"Gdzieś na wschodzie wojna, ciemna to godzina". "Jezus Malusieńki" z nowym tekstem

Jedna z najbardziej znanych polskich kolęd "Jezus Malusieńki" w wykonaniu Violetty Brzezińskiej otrzymała nowy tekst, nawiązujący do dramatu setek tysięcy syryjskich rodzin. Ta wersja kolędy towarzyszy programowi Caritas "Rodzina rodzinie", dzięki któremu można pomóc osoby poszkodowane w konflikcie. Caritas zachęca parafie w całej Polsce do śpiewania kolędy z nowym tekstem w czasie pasterki.

Więcej ćwiczeń, częściej na powietrzu. Nowe zasady odsiadki Breivika

Norweskie władze złagodziły warunki odbywania kary przez Andersa Breivika - informuje w środę Reuters. Prawicowy ekstremista ma teraz m.in. więcej czasu na ćwiczenia fizyczne i częściej przebywa na zewnątrz. Masowy morderca i zamachowiec, który w 2011 r. zabił w Norwegii 77 osób, wielokrotnie skarżył się na więzienne rygory.

Krytyk Putina pozostanie w areszcie

Sąd w Moskwie przedłużył areszt byłego gubernatora obwodu kirowskiego Nikity Biełycha na kolejne trzy miesiące, do 24 marca przyszłego roku. Opozycjonista jest oskarżony o przyjęcie dużej łapówki.

Niecodzienna awaria myśliwca. Nadmiar powietrza i wybuch

Amerykańskie media ujawniają przecieki na temat niedawnej awarii maszyny EA-18G Growler, która oficjalnie "doznała awarii na ziemi" podczas przygotowań do startu z bazy Whidbey. Usterka w układzie tlenowym miała doprowadzić do znacznego wzrostu ciśnienia w kokpicie. W końcu stało się one tak wysokie, że owiewka poddała się i rozpadła, raniąc załogę.

Azylu nie dostał, ale deportacja "nie doszła do skutku". Nowe szczegóły ws. Anisa A.

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere przyznał w środę, że niemiecka policja ściga nowego podejrzanego, potwierdzając tym samym doniesienia mediów. Nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących tej osoby. Poszukiwany listem gończym jest obywatel Tunezji. Szef MSW Nadrenii Północnej-Westfalii wyjaśnił, że jego wniosek o azyl został kilka miesięcy temu odrzucony, jednak deportacja nie doszła do skutku.

Moskwa boi się powtórki z Berlina. Blokuje dojazd ciężarówek

Policja zablokuje dla ciężarówek dojazdy do miejsc masowych imprez świątecznych w Moskwie - poinformował w środę szef stołecznej policji drogowej Wiktor Kowalenko. Restrykcje mają związek z zamachami w Nicei i Berlinie. Specjalne środki ostrożności podejmowane są też we Francji.

Zmarli po wypiciu płynu Bojarysznik. Putin zaostrza przepisy

Prezydent Rosji Władimir Putin polecił zaostrzyć zasady produkcji wyrobów spirytusowych i obrotu nimi - podał w środę Kreml. Celem restrykcji ma być zmniejszenie popytu na substytuty napojów alkoholowych. Decyzja została podjęta po śmiertelnych zatruciach w Irkucku.

"Brak pomocy i milczenie". Ambasada w Berlinie tłumaczy się po zamachu

Firma spedycyjna Ariela Żurawskiego, której ciężarówka została uprowadzona i wykorzystana do zamachu terrorystycznego w Berlinie, we wpisie na Facebooku skrytykowała polskie władze za "brak pomocy i milczenie". Potem wpis zniknął. Do sprawy odniosły się: ambasada RP w Niemczech, polskie MSZ i kancelaria premier Beaty Szydło.

Turecki dziennik: zabójca rosyjskiego ambasadora ochraniał Erdogana

22-letni policjant, który zastrzelił ambasadora Rosji w Ankarze, "był członkiem ekipy odpowiadającej za bezpieczeństwo prezydenta" Recepa Tayyipa Erdogana - informuje w środę turecka prasa. Od lipca, kiedy doszło w Turcji do nieudanej próby zamachu stanu, funkcjonariusz ośmiokrotnie miał uczestniczyć w ochronie prezydenta.

Dodatkowe rekomendacje z Brukseli. Dwa miesiące na odpowiedź

- Komisja Europejska prześle do Polski dodatkowe rekomendacje w sprawie rządów prawa - oznajmił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polski rząd będzie miał dwa miesiące na ustosunkowanie się do nich. Wcześniej KE już wydała jedne rekomendacje, które zostały w praktyce zignorowane przez Warszawę.

"Opcja nuklearna" wobec Polski? "Albo to, albo nic"

Komisja Europejska rozmawia w środę o najnowszym kryzysie politycznym w Polsce. Według profesora prawa Laurenta Pecha z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, urzędnicy nie będą mieli specjalnego wyboru i zainicjują działania zmierzające ku ukaraniu Polski. - Mogą zrobić albo to, albo nic - twierdzi specjalista. Jest jednak mało prawdopodobne, aby faktycznie Polska została obłożona sankcjami za działania rządu PiS.

Ciężarówka rusza z parkingu. Rekonstrukcja ataku w Berlinie

To już drugi po Nicei zamach z wykorzystaniem ciężarówki. W Berlinie 19 grudnia na świątecznym kiermaszu zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych. Wiele z nich wciąż walczy o życie. Pierwszą ofiarą zamachowca lub być może współpracujących z nim osób był prawdopodobnie polski kierowca TIR-a. Czekając w stolicy Niemiec na rozładunek towaru odłożony do wtorku, został zaatakowany. Oto rekonstrukcja zdarzeń "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Co wiemy o zamachu w Berlinie

W poniedziałkowy wieczór 19 grudnia w tłum ludzi na świątecznym kiermaszu w Berlinie wjechała olbrzymia ciężarówka. Kolejne godziny upłynęły na akcji ratunkowej, pościgu za podejrzanym kierowcą i pytaniach o to, dlaczego pojazd miał polskie numery rejestracyjne. Poniżej piszemy o tym, czego dwa dni po zamachu możemy być pewni, a czego wciąż nie wiemy.

Czwartej kadencji nie będzie? Zamach może przesądzić o porażce Merkel

Niemiecka policja przyznała, że nie ma wystarczających dowodów, by aresztować zatrzymanego po zamachu w Berlinie uchodźcę, którego podejrzewała o przeprowadzenie ataku. Prawdziwy sprawca pozostaje na wolności i policja nie wie, gdzie jest. Może to w perspektywie oznaczać, że 19 grudnia stanie się dniem, w którym Angela Merkel przegrała wybory parlamentarne. Zamach w Berlinie z pewnością bowiem wpłynie na przebieg nadchodzącej kampanii. [materiał "Faktów z Zagranicy"]