Tusk, May i spódnica. "Dobre rady", oburzenie i oskarżenia o seksizm

W Wielkiej Brytanii wybuchła fala oburzenia po tym, jak jeden z tabloidów opublikował tekst zarzucający brytyjskiej premier niestosowny strój w trakcie spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Wielu wyraziło swoje oburzenie artykułem, zarzucając redakcji seksizm.

Obama ostro: żeby była jasność...

Prezydent USA Barack Obama ostro potępił przeprowadzoną przez Koreę Północną piątą z kolei próbę jądrową. Obama nazwał ją "wielkim zagrożeniem" dla bezpieczeństwa w regionie i pokoju międzynarodowego. Dodał, że USA współpracują ze swymi parterami w regionie nad nowymi sankcjami wobec Pjongjangu.

Zmiana nazwy nie pomogła. Bomby i tak spadły

Prawdopodobnie amerykański samolot zrzucił bomby na budynek, w którym odbywała się narada wysokich rangą członków ważnego syryjskiego ugrupowania Jabhat Fateh al Sham. Zginął jego najwyższy rangą dowódca wojskowy. To kolejny cios dla tego najsilniejszego ugrupowania rebelianckiego, po tym jak poniosło ono ciężkie straty w walkach w Aleppo.

Moskwa odpowiada ws. medali: to nie za Donbas, to za Soczi

Ministerstwo obrony Rosji skomentowało raport międzynarodowych ekspertów i dziennikarzy grupy Bellingcat. Ustalili oni, że w latach 2014-2016 resort uhonorował medalami ponad 4 tys. żołnierzy, wśród nich najprawdopodobniej wielu tych, którzy walczyli po stronie prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.

"Śmierć Saudom". Dzień przed hadżem

Tysiące Irańczyków wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko Arabii Saudyjskiej i rządzącej nią rodzinie królewskiej. Demonstracje odbyły się w związku z rozpoczynającą się w sobotę doroczną pielgrzymką do Mekki - hadżu.

Unijna misja w Ankarze. Turcy naciskają

Unia Europejska musi przyspieszyć obiecaną pomoc humanitarną dla ok. 3 mln syryjskich uchodźców w Turcji - oświadczył szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu na wspólnej konferencji prasowej z delegacją UE. Dodał, że trzeba ustalić konkretny plan w sprawie liberalizacji wiz.

Następca Karimowa zostanie wybrany w grudniu

Wybory prezydenckie w Uzbekistanie odbędą się 4 grudnia - poinformowała Centralna Komisja Wyborcza. Rządzący republiką przez 27 lat prezydent Islam Karimow zmarł w ubiegłym tygodniu w następstwie udaru mózgu.

Ekspresowe spotkanie mocarstw. Widmo nowych kar

Rada Bezpieczeństwa ONZ odbędzie w piątek wieczorem posiedzenie za zamkniętymi drzwiami w sprawie przeprowadzonej przez Koreę Północną próby nuklearnej - poinformowali dyplomaci. Posiedzenie zwołano na wniosek USA, Japonii i Korei Południowej.

Żyją w nędzy, ale mają atomowy arsenał. Gdzie mogą spaść rakiety?

Kim Dzong Un znów wystraszył sąsiadów i wywołał poruszenie w Rosji i na Zachodzie, dokonując piątej już próby nuklearnej. Prawdopodobnie Korea Północna jest coraz bliżej skonstruowania głowic jądrowych. Kluczowym pytaniem jest to, gdzie reżim będzie mógł je dostarczyć przy pomocy swoich rakiet balistycznych. Inwestuje w nie dużo pieniędzy, ale o ich realnych możliwościach wiadomo niewiele.

Wybory mogą zostać przełożone. Winny klej

Minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka dopuścił możliwość przesunięcia wyznaczonej na 2 października drugiej tury wyborów prezydenckich, jeśli nie uda się na czas zastąpić wadliwych kart do głosowania pocztą prawidłowymi.

Kaukaz 2016 na Krymie. "Grupa wojsk, zdolna do odparcia prób przejęcia półwyspu"

Kluczowa faza strategicznych ćwiczeń Kaukaz 2016. Na krymskim poligonie Opuk rosyjscy żołnierze ćwiczą "odparcie ataku przeciwnika". Przebieg manewrów osobiście nadzoruje minister obrony Siergiej Szojgu, który przybył na zaanektowany ukraiński półwysep. Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow raportuje, że w czasie ćwiczeń lotnictwo "aktywnie wykorzystywało doświadczenie bojowe, zdobyte w czasie operacji wojskowej w Syrii".

"Krym nie może być zwrócony Ukrainie"

Taką opinię wyraził prezydent Czech Milosz Zeman. Jest on uznawany za sojusznika prezydenta Władimira Putina i krytykuje sankcje unijne, które zostały nałożone na Rosję z powodu aneksji półwyspu.

Katastrofa kolejowa w Hiszpanii. Zabici i ranni

Do czterech zabitych i 49 rannych wzrósł bilans ofiar piątkowego wykolejenia się portugalskiego pociągu pasażerskiego na północnym zachodzie Hiszpanii, w miejscowości O Porrino - podały koleje RENFE. Wśród ofiar jest maszynista. Pociągiem jechało ok. 70 osób.

Rosja i USA "zaniepokojone" próbą atomową Pjongjangu

Moskwa jest poważnie zaniepokojona przeprowadzeniem przez Koreę Północną kolejnej próby z bronią atomową - powiedział w piątek w Genewie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przed rozpoczęciem spotkania ze swym amerykańskim odpowiednikiem Johnem Kerrym.

Naddniestrze szykuje się do integracji z Rosją. Lider separatystów podpisał dekret

Prezydent nieuznawanego Naddniestrza Jewgienij Szewczuk podpisał dekret w sprawie przygotowań do integracji z Rosją. Dokument dotyczy "realizacji wyników referendum z 2006 r., gdzie 97 proc. mieszkańców regionu poparło jego niepodległość z późniejszym przyłączeniem do Federacji Rosyjskiej. Władze w Kiszyniowie nie uznają dekretu, podpisanego przez samozwańcze elity w Tyraspolu.

"To pierwszy w historii cyberatak, by przejąć władzę w innym państwie"

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy mogą być zagrożone na taką skalę - hakerzy przeprowadzają kolejne ataki cybernetyczne, FBI wysyła ostrzeżenia, a trop prowadzi do Rosji. - Te wybory są pierwszymi w USA, które tak bardzo polegają na technikach komputerowych, że można je zhakować - przyznaje amerykanista dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Potężne wstrząsy w Korei, alarm w Azji. "Najsilniejsza próba atomowa w historii"

Korea Północna przeprowadziła w piątek piątą już próbę jądrową - poinformowały władze w Seulu i Tokio po tym, jak agencje meteorologiczne odnotowały wstrząsy w rejonie północnokoreańskiego ośrodka prób jądrowych. Przedstawiciele armii Korei Południowej nie mają wątpliwości: to najsilniejsza w historii reżimu z Północy próba jądrowa. Pjongjang już ją potwierdził.

Boją się podatków, nie zamachów. "Niemcy zawsze popadały w skrajność"

W Bawarii na początku wakacji doszło do serii krwawych ataków ze strony młodych imigrantów. Poruszenie było duże i wydawało się, że to zmieni podejście Niemców do polityki "otwartych drzwi" kanclerz Angeli Merkel. Ale nic takiego się nie stało. Niemcy wciąż patrzą na uchodźców jak na inwestycję i jeśli się czegoś obawiają to nie zamachów, a podwyżki podatków. Materiał "Czarno na białym".

"Ci imigranci tam biegają jak wygłodniałe psy"

Polski kierowca ciężarówki został zaatakowany w pobliżu francuskiego Calais. Koczujący tam uchodźcy próbowali go zatrzymać, obrzucili kamieniami i konarami drzew. - Cofnąłem trochę, żeby uniemożliwić tym ludziom wejście na naczepę, ale mi się to nie udało. I tak weszli - relacjonował w rozmowie z "Faktami" TVN.

Pentagon: trzeba zacząć atak na Mosul

Siły koalicji walczące z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS) muszą jak najszybciej rozpocząć atak na Mosul, jeśli chcą do końca roku wyzwolić to miasto położone na północy Iraku - oświadczył w czwartek rzecznik amerykańskich wojsk w Iraku płk John Dorrian.

"A co to jest Aleppo?" Kompromitacja kandydata do Białego Domu

Kandydat Partii Libertariańskiej w wyborach prezydenckich Gary Johnson stał się obiektem kpin po wywiadzie dla MSNBC, podczas którego okazało się, że nie wie, co to jest Aleppo, czyli miasto będące centrum konfliktu w Syrii - pisze w czwartek "New York Times".