Koniec marzeń o "Jamajce". Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Trwające kilka tygodni rozmowy sondujące możliwość powstania koalicji między chadekami, liberałami i Zielonymi zawiodły. Kryzys w negocjacjach narastał od kilku dni i doprowadził do zerwania rozmów przez FDP. Niemcy stoją przed wyborem między otwarciem nowych negocjacji, powstaniem rządu mniejszościowego a rozwiązaniem Bundestagu - pisze Sebastian Płóciennik w komentarzu PISM zatytułowanym "Fiasko rozmów na temat koalicji jamajskiej w Niemczech".

Wojsko: Mugabe spotka się ze swoim rywalem

Dowódca wojsk Zimbabwe poinformował, że planowane są rozmowy pomiędzy prezydentem Robertem Mugabem a zdymisjonowanym przez niego dwa tygodnie temu byłym wiceprezydentem Emmersonem Mnangagwą. Jego usunięcie z władz i wyjazd z kraju były jednym z powodów bezkrwawego puczu.

Obrona Mladicia: stawienie się w trybunale mogłoby go zabić 

Nie jest pewne, czy były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić stawi się w środę w ONZ-owskim trybunale do spraw dawnej Jugosławii, gdy ogłaszany będzie wyrok - twierdzi obrońca generała Dragan Ivetić. Mladić sądzony jest między innymi za czystki etniczne i ludobójstwo.

Merkel: Zrobiłam, co mogłam. Nie myślę o dymisji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w wywiadach dla stacji telewizyjnych ARD i ZDF, że w przypadku rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych będzie ponownie kandydowała na stanowisko szefowej rządu. Prowadzone od ponad miesiąca rozmowy bloku partii chadeckich CDU/CSU z Zielonymi i liberalną FDP zostały zerwane przez to ostatnie ugrupowanie.

Putin odsłonił pomnik na Krymie. Kijów: rażące naruszenie suwerenności

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wystosowało notę protestacyjną przeciwko wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie. Resort dyplomacji oświadczył, że podobne działania "są rażącym naruszeniem suwerenności państwa ukraińskiego". Putin przyjechał na półwysep w sobotę. Powodem wizyty było osłonięcie w Liwadii pomnika cara Aleksandra III.

"Zgłosił awarię". Wojsko o ostatnim komunikacie z zaginionego okrętu

Argentyńskie władze przyznały, że poszukiwany od pięciu dni okręt podwodny ARA San Juan w ostatnim nawiązanym połączeniu zgłosił awarię. Komunikat o problemie z bateriami nadał po wynurzeniu w ubiegłą środę. Od tego czasu trwają poszukiwania jednostki z 44 marynarzami na pokładzie. Wcześniej argentyńskie wojsko zdementowało informację, jakoby sygnały nadane w sobotę drogą satelitarną pochodziły z poszukiwanego okrętu.

"Wyścig rusofobów". Rosyjskie echa słów Tuska

"Politycy, którzy przypisują swoje porażki działaniom Rosji, są ligą nieudaczników" - napisał na Facebooku szef komisji do spraw spraw zagranicznych w rosyjskiej Radzie Federacji Konstantin Kosaczow. Odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

"Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji"

- To jest chwila, gdy wszyscy uczestnicy powinni się zatrzymać - stwierdził w poniedziałek prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier po fiasku rozmów koalicyjnych w sprawie utworzenia rządu. Wcześniej w swojej rezydencji przyjął kanclerz Angelę Merkel.

Amerykanie przedstawili rachunek Macierewiczowi. Bardzo drogie patrioty

10,5 miliarda dolarów, czyli niemal 38 miliardów złotych - na tyle Amerykanie wstępnie wycenili sprzedaż Polsce systemów Patriot. Nie chodzi przy tym o wszystko, co chciałoby kupić polskie wojsko w ramach swojego największego programu zbrojeniowego Wisła, ale mniej więcej o połowę. MON zapewnia, że ostatecznie uda się kupić Patrioty taniej. Jeszcze nie tak dawno temu Antoni Macierewicz deklarował, że cały zakup zamknie się w kwocie 30 miliardów złotych.

Sikorski w CNN o radykalnej prawicy i marszu narodowców

Polski rząd musi podjąć teraz zdecydowane działania względem radykalnie prawicowych środowisk - powiedział Radosław Sikorski na antenie CNN. Były minister spraw zagranicznych w sobotę komentował między innymi obecność radykalnych haseł i ugrupowań na warszawskim marszu w Święto Niepodległości. Mówił też o Korei Północnej.

Okradali starożytne nekropolie. Ogromna mafia cmentarna złapana

Jak poinformowała w niedzielę chińska telewizja państwowa CCTV, policja aresztowała 91 członków sześciu band działającej w Chinach "mafii cmentarnej" zajmującej się rabunkami na starożytnych nekropoliach i odzyskała 1100 cennych, zabytkowych przedmiotów.

Zmarli, odsiadują dożywocia, jedna osoba na wolności. Członkowie "rodziny" Mansona

Charles Manson w latach 60. XX wieku stworzył wokół siebie brutalną sektę złożoną, jak określa to agencja Reutera, z "uciekinierów i wyrzutków". Jej członkowie, którymi były głównie młode kobiety, w większości wciąż znajdują się w więzieniach i uważani są za niebezpiecznych. Jedna z "wyznawczyń" Mansona, po zwolnieniu z więzienia, próbowała w 1975 roku zamordować prezydenta USA.

Były prezydent bliżej zwycięstwa. Wygrał I turę wyborów

Faworyt wyborów prezydenckich w Chile i była głowa tego państwa - centroprawicowy biznesmen i polityk Sebastian Pinera - wygrał w niedzielę I turę głosowania, uzyskując 36,6 proc. poparcia. W dogrywce w grudniu spotka się z centrolewicowym senatorem Alejandro Guillierem.