Zakaz wjazdu ciężarówek do  miasta. Efekt zamachu w Berlinie

Władze Madrytu wprowadziły zakaz wjazdu pojazdów ciężarowych o wadze powyżej 3,5 t w dniach 3-5 stycznia, na które zaplanowano imprezy masowe przed świętem Trzech Króli. Ma to zapobiec ewentualnym atakom terrorystycznym - piszą w piątek media w Hiszpanii.

"Podłe zabójstwo i męczeńska śmierć". 100 lat temu zamordowano Rasputina

100 lat temu został zamordowany Grigorij Rasputin, faworyt rodziny cara Mikołaja II. Zamachu dokonała grupa monarchistów na czele z księciem Feliksem Jusupowem. "Zabójstwo Rasputina nadal jest jednym z najbardziej głośnych i tajemniczych morderstw w historii XX wieku" – napisała agencja TASS w publikacji poświęconej temu wydarzeniu.

Prezydent Tajwanu wyląduje w USA. Chiny niezadowolone

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen poleci w styczniu do Ameryki Środkowej przez USA. Zatrzyma się przejazdem w Houston oraz w San Francisco - poinformowało w piątek jej biuro. Chiny apelują, by Stany Zjednoczone nie zezwoliły na taką trasę.

"Moskwa zastrzega sobie prawo do odwetu", ale Putin poczeka na decyzje Trumpa

Władimir Putin oznajmił, że Rosja nie zamierza wyrzucać amerykańskich dyplomatów w odpowiedzi na wprowadzone przez Waszyngton sankcje. Dodał, że poczeka z decyzją o ewentualnych krokach skierowanych przeciwko USA do momentu, w którym swoje działania zacznie podejmować administracja następcy Baracka Obamy - Donalda Trumpa.

Szef NATO nie martwi się o politykę Trumpa

Szef NATO Jens Stoltenberg oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji dpa, że USA po objęciu władzy przez Donalda Trumpa nie przestaną popierać polityki Sojuszu i nie przestaną wzmacniać swej obecności wojskowej w Europie Wschodniej.

Były wiceszef bezpieki stanie przed sądem

Chiny postawią przed sądem byłego wiceministra bezpieczeństwa państwowego pod zarzutem korupcji oraz nadużycia władzy w celu wywarcia wpływu na funkcjonowanie organów prawa - poinformowała rządząca w kraju Komunistyczna Partia Chin (KPCh).

Schulz "nie będzie kandydował na kanclerza Niemiec"

Szef Parlamentu Europejskiego, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz nie zamierza startować jako kandydat swojej partii SPD na kanclerza w wyborach parlamentarnych w 2017 roku - poinformował "Der Spiegel", powołując się na własne źródła.

30 wyroków, 20 egzekucji. Najmniej od lat

W 2016 roku 30 osób zostało w Stanach Zjednoczonych skazanych na karę śmierci, a na 20 wykonano egzekucję. Według organizacji Death Penalty Information Center są to najniższe dane od wielu lat.

Domniemani bojownicy IS zatrzymani

Turecka policja zatrzymała ok. 40 domniemanych bojowników tzw. Państwa Islamskiego - podała państwowa agencja prasowa Anatolia. Operację na południu Turcji przeprowadziły specjalne jednostki policji z wykorzystaniem pojazdów opancerzonych i śmigłowca.

Prezydent Rumunii wskazał nowego premiera

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis desygnował na premiera byłego ministra ds. łączności, kandydata rządzącej postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Sorina Grindeanu - poinformowała kancelaria premiera.

Kawior, wódka i szpiedzy. Tajemnicza dacza w centrum kryzysu USA-Rosja

Oficjalnie posiadłość Pioneer Point w Maryland to miejsce, w którym rosyjscy dyplomaci mogą złapać chwilę oddechu od gorączkowego trybu życia w Waszyngtonie. Gdy na początku lat 70. sowieckie władze kupiły obiekt, lokalni mieszkańcy byli podejrzliwi. Już w 1974 r. "New York Times" pisał jednak, że przekonali się do nowych lokatorów, w czym pomóc miały m.in. zakrapiane kolacje.Teraz obiekt zostanie zamknięty, ponieważ zdaniem administracji Baracka Obamy był wykorzystywany w celach wywiadowczych.

Tak atakowali rosyjscy hakerzy. FBI publikuje raport

Federalne Biuro Śledcze (FBI) i Departament Bezpieczeństwa Krajowego opublikowały pierwszy dokładny raport bezpośrednio oskarżający hakerów z rosyjskich cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych o ingerowanie w proces ostatnich wyborów w USA.

10 lat temu powieszono Husajna. Irakowi to nie pomogło

W dziesięć lat po egzekucji byłego prezydenta Saddama Husajna Irak pozostaje wewnętrznie podzielony i pogrążony w chaosie, podczas gdy trwa zakrojona na dużą skalę operacja wojskowa w celu wyparcia z kraju sił terrorystycznych tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Nadal wiele niewiadomych wokół Brexitu

Podsumowanie roku w wykonaniu Macieja Worocha, który najpierw przyglądał się nastrojom w Wielkiej Brytanii przed referendum, przemierzając ją wzdłuż i wszerz, a potem patrzył na ręce głosujących za i przeciw Brexitowi. Bieg kolejnych wydarzeń związanych z Brexitem jest jednak wciąż jedną wielką zagadką. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rozejm wszedł w życie. Dwie godziny wystarczyły

O północy czasu lokalnego w nocy z czwartku na piątek (23 czasu polskiego w czwartek) wszedł w życie rozejm w Syrii między siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara al-Asada a zbrojną opozycją. Po niecałych dwóch godzinach obserwatorzy poinformowali jednak o nowych starciach armii rządowej z rebeliantami w prowincjach Hama i Idlib.

Waszyngton: mamy nadzieję, że porozumienie o rozejmie będzie respektowane

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner powiedział, że podpisane w czwartek porozumienie ws. rozejmu w Syrii między siłami syryjskiego reżimu a zbrojną opozycją jest pozytywnym sygnałem, a Waszyngton ma nadzieję, że zawieszenie broni wjedzie w życie. Rzeczniczka wysłannika ONZ ds. Syrii Staffana de Mistury przekazała z kolei w komunikacie, że umowa powinna być preludium do rozmów pokojowych pod auspicjami ONZ.

USA wyrzucają 35 rosyjskich dyplomatów. Obama odpowiada na ataki hakerskie

Barack Obama ogłosił w czwartek w oświadczeniu szereg sankcji nałożonych na Rosję. Mają one związek z atakami hakerskimi mającymi na celu ingerowanie w przebieg wyborów prezydenckich w USA, a także nękaniem amerykańskich dyplomatów przez rosyjskie służby. Prezydent poinformował m.in. o wydaleniu 35 dyplomatów i zamknięciu dwóch obiektów, używanych przez rosyjski personel w celach wywiadowczych.