"Krokodyl" czekał na swój moment od lat. Kim jest człowiek, który może zastąpić Mugabego?

Zimbabwe w ciągu ostatnich dekad przekształciło się z najlepiej zapowiadającej gospodarki Afryki w państwo niemal upadłe. Odsunięcie od władzy rządzącego od prawie 40 lat Roberta Mugabego zrodziło nadzieję na zakończenie despotycznych rządów i międzynarodowej izolacji tego kraju. Na stanowisko prezydenta ma ochotę były wiceprezydent Emmerson Mnangagwa. Ci, którzy liczą, że jego rządy będą oznaczać demokratyzację systemu, mogą się jednak rozczarować.

Turcy uratowali załogę rosyjskiego statku

Turecka straż przybrzeżna uratowała sześciu członków załogi z rosyjskiego statku towarowego. Jednostka dryfowała we wtorek w trudnych warunkach atmosferycznych na Morzu Czarnym. Na miejsce przyleciał helikopter. To na jego pokład zostali wciągnięci członkowie załogi. Statek został odholowany do tureckiego portu Bartin.

Koniec rządów Mugabego. Tysiące wiwatują na ulicach

"Ja, Robert Gabriel Mugabe, składam formalnie natychmiastową rezygnację z funkcji prezydenta Zimbabwe" - to zdanie z listu przejdzie do historii byłej angielskiej kolonii. Po 37 latach rządów we wtorek po południu przewodniczący parlamentu w Harare, niedługo po rozpoczęciu procedury impeachmentu Mugabego, poinformował o decyzji 93-letniego despoty.

"Wydarzyło się niemożliwe", "Europa wstrzymała oddech"

Porażka kanclerz Angeli Merkel w rozmowach na temat powołania koalicji rządowej zaprzecza jej sławie "nadzwyczajnej negocjatorki" - pisze we wtorek dziennik "La Repubblica". Według włoskiej prasy Europa powinna obawiać się niestabilności politycznej w Niemczech. Również inne media na kontynencie komentują wstrzymanie rozmów koalicyjnych w RFN.

Ponad trzy lata więzienia za tweet

Turecki sąd skazał we wtorek dziennikarza opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet" na ponad trzy lata więzienia za szerzenie terrorystycznej propagandy - podały państwowe media. Sprawa dotyczyła wpisu, który przez krótki czas widniał na koncie gazety na Twitterze.

Zgrzyt na linii Kijów-Mińsk. Wyrzuceni dyplomaci

W odpowiedzi na wyrzucenie z Białorusi ukraińskiego dyplomaty Ukraina wydaliła pracownika białoruskiej ambasady w Kijowie – poinformowała rzeczniczka MSZ w Kijowie Mariana Beca. Dzień wcześniej białoruskie KGB poinformowało o wyrzuceniu radcy ambasady Ukrainy Ihora Skworcowa, który - według służb białoruskich - był działającym pod przykryciem oficerem Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony.

Koniec lotów z Pekinu do Pjongjangu

Państwowe chińskie linie lotnicze Air China zawiesiły loty do Korei Północnej z powodu - jak wyjaśniono - braku zapotrzebowania na to połączenie - informuje we wtorek agencja Associated Press.

Policja chce ponownego uchylenia immunitetu Babiszowi

Czeska policja złożyła w parlamencie wniosek o uchylenie immunitetu liderowi partii ANO i byłemu wicepremierowi Andrejowi Babiszowi, któremu chce postawić zarzut zdefraudowania unijnych dopłat - donosi czeska agencja prasowa CTK. Partia Babisza wygrała wybory, a on sam typowany jest na przyszłego premiera.

Normy przekroczone prawie tysiąc razy. Rosja potwierdza: doszło do emisji rutenu

Rosyjska Federalna Służba do spraw hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu - podało we wtorek Radio Echo Moskwy. Szef służb prasowych rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Andriej Czeremisinow przekonuje, że w zakładach "nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnym". Zapowiedział jednak dodatkową kontrolę.

"Z drogi, autobusie". Jak kierowca zepsuł operatorowi kadr

W poniedziałek władze Atlanty (USA) wyburzyły stadion Georgia Dome. Spektakularne widowisko próbował filmować jeden z licznie zgromadzonych na miejscu operatorów kamer. Niestety, w kulminacyjnym momencie w kadr wjechał miejski autobus. Kierowca - również zainteresowany widowiskiem - zatrzymał pojazd wprost przed kamerą ku wielkiej rozpaczy filmowca. Operator tłumaczył później, że ulica miała być zamknięta dla ruchu pojazdów.

Rohindżowie "uwięzieni w reżimie apartheidu"

Władze Birmy poddają mniejszość muzułmańską Rohindża długofalowej dyskryminacji, która sprowadza się do "apartheidu" - oceniła we wtorek w raporcie Amnesty International. Rodzi to pytania, co zastaną ludzie, którzy uciekli przed przemocą, gdy powrócą do domu.

Budynek ministerstwa runął w 5 sekund

Dawny budynek kolumbijskiego ministerstwa transportu w 5 sekund został zrównany z ziemią. To część rewitalizacji Bogoty. Podczas wyburzania obecny był prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Zapewniał, że inwestycja, która powstanie na miejscu wyburzonego budynku, będzie szansą dla mieszkańców i wygeneruje wiele nowych miejsc pracy.

Korea Północna na liście sponsorów terroryzmu. Japonia zadowolona

Stany Zjednoczone uznają Koreę Północną za kraj sponsorujący terroryzm - ogłosił w poniedziałek prezydent Donald Trump. Jak podkreśla agencja Reutera, umożliwia to Waszyngtonowi nałożenie dodatkowych sankcji i kar na reżim w Pjongjangu. Premier Japonii Shinzo Abe przyjął decyzję Białego Domu z zadowoleniem - podała w poniedziałek agencja Kyodo

Pokazali nagrania z poszukiwań okrętu

Dźwięki przechwycone w poniedziałek na Atlantyku nie pochodzą z zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego - zdementował wcześniejsze doniesienia telewizji CNN rzecznik argentyńskiej marynarki wojennej. Oznacza to, że z załogą okrętu ARA San Juan nie ma kontaktu od sześciu dni. Na Atlantyku nadal trwa akcja poszukiwawcza. Argentyńskie wojsko pokazało nagrania z operacji, na których widać, z jak trudnymi warunkami mierzy się wojsko.

Miliony Jemeńczyków bez dostępu do czystej wody

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) podał, że w pogrążonym w wojnie Jemenie około 2,5 miliona osób nie ma dostępu do czystej wody. - Rośnie zagrożenie poważną epidemią cholery i innymi chorobami - powiedziała rzeczniczka MKCK Iolanda Jaquemet.