CDU/CSU ma 34 proc.

Odnaleziono zaginiony list Kolumba o odkryciu Ameryki

Włoscy karabinierzy odnaleźli skradziony we Florencji list Krzysztofa Kolumba, w którym poinformował o odkryciu Ameryki. Zaginiony list z 1493 r. znajdował się w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie, która otrzymała go w darze - wyjaśniła strona włoska.

Cztery minuty, które zbliżają do uchodźców

20 lat temu psycholog Arthur Aron odkrył, że cztery minuty patrzenia sobie w oczy potrafią zbliżyć do siebie ludzi. Amnesty International postanowiła w oparciu o tę wiedzę przeprowadzić filmowy eksperyment z udziałem Europejczyków i przyjeżdżających do Europy uchodźców.

Rosjanie nie przekazali dokumentów. Los żołnierzy GRU niepewny

Rosja nie przekazała dotychczas Ukrainie dokumentów niezbędnych do wydania skazanych w Kijowie dwóch żołnierzy sił specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Pawło Petrenko. - Do chwili obecnej żadne takie dokumenty nie nadeszły – powiedział dziennikarzom.

Nie żyje Fritz Stern. Historyk miał 90 lat

Nie żyje pochodzący z Wrocławia amerykański historyk Fritz Stern. Specjalizujący się w historii Niemiec naukowiec zmarł w Nowym Jorku w wieku 90 lat - poinformowało w środę niemieckie wydawnictwo C.H. Beck w Monachium. Stern utrzymywał kontakty z Polską.

Bez pozwolenia męża przeglądała jego telefon. Skazana

Kobieta, która podejrzewała męża o romans i w tajemnicy sprawdziła jego telefon komórkowy, została skazana na karę grzywny i ma być deportowana ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - poinformowała anglojęzyczna gazeta "Gulf News".

"Potrzebujemy znacznie więcej czasu". MSZ odpowiada Komisji Europejskiej

Nie należy oczekiwać, by do poniedziałku doszło do jakichś bardzo przełomowych wydarzeń. Potrzebujemy znacznie więcej czasu - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Skomentował w ten sposób komunikat Komisji Europejskiej, która dała polskim władzom czas do 23 maja na wykonanie "istotnych" postępów w rozwiązaniu kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

ABW zatrzymała Mateusza Piskorskiego. W tle podejrzenia o szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Mateusza Piskorskiego, lidera znanego z prorosyjskich poglądów ugrupowania Zmiana i byłego posła Samoobrony. Śledztwo w jego sprawie prowadzi już od kilkunastu miesięcy prokuratorski pion do spraw przestępczości zorganizowanej. Śledczy z ABW i prokuratury weryfikują podejrzenia, że Mateusz Piskorski działał na rzecz obcego państwa.

Janukowycz przysłał zeznania, przyjechać się boi

Zbiegły do Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przekazał ukraińskim władzom pisemne zeznania w sprawie zabójstw na Majdanie, nie jest jednak gotów przyjechać na Ukrainę obawiając się o swoje życie – oświadczył w środę jego prawnik.

Bruksela daje Polsce czas do 23 maja na zmianę sytuacji wokół TK

Komisja Europejska dała polskim władzom czas do 23 maja na wykonanie "znaczącego" postępu w kierunku rozwiązania zastrzeżeń zgłoszonych przez Brukselę w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli tak się nie stanie, wiceprzewodniczący komisji Frans Timmermans wyda ostateczną opinię i zaczną się działania zmierzające do drugiej fazy procedury praworządności.

"Nie ma komu powstrzymać Erdogana"

Dla UE stabilność społeczna i gospodarcza Turcji ma wielkie znaczenie, ale jej przywódcy muszą dać do zrozumienia, że nie będą w nieskończoność tolerować autokratycznych zachcianek prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - pisze w środę "Financial Times".

Między dżumą a cholerą

Wicepremier polskiego rządu, pytany o amerykańskie wybory i dwójkę kandydatów na prezydenta, odpowiada, że to wybór jak między dżumą a cholerą. Takie zdanie nie powinno paść. Nie dlatego, że ktoś się może obrazić. Politycy mają grubą skórę, a już kandydaci na prezydentów USA muszą być z teflonu. Nawet nie dlatego, że obrażać nie wolno. W polityce wolno wszystko, jeśli tylko przynosi to korzyści. Słowa premiera Morawieckiego korzyści nie przynoszą i pokazują coś innego - całkowity brak strategii. 

"Getto Idomeni". Dom publiczny w wagonie, narkotyki, przemyt

W obozie dla uchodźców w Idomeni w północnej Grecji, przy granicy z Macedonią, zagnieździła się zorganizowana przestępczość - pisze greckie media. Pojawiło się określenie "getto Idomeni". Grecka policja nie wchodzi do środka i utrzymuje jedynie kordon wokół.

Wielki maszt runął po zmroku. Policja: to sabotaż

Szwedzka policja stara się ustalić, kto spowodował katastrofę jednego z kilku najwyższych masztów transmisyjnych w kraju. Licząca ponad 300 metrów konstrukcja zawaliła się w niedzielę wieczorem. Został z niej liczący około stu metrów kikut. Nikomu nic się nie stało.

Trump o Putinie: mówił o mnie miłe rzeczy, ale to mu nie pomoże

W wywiadzie udzielonym we wtorek agencji Reutera amerykański miliarder mówił o swoich pomysłach na politykę zagraniczną. O rosyjskim prezydencie Władimirze Putinie wypowiadał się mniej pochlebnie niż w przeszłości - zauważyła agencja. Gotów jest za to rozmawiać z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem, by spróbować nakłonić komunistyczne władze w Pjongjangu do porzucenia programu atomowego.

Sanders zdecydowanie bierze jeden stan, Clinton o "włos" drugi

Ubiegająca się o nominację Partii Demokratycznej w listopadowych wyborach prezydenckich Hillary Clinton wygrała prawybory przeprowadzone w stanie Kentucky – podają amerykańskie media. Wygrana była jednak o przysłowiowy "włos". Natomiast w Oregonie pewnie zwyciężył jej rywal, Bernie Sanders.