Rosjanie oskarżają US Navy. "Niebezpieczny manewr" niszczyciela

Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło załogę amerykańskiego niszczyciela USS Gravely o "rażące łamanie przepisów międzynarodowych". Moskwa poinformowała, że jednostka "niebezpiecznie zbliżyła się do rosyjskiego okrętu patrolowego na Morzu Śródziemnym". Amerykanie twierdzą, że to Rosjanie zachowywali się niebezpiecznie.

Więzione, torturowane, gwałcone. Przez policję

Tailyn Wang była w ciąży, gdy meksykańska policja wtargnęła do jej domu, wyciągnęła z łóżka i zawiozła na komisariat. Przez kolejne miesiące podejrzewana o współpracę z gangami kobieta była torturowana i wykorzystywana seksualnie przez funkcjonariuszy. Amnesty International opublikowała raport, w którym opisano setkę podobnych historii niewinnych ofiar meksykańskich sił bezpieczeństwa, które prowadzą wojnę z kartelami narkotykowymi.

Szkoci lecą do Brukseli, chcą by Londyn działał szybciej

Premier rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że uda się w środę do Brukseli na rozmowy o przyszłości Szkocji w Unii Europejskiej. Spotka się tam z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Według telewizji Sky News spotkania ze Sturgeon odmówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Benedykt XVI znów w Pałacu Apostolskim

Podczas wtorkowej ceremonii w Watykanie z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI papież Franciszek wyraził wdzięczność swemu emerytowanemu poprzednikowi za wierność i dalszą służbę Kościołowi. Benedykt dziękował zaś Franciszkowi za jego dobroć.

Moskwa: nasi dyplomaci narażeni na prowokacje FBI i CIA

Moskwa odrzuca oskarżenia amerykańskich dyplomatów o nękanie przez służby rosyjskie. Napisał o nich dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowych informatorów. – Publikacja ta nie odzwierciedla rzeczywistego stanu rzeczy. To przykład propagandy – stwierdziła rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Zastrzeliła włamywacza. Ukrył się w pokoju jej dziecka

W Portland w stanie Oregon kobieta po powrocie wieczorem do domu zastrzeliła włamywacza, który ukrył się w pokoju jej dziecka. Kobieta i jej dzieci cały czas są w szoku. Rozpoczęto śledztwo mające ustalić okoliczności sprawy, matka nie została zatrzymana.

Turcja nie przeprosiła za śmierć pilota, ale "wyraziła ubolewanie". Pieniędzy też nie będzie

Turecki premier Binali Yildirim wycofał się we wtorek ze złożonej dzień wcześniej zapowiedzi, że Turcja wypłaci Rosji odszkodowanie za zestrzelony na pograniczu syryjsko-tureckim rosyjski samolot wojskowy biorący udział w operacji w Syrii. Wcześniej prezydent tego kraju, Recep Erdogan, w liście do prezydenta Władimira Putina miał przeprosić za incydent. Ankara i temu zaprzeczyła.

Tusk zapowiada kolejny nieformalny szczyt. Już bez Wielkiej Brytanii

- Musimy szanować traktaty europejskie. Zgodnie z nimi to rząd Wielkiej Brytanii musi zainicjować procedurę wyjścia - powiedział Donald Tusk niedługo przed rozpoczęciem szczytu przywódców UE w Brukseli. Zadeklarował, że Wspólnota jest gotowa do podjęcia działań choćby dzisiaj, ale "musimy być cierpliwi". Zapowiedział przy tym, że zaproponuje kolejne spotkanie przywódców UE.

Udany test "konia roboczego". Chiny prężą kosmiczne muskuły

W weekend w południowych Chinach odbył się udany start rakiety kosmicznej Długi Marsz 7, nowego "konia roboczego" całego chińskiego programu podboju kosmosu. Jednocześnie przetestowano nowy kosmodrom oraz kapsułę załogową, a władze do tego stopnia były pewne sukcesu, że po raz pierwszy start można było swobodnie obserwować.

"Każdy strzał, który słyszymy, jest łamaniem porozumień"

W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje ukraińskie 71 razy, po dłuższej przerwie wyciągnęli systemy artyleryjskie – informuje sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Szef specjalnej misji OBWE w Donbasie Alexander Hug powiedział, że w ciągu tygodnia obserwatorzy odnotowują ok. 8 tys. przypadków naruszeń rozejmu w strefie konfliktu.

Debata o Polsce pod znakiem zapytania. Brexit większym zmartwieniem

Na przyszłą sesję Parlamentu Europejskiego jest zaplanowana kolejna debata nad zagrożeniami dla demokracji w Polsce, jednak wobec Brexitu sprawa schodzi na drugi plan. Pojawiły się głosy, że trzeba ją odłożyć na później, a teraz skoncentrować się na przyszłości UE po decyzji Brytyjczyków.

Polska opłakuje Brexit w rytm smutnego bluesa. Tak #PisząoPolsce

Być może nadchodzi nowa era dla polskiej dyplomacji i Polski w ogóle. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, Warszawa stanie się bardzo osamotniona. Na kontynencie prawie nie ma sojuszników, jej rola będzie malała – pisze Politico, komentujące Brexit z polskiej perspektywy. Inne zachodnie media również oceniają ruchy Warszawy po decyzji Brytyjczyków o odejściu ze Wspólnoty.

Coraz więcej Brytyjczyków chce być Szwedami

Szwedzkie władze odnotowały w ubiegłym tygodniu rekordowy, 500-procentowy wzrost liczby aplikacji o obywatelstwo złożonych przez Brytyjczyków. Wzrost ten nastąpił tuż po referendum w Wielkiej Brytanii, w którym obywatele opowiedzieli się za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

"Politycy głównego nurtu pokonali populistów"

"W co najmniej jednej z europejskich stolic politycy głównego nurtu pokonali populistów" - pisze we wtorek "Financial Times", analizując sytuację w Hiszpanii po niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych, które wygrała konserwatywna Partia Ludowa.

Nadzwyczajna obserwacja. Latają dwie "smoczyce” dziennie

- Amerykańskie lotnictwo zwiększyło skalę inwigilacji Korei Północnej po niedawnych udanych testach rakiety balistycznej Musudan - twierdzi południowokoreańska agencja Yonhap. Samoloty zwiadowcze U-2 mają wykonywać nie jeden, ale dwa loty dziennie wzdłuż granic dyktatury, zaglądając za nie przy pomocy radarów.

Katastrofa śmigłowca, zginęli żołnierze

17 żołnierzy sił zbrojnych Kolumbii zginęło w niedzielę w katastrofie śmigłowca transportowego Mi-17 produkcji rosyjskiej - poinformowały w poniedziałek kolumbijskie władze wojskowe.

Może zastąpić Camerona. Chce nowego głosowania ws. Brexitu

Wpływowy polityk Partii Konserwatywnej i minister zdrowia Jeremy Hunt opowiedział się za przeprowadzeniem nowego referendum lub rozpisaniem wyborów, w których torysi opowiedzą się wprost za członkostwem w UE, "jeśli tylko Unia zrewiduje politykę migracyjną".

Niemcy wykluczają nowy traktat. "Brytyjczycy teraz płaczą"

Mówienie o nowym unijnym traktacie w reakcji na referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej, jest stratą czasu - powiedział w poniedziałek minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.