"Policzek" dla Polaków i cmentarz pomników sowieckich. #PisząoPolsce

Zwolennicy Brexitu osiągnęli jeden ze swoich celów. Wielu Polaków, których na Wyspach Brytyjskich przebywa około 800 tys., zastanawia się nad ich opuszczeniem. Nie do końca wiadomo, czy Polska poradziłaby sobie z taką grupą powracających rodaków, czy nie – pisze szwajcarski "Neue Zuercher Zeitung". Magazyn Politico pisze zaś krajach Grupy Wyszehradzkiej, które chciałyby dymisji w Brukseli, a Reuters zauważa pomysł IPN-u, by wszystkie pomniki żołnierzy radzieckich w Polsce zwieźć w jedno miejsce i stworzyć z nich muzeum. Tak zachodnie media #PisząoPolsce.

Świadkowie mówią o chwilach po zamachu. "Wszyscy w tamtym miejscu zginęli"

Świadkowie wtorkowych zamachów na międzynarodowym lotnisku w Stambule opisują pierwsze chwile po atakach. Wspominają ogromny chaos, który zapanował po eksplozjach. - Dopiero wysiadłem z samolotu i zobaczyłem tłum ludzi krzyczących, spanikowanych, przepychających się w stronę wyjścia. Nikt nie wiedział, co się dzieje - wspomina jeden z pasażerów.

"Powrót pragmatyzmu" w Turcji

Ostatnie działania Turcji w kierunku poprawy stosunków z Izraelem i Rosją to oznaka mile widzianego pragmatyzmu w tureckiej polityce zagranicznej i odwrót od cechującej ją w ostatnich latach arogancji - pisze "Financial Times" w komentarzu redakcyjnym. Normalizacja stosunków z Turcją oznacza dla Izraela odzyskanie cennego sojuszu w niespokojnym regionie - podkreśla brytyjski dziennik.

"Bądźmy sprytni i twardzi. Albo niewiele zostanie z naszego kraju"

Ubiegający się o nominację republikanów w wyborach prezydenckich Donald Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, to "zmiecie" dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Trump potępił wtorkowy zamach na lotnisko w Stambule, za który turecki premier obwinił właśnie fundamentalistów z IS.

Dwa państwa na jednym fotelu. Impas w ONZ

Włochy i Holandia zaproponowały, że podzielą się między sobą miejscem niestałego państwa członkowskiego w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2017-2018. We wtorek zwycięzcy nie udało się wyłonić mimo pięciu rund głosowania.

Londyn dostał czas. I porcję złośliwości

UE dała czas Wielkiej Brytanii na uporządkowanie sytuacji po decyzji o wyjściu ze Wspólnoty, ale chce, by przyszły rząd w Londynie jak najszybciej przedstawił swoje zamiary. Tuż po szczycie nie brakowało wzajemnych uszczypliwości co do przyczyn Brexitu.

Zginął ambasador i pracownicy CIA. Dwa raporty, dwie wersje wydarzeń

Republikanie ze specjalnej komisji Izby Reprezentantów powołanej do zbadania ataków islamistów na konsulat USA i placówkę CIA w Bengazi z września 2012 roku opublikowali swój raport w tej sprawie, stawiając wiele zarzutów administracji Baracka Obamy. Demokraci z tej samej komisji są odmiennego zdania.

Schulz uspokaja brytyjskich europosłów

Formalny wniosek Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej może wpłynąć także na pozycję brytyjskich europosłów, ale na razie ich status pozostaje bez zmian - ocenił szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Zamiast Smitha Smithescu. Rumuni chcą adoptować Brytyjczyków

Romanians for Remainians - czyli Rumuni dla pozostających (od remain); lekko ironiczna, wdzięczna akcja jednego z rumuńskich dzienników, w której zachęca się Brytyjczyków chcących pozostać w UE do złożenia wniosku adopcyjnego u podnóża Karpat, dotarła na Wyspy. We wtorek napisał o niej "Guardian".

Francuzi stawiają sprawę jasno: musimy przeciąć ten wrzód

Europa nie ma czasu na dyplomatyczną ostrożność, po referendum w sprawie Brexitu musi "przeciąć ten wrzód" i opracować nową wizję samej siebie - ocenił premier Francji Manuel Valls. Nieśmiałe działania tylko zachęcą eurosceptycznych populistów - ostrzegł.

Cameron zachowa posadę tydzień dłużej

Rozpoczynające się w przyszłym tygodniu wybory nowego przywódcy rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, a więc także nowego szefa rządu, będą trwać do 9 września, o tydzień dłużej niż pierwotnie planowano - poinformowali torysi.