Turcy nie chcą "lekcji demokracji" od Zachodu

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu oznajmił, że Ankara źle odbiera reakcje Europy na czystki po zamachu i nie chce, by jej dawano "lekcję demokracji". Uznał też za "niefortunne" komentarze Waszyngtonu na temat zwolnień w tureckiej armii.

Wypuścili dżihadystę. Premier Francji: to był błąd

Premier Francji Manuel Valls przyznał w piątek w wywiadzie dla dziennika "Le Monde", że decyzja sądu o wypuszczeniu na wolność jednego z dżihadystów, który później zabił księdza w Normandii, była błędem. Potrzeba "nowej relacji z islamem we Francji" - dodał.

"Czy rozumiesz żart?" #PisząoPolsce i wywiadzie Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński "miesza i ukrywa" fakty w "typowy dla siebie sposób" - pisze w piątek niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung", zamieszczając omówienie wywiadu, który szef PiS udzielił "Bildowi". Przy okazji rozprawia się z niedomówieniami, które pojawiły się w rozmowie. #Piszą o Polsce

Po czystkach awanse. 99 nowych generałów w Turcji

Najwyższa Rada Wojskowa Turcji (YAS) awansowała 99 pułkowników do rangi generałów, a kolejnych 48 wysłała na emeryturę - przekazali wojskowi w piątek. Wcześniejsze decyzje zostały zmienione po nieudanej próbie puczu.

UNICEF przerywa akcję w Nigerii po ataku Boko Haram

Po czwartkowym ataku dżihadystów z Boko Haram na konwój z pomocą humanitarną ONZ, w którym pięć osób odniosło rany, UNICEF zdecydował o czasowym zawieszeniu działalności w północno-wschodniej Nigerii. Kolumna samochodów wracała z obozu dla uchodźców w Bamie.

Turcja ostrzega Kirgistan przed zamachem stanu

Turcja ostrzegła w czwartek Kirgistan przed zamachem stanu, który mogą przeprowadzić sympatycy islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena. Ankara oskarża go o zorganizowanie w Turcji próby puczu z 15 lipca.

"Problemy z falą migracyjną" po próbie puczu. Bułgaria prosi o pomoc UE

Bułgaria zwróciła się do Frontexu, unijnej agencji ds. granic, o pomoc w ochronie granicy z Turcją - poinformowała w czwartek rządowa służba prasowa. Premier Bojko Borysow domaga się techniki – okrętów i śmigłowców. Szef rządu rozmawiał o tym w rozmowie telefonicznej z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, która obiecała mu swoje poparcie w Komisji Europejskiej.

Clinton przyjęła nominację demokratów. "Trump chce, byśmy bali się przyszłości"

Hillary Clinton przyjęła oficjalnie nominację Partii Demokratycznej do udziału w listopadowych wyborach prezydenckich jako kandydatka tej partii. - Akceptuję tę nominację z determinacją i bezgraniczną wiarą w amerykańską obietnicę przyszłości – powiedziała. Jednocześnie zaatakowała swojego rywala Donalda Trumpa za "sianie strachu" i tworzenie podziałów.

Opublikowano nagranie mordercy księdza

Agencja Amak, związana z tzw. Państwem Islamskim, opublikowała w czwartek wideo, które ma pokazywać zabójcę 86-letniego księdza w Normandii Abdela Malika Nabila Petitjeana. Mężczyzna apeluje do muzułmanów, by dokonywali kolejnych zamachów. Autentyczność wideo nie została potwierdzona.

Pedro Pablo Kuczynski zaprzysiężony na prezydenta Peru

Pedro Pablo Kuczynski, doświadczony ekonomista, były bankier z Wall Street i syn niemieckiego emigranta, został w czwartek zaprzysiężony na prezydenta Peru. 77-letni Kuczynski, były premier, jest najstarszym demokratycznie wybranym prezydentem w historii kraju.

Matka zabójcy księdza w Normandii: nie wychowałam diabła

19-letni Abdel Malik Nabil Petitjean został zidentyfikowany jako drugi z napastników, którzy we wtorek zaatakowali kościół w Normandii i brutalnie zamordowali księdza. Jego matka podkreśla w rozmowie z dziennikarzami, że nic nie wskazywało na to, że syn może popełnić makabryczną zbrodnię.

Dziewięć punktów Merkel. Niemiecka odpowiedź na terror

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła w czwartek w Berlinie islamistyczne zamachy w Europie i USA jako "wstrząsające, przygnębiające i deprymujące". Falę ostatnich zamachów uznała za test dla swojego kraju, który Niemcy zdadzą. Przedstawiła także 9-punktowy plan walki z terroryzmem, którego celem jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa.

Policja w meczecie. Obława na salafitów

Niemiecka policja przeszukała meczet i osiem mieszkań w Hildesheim niedaleko Hanoweru, uważanych za skupisko radykalnej społeczności salafickiej - poinformował w czwartek Boris Pistorius, minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii na północy Niemiec.

Tajna wizyta Asada w Moskwie? Chodzi o rosyjsko-amerykański plan

Prezydent Syrii Baszar al-Assad na początku czerwca potajemnie złożył wizytę w Moskwie, gdzie rozmawiał z Władimirem Putinem - twierdzi portal newsru.com, powołujący się na libańską gazetę "Al-Dżumhurija". Celem tych rozmów miał być, według portalu, wspólny amerykańsko-rosyjski plan dla Syrii, którego ogłoszenie spodziewane jest na początku sierpnia.

Utrata kontroli i śmierć pilota. Cios dla prestiżowego programu Chin

Chiński myśliwiec J-15, przeznaczony do stacjonowania w niedalekiej przyszłości na lotniskowcach, rozbił się podczas treningowego lądowania - potwierdziły po raz pierwszy chińskie media. Wypadek ten może opóźnić zarówno rozwój tych myśliwców, jak też całego chińskiego programu budowy lotniskowców.