G20 w Bonn. Tillerson pierwszy raz na europejskich salonach

Dwudniowe spotkanie szefów MSZ państw G20 pod hasłem "Kształtowanie ładu politycznego - polityka zagraniczna to więcej niż tylko rozwiązywanie kryzysów" rozpoczęło się w czwartek w Bonn. W centrum zainteresowania jest szef dyplomacji USA Rex Tillerson.

Ambasador USA: "tak" dla dwóch państw, nie wykluczamy alternatywy

Waszyngton wciąż popiera rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu przewidujące utworzenie dwóch państw, palestyńskiego i żydowskiego - oświadczyła w czwartek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Podkreśliła przy tym, że USA nie wykluczają także rozstrzygnięć alternatywnych.

"FT": Kaczyński powiedział Merkel, że Tusk będzie ścigany. Ten odpowiada pytaniem

"Polska może wysłać Europejski Nakaz Aresztowania" za Donaldem Tuskiem - miał powiedzieć Angeli Merkel w prywatnej rozmowie Jarosław Kaczyński. O sprawie, powołując się na wysokich rangą unijnych urzędników, pisze brytyjski dziennik "Financial Times". Politycy opozycji komentują: Kaczyński "ośmiesza Polskę", "ponad wszystko wznosi swoje pragnienie zemsty".

Masakra w świątyni. Już ponad 70 ofiar

Do 72 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych czwartkowego zamachu samobójczego przeprowadzonego w świątyni sufickiej w mieście Sehwan w prowincji Sindh na południowym wschodzie Pakistanu - poinformował wysoki rangą przedstawiciel miejscowej policji.

"Pierwszy osobisty kontakt na tak wysokim szczeblu". Tillerson z Ławrowem

Rosja jest gotowa do nawiązania kontaktów z USA - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow po spotkaniu z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w Bonn. Amerykanin też zadeklarował gotowość współpracy, ale zaznaczył, że Moskwa musi wywiązać się z zobowiązań w sprawie konfliktu na Ukrainie.

Były mąż Pameli Anderson senatorem? Wymieniany jako kandydat republikanów

Kid Rock, amerykański celebryta, autor piosenek i wokalista wystartuje w przyszłorocznych wyborach do Senatu z ramienia Partii Republikańskiej - podał "Roll Call", ukazująca się w Waszyngtonie gazeta relacjonująca wybory do Kongresu i jego prace. Przedstawiciele partii nie potwierdzili oficjalnie informacji.

Naloty na bastion dżihadystów. Obserwatorium: giną dzieci

Co najmniej 24 cywilów, w tym 11 dzieci, zginęło w ciągu ostatniej doby w nalotach tureckiego lotnictwa na dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS) w syryjskim mieście Al-Bab - podało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Morawiecki w Deutsche Welle: prawo nie jest najważniejsze

Ważniejsze od prawa jest ludzkie życie i bezpieczeństwo - stwierdził w długim wywiadzie dla programu "Conflict Zone" w Deutsche Welle wicepremier polskiego rządu Mateusz Morawiecki. W rozmowie z jednym z najbardziej cenionych brytyjskich dziennikarzy Timem Sebastianem, minister finansów odpowiadający na pytania dotyczące polityki Prawa i Sprawiedliwości oraz obecnej sytuacji w Polsce, mówił też o "złych ludziach", którzy chowali się za literą prawa. Odwołał się przy tym najpierw do nazistowskich Niemiec, a potem do Polski po 1989 roku.

Malezja odda Pjongjangowi ciało brata Kima

Malezja przekaże Korei Północnej ciało przyrodniego brata Kim Dzong Una - zapowiedział w czwartek wicepremier Ahmad Zahid Hamidi, trzy dni po zabójstwie Kim Dzong Nama na lotnisku w Kuala Lumpur.

Izrael wezwał USA do uznania aneksji Wzgórz Golan

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił się do Donalda Trumpa o oficjalne uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan, poinformowała w czwartek agencja Reutera. Wzgórza te Izrael siłą odebrał Syrii w 1967 roku, ale ich aneksja nigdy - w tym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ - nie została uznana na arenie międzynarodowej.

Niemcy chcą wspólnych oddziałów z Czechami i Rumunami

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek tworzenie wspólnych jednostek wojskowych z Czechami i Rumunią na wzór kooperacji z Francją i Holandią. Potwierdziła, że celem Niemiec jest zwiększenie wydatków na obronność do 2 proc. PKB.

Akt uległości czy uszanowanie prawa? Delegacja ze Szwecji w hidżabach

Członkinie szwedzkiego rządu podczas spotkania z prezydentem Iranu miały na głowach chusty. Gest ten odebrano w Szwecji jako uległość wobec zasad, które nie powinny być akceptowane. Ale kobiety nie miały dużego wyboru - noszenie chusty zakrywającej głowę, hidżabu, jest w Iranie nakazane kobietom przez prawo i muszą go one nosić w każdym miejscu publicznym. Materiał "Faktów z Zagranicy".