Kandydaci do Oscarów potępili "fanatyzm i nacjonalizm"

Reżyserzy wszystkich pięciu nieanglojęzycznych filmów nominowanych do Oscarów potępili w piątek w opublikowanym oświadczeniu "fanatyzm i nacjonalizm" w USA i w innych krajach. Twórcy dedykowali spodziewane nagrody sprawie jedności i swobody wypowiedzi.

Cezary rozdane. Gala z politycznymi akcentami

W paryskiej Salle Pleyel odbyła się w piątek wieczorem 42. gala wręczenia Cezarów, nagród przyznawanych przez francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej. Cezary uważane są za francuski odpowiednik amerykańskich Oscarów.

Cobra Gold w pełnej krasie. Pokaz amerykańskiej siły w sercu Azji

Żołnierze z USA, Tajlandii i Malezji wzięli w piątek udział w ćwiczeniach z użyciem ostrej amunicji w północnej części Tajlandii. Był to ostatni dzień Cobra Gold - największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w Azji. Mimo zredukowania przez Stany Zjednoczone obecności po wojskowym zamachu stanu w Tajlandii w 2014 roku, udział w nich wzięły m.in. śmigłowce szturmowe USA.

Papież: trwa trzecia wojna światowa w kawałkach

Papież Franciszek ostrzegł, że światu grozi globalna wojna o wodę. Codziennie na choroby związane z brakiem dostępu do czystej wody umiera tysiąc dzieci - powiedział w piątek, powołując się na dane ONZ.

Ile uranu ma Iran. Poufny raport

Iran ma około połowy ilości wzbogaconego uranu, na jaką zezwala mu porozumienie ze światowymi mocarstwami - poinformowała w piątek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Do treści jej poufnego raportu, podsumowującego uzgodniony z mocarstwami program unieszkodliwiania irańskiego uranu, dotarła agencja Reutera.

Niemieckie przeprosiny za "polskie obozy". Telewizja ZDF odwołała się od wyroku

Najpierw był wyrok krakowskiego sądu, potem sądu w Moguncji. Na mocy tych orzeczeń niemiecka telewizja miała przeprosić byłego więźnia Auschwitz za sformułowanie "polskie obozy zagłady". ZDF złożyła zażalenie w tej sprawie, bo uważa, że przeprosiny zostały już opublikowane. Pełnomocników Karola Tendery forma przeprosin jednak nie zadowala.

Le Pen odmawia stawienia się na przesłuchanie

Kandydatka skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Marine Le Pen powiadomiła w piątek, że odmawia stawienia się na przesłuchanie w organach prowadzących śledztwo w sprawie fikcyjnego zatrudnienia jej współpracowników z unijnego budżetu.

Media: niemiecki wywiad inwigilował zagranicznych dziennikarzy

Niemiecki wywiad zagraniczny BND inwigilował od końca lat 90. dziennikarzy i redakcje na całym świecie - podał w piątek niemiecki tygodnik "Der Spiegel", opierając się na materiałach komisji parlamentarnej Bundestagu badającej działalność służb USA i Niemiec.

Pokaz dumy Rosjan. To ma być sposób na "strategiczny błąd" Amerykanów

Myśliwiec wielozadaniowy Su-35 jest najnowocześniejszą maszyną bojową produkowaną seryjnie w Rosji. Nie zaskakuje więc, że to przedmiot dumy Rosjan. Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nowe nagranie pokazujące maszynę w locie a jeden z zasłużonych konstruktorów stwierdził, że Su-35 jest tak samo dobry - jeśli nie lepszy - jak najnowsze konstrukcje amerykańskie.

18 miesięcy za strzał w głowę. Wyrok "nie do przyjęcia"

Jako "zbyt pobłażliwy" i "nie do przyjęcia" oceniło w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) wyrok 18 miesięcy więzienia dla izraelskiego żołnierza, który w marcu 2016 roku zabił rannego Palestyńczyka.

Zamach w pobliżu odbitego miasta. Wielu zabitych

W zamachu bombowym w wiosce koło miasta Al-Bab na północy Syrii zginęło w piątek co najmniej 41 osób, w tym 35 cywilów - poinformowały źródła w lokalnych siłach bezpieczeństwa. Do wybuchu doszło przed biurem służb bezpieczeństwa, gdzie zgromadzili się cywile.

Separatyści uderzyli ponownie. Awdijiwka odcięta od wody

Jeden żołnierz zginął, a dwóch zostało rannych w wyniku walk z prorosyjskimi rebeliantami w Donbasie. W ciągu ostatniej doby separatyści ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich 83 razy. Celem ataków była także 25-tysięczna Awdijiwka. Pociski trafiły w stację filtrującą wodę.

Papież: lepiej być ateistą niż złym chrześcijaninem

Papież Franciszek skrytykował część członków Kościoła, sugerując, że lepiej być ateistą niż jednym z "wielu" katolików, którzy prowadzą obłudne, podwójne życie. Wyjaśnił, że nie zachowuje się po chrześcijańsku ten, kto deklaruje się jako katolik, chodzi na msze, ale nie płaci sprawiedliwie pracownikom i prowadzi brudne interesy.

Obcokrajowcy zatrzymani na A4 mają trafić do Rumunii. Wniosek o areszt dla kierowców

Cudzoziemcy, którzy podróżowali w naczepie ciężarówki zatrzymanej na opolskim odcinku autostrady A4 trafią do Rumunii. Wszystko dlatego, że właśnie w tym kraju złożyli pierwsze wnioski o ochronę. Na razie siedmiu Syryjczyków, trzech Turków i trzech Irakijczyków zostanie w Polsce. Dwóch tureckich kierowców, którzy usłyszeli zarzuty, czeka na decyzję w sprawie tymczasowego aresztu.

Dostał milion funtów za Guantanamo. Finansował dżihad? Brytyjczycy sprawdzają

Siatka terrorystyczna tzw. Państwa Islamskiego w Manchesterze mogła zostać stworzona za pieniądze brytyjskich podatników - podaje w piątek brytyjski dziennik "Telegraph". Pojawiły się poważne podejrzenia, że obywatel Wielkiej Brytanii mógł dużą część odszkodowania za pobyt w amerykańskim więzieniu Guantanamo przekazać na działalność terrorystyczną. Mężczyzna w lutym wysadził się w Iraku. Sprawę bada brytyjski wywiad.

Marine Le Pen: Rosja była poniewierana przez Zachód

Rosja będzie strażnikiem równowagi europejskiej przy odchodzeniu od globalizacji - powiedziała liderka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen, przedstawiając w czwartek swój program polityki zagranicznej przed wyborami prezydenckimi we Francji.

Trump: podoba mi się rozwiązanie dwupaństwowe

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji Reutera, że "podoba mu się" dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu na Bliskim Wschodzie, ale będzie usatysfakcjonowany takim wyjściem, "które zadowoli obie strony sporu" - Palestynę i Izrael.