Kreml o Panama Papers: to osobisty atak na Putina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że wyciek dokumentacji z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, jest "osobistym atakiem na prezydenta Władimira Putina i Rosję". Pieskow uważa, że wyciek jest dziełem byłych pracowników Departamentu Stanu USA, amerykańskiej agencji rządowej CIA i innych służb.

Czarne chmury nad światem offshore. Długa lista "zdemaskowanych"

"Panamskie papiery" - ok. 11,5 miliona dokumentów, które wyciekły z kancelarii Mosack Fonseca w Panamie - zdaniem wielu analityków wywołają większą burzę niż w 2013 roku rewelacje Edwarda Snowdena dotyczące skali inwigilacji prowadzonej przez służby USA. Dyrektor Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) Gerard Ryle sądzi, że ten przeciek "będzie prawdopodobnie największym ciosem, jaki kiedykolwiek otrzymał świat offshore".

Polski wątek w Panama Papers. Ministerstwo finansów i prokuratura się przyglądają

Postępowanie analityczne w sprawie polskich wątków w aferze Panama Papers wszczął wiceminister finansów i Generalny Inspektor Informacji Finansowej Wiesław Jasiński - dowiedział się dziennikarz portalu tvn24.pl Maciej Duda. W dokumentach, które wyciekły z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, padają bowiem również nazwiska Polaków.

"Moje życie jest zagrożone. Żadnych spotkań". Kulisy afery Panama Papers

Ujawnienie milionów dokumentów opisujących finansowe machlojki potężnych i możnych tego świata było przygotowywane ponad rok. Jak ujawnia niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, skontaktowała się z nim osoba pod pseudonimem John Doe, która bez ogródek zaproponowała dostęp do nieprzebranych ilości dokumentów. Nie chciała żadnych pieniędzy ani uznania. Jedynie nadzwyczajnych środków ostrożności.

Rozejmu nie ma. Walki na Kaukazie wciąż się toczą

Konflikt o Górski Karabach nie został zażegnany. Ormiańskie agencje donoszą o nowych atakach na pozycje żołnierzy ze strony wojsk azerbejdżańskich, które w niedzielę ogłosiły "jednostronny rozejm". Media w Baku informują z kolei o prowokacjach ze strony Erywania. Władze Rosji apelują o "dialog i kompromis". ONZ szacuje, że w walkach o sporną enklawę, które wybuchły 2 marca, zginęły już 33 osoby, a ponad 200 zostało rannych.

Panama Papers. Jest reakcja prezydenta

Prezydent i premier Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez oświadczył, że jego rząd będzie intensywnie współpracował przy jakimkolwiek śledztwie w związku z wyciekiem olbrzymiej liczby dokumentów na temat działań firm offshore znanych i bogatych osób na świecie.

"Jako katolik musi się podporządkować". #PisząoPolsce, Kaczyńskim i aborcji

W 2006 r., jako premier, Jarosław Kaczyński powiedział, że kobieta, która zaszła w ciążę z powodu gwałtu powinna móc ją przerwać. Teraz najwyraźniej jego poglądy się zmieniły – pisze "The Wall Street Journal". Kwestiami projektu ustawy zakazującej aborcji w Polsce zajmują się czołowe zachodnie media. Z kolei brytyjski "Guardian" wzywa do ochrony Puszczy Białowieskiej. Tak #PisząoPolsce

Były kanclerz zawsze bronił Orbana. Znów się z nim spotka

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl zamierza spotkać się wkrótce z premierem Węgier Viktorem Orbanem - podał w poniedziałek niemiecki "Bild". Redakcja podkreśla, że Kohl zawsze bronił kontrowersyjnego polityka, uważając go za zaangażowanego Europejczyka.

Poroszenko stawia ultimatum parlamentowi. Nowa faza kryzysu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od parlamentu jak najszybszego utworzenia koalicji i powołania nowego rządu, na czele którego ma stanąć dotychczasowy przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman. Dał do zrozumienia, że jeśli to nie nastąpi, podejmie decyzję o rozwiązaniu parlamentu.

"Naród europejski nie istnieje". Waszczykowski o UE

Szef MSZ Witold Waszczykowski zadeklarował w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" gotowość polskiego rządu do działania na rzecz wzmocnienia Unii Europejskiej. Zastrzegł jednak, że jest przeciwnikiem unijnego "superpaństwa".

Firma w centrum globalnej afery. Jej szef: "zdecydowana większość" interesów legalna

- To zorganizowana międzynarodowa kampania przeciw prywatności - tak na wyciek milionów dokumentów opisujących pranie pieniędzy przez wielu światowych przywódców reaguje kancelaria z Panamy, która im w tym pomagała. Jej szef zapewnia, że spośród 240 tysięcy firm, które zostały założone na potrzeby jego klientów, "zdecydowana większość" została użyta do celów legalnych.

Żona premiera, jeden dolar i upadłe banki. Panama Papers po islandzku

Na długiej liście polityków, którzy korzystali z usług panamskiej kancelarii prawniczej Mossack Fonseca, jest premier Islandii. Z ujawnionych dokumentów wynika, że wykorzystując spółkę offshore pod nazwą Wintris, inwestował miliony dolarów, między innymi w islandzkie banki. I nie deklarował tego w zeznaniach majątkowych. Co więcej, jako premier, miał wpływ na kurs akcji spółki formalnie należącej do jego żony.

"Scenariusz prowokacji morskiej". Odpowiedź na rakiety Kima

Siły zbrojne Korei Płd. prowadzą w poniedziałek manewry na Morzu Japońskim przy granicy z Koreą Północną z wykorzystaniem ostrej amunicji - poinformował rzecznik wojskowey w Seulu. W tym samym rejonie Korea Płn. dokonuje prób rakietowych.

"Zwycięstwo nieugiętego skrzydła" w Jemenie

Prezydent Jemenu Abd-Rabbuh Mansour Hadi mianował nowego wiceprezydenta oraz premiera kraju - poinformowały media prorządowe. Zwolnienie szefa rządu Khaleda Bahaha jest sporą zmianą przed planowanymi na kwiecień rozmowami pokojowymi i może świadczyć o zaostrzeniu kursu władz.

Nie żyje "Syryjczyk". Trop prowadzi do Amerykanów

Jeden z czołowych przywódców powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra, Abu Firas, zginął w niedzielę w rezultacie ataku lotniczego - poinformowało Syryjskie Obserwatorium ds. Praw Człowieka. Sprzeczne są doniesienia, mówiące o tym, kto zabił bojownika.

Dokumenty z Panamy. Pod lupą 800 zamożnych klientów

Australijski Urząd Skarbowy (ATO) poinformował, że bada ponad 800 zamożnych klientów kancelarii prawniczej z Panamy, którzy mogli uchylać się od płacenia podatków. - Niektóre sprawy zostaną przekazane policji federalnej - poinformował komisarz ATO Michael Cranston.

Sekretne firmy, miliardowe przelewy. Największy w historii wyciek dokumentów

Kancelaria prawnicza z Panamy pomagała możnym tego świata w praniu brudnych pieniędzy, oszustwach podatkowych i omijaniu międzynarodowych sankcji. Na jaw wypłynęło 11 mln dokumentów, które pokazują między innymi, jak obecne i byłe głowy państw ukrywają swoje bogactwo. To największy przeciek akt w historii.