Policja chce ponownego uchylenia immunitetu Babiszowi

Czeska policja złożyła w parlamencie wniosek o uchylenie immunitetu liderowi partii ANO i byłemu wicepremierowi Andrejowi Babiszowi, któremu chce postawić zarzut zdefraudowania unijnych dopłat - donosi czeska agencja prasowa CTK. Partia Babisza wygrała wybory, a on sam typowany jest na przyszłego premiera.

Normy przekroczone prawie tysiąc razy. Rosja potwierdza: doszło do emisji rutenu

Rosyjska Federalna Służba do spraw hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu - podało we wtorek Radio Echo Moskwy. Szef służb prasowych rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Andriej Czeremisinow przekonuje, że w zakładach "nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnym". Zapowiedział jednak dodatkową kontrolę.

"Z drogi, autobusie". Jak kierowca zepsuł operatorowi kadr

W poniedziałek władze Atlanty (USA) wyburzyły stadion Georgia Dome. Spektakularne widowisko próbował filmować jeden z licznie zgromadzonych na miejscu operatorów kamer. Niestety, w kulminacyjnym momencie w kadr wjechał miejski autobus. Kierowca - również zainteresowany widowiskiem - zatrzymał pojazd wprost przed kamerą ku wielkiej rozpaczy filmowca. Operator tłumaczył później, że ulica miała być zamknięta dla ruchu pojazdów.

Rohindżowie "uwięzieni w reżimie apartheidu"

Władze Birmy poddają mniejszość muzułmańską Rohindża długofalowej dyskryminacji, która sprowadza się do "apartheidu" - oceniła we wtorek w raporcie Amnesty International. Rodzi to pytania, co zastaną ludzie, którzy uciekli przed przemocą, gdy powrócą do domu.

Budynek ministerstwa runął w 5 sekund

Dawny budynek kolumbijskiego ministerstwa transportu w 5 sekund został zrównany z ziemią. To część rewitalizacji Bogoty. Podczas wyburzania obecny był prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Zapewniał, że inwestycja, która powstanie na miejscu wyburzonego budynku, będzie szansą dla mieszkańców i wygeneruje wiele nowych miejsc pracy.

Korea Północna na liście sponsorów terroryzmu. Japonia zadowolona

Stany Zjednoczone uznają Koreę Północną za kraj sponsorujący terroryzm - ogłosił w poniedziałek prezydent Donald Trump. Jak podkreśla agencja Reutera, umożliwia to Waszyngtonowi nałożenie dodatkowych sankcji i kar na reżim w Pjongjangu. Premier Japonii Shinzo Abe przyjął decyzję Białego Domu z zadowoleniem - podała w poniedziałek agencja Kyodo

Pokazali nagrania z poszukiwań okrętu

Dźwięki przechwycone w poniedziałek na Atlantyku nie pochodzą z zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego - zdementował wcześniejsze doniesienia telewizji CNN rzecznik argentyńskiej marynarki wojennej. Oznacza to, że z załogą okrętu ARA San Juan nie ma kontaktu od sześciu dni. Na Atlantyku nadal trwa akcja poszukiwawcza. Argentyńskie wojsko pokazało nagrania z operacji, na których widać, z jak trudnymi warunkami mierzy się wojsko.

Miliony Jemeńczyków bez dostępu do czystej wody

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) podał, że w pogrążonym w wojnie Jemenie około 2,5 miliona osób nie ma dostępu do czystej wody. - Rośnie zagrożenie poważną epidemią cholery i innymi chorobami - powiedziała rzeczniczka MKCK Iolanda Jaquemet.

Koniec marzeń o "Jamajce". Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Trwające kilka tygodni rozmowy sondujące możliwość powstania koalicji między chadekami, liberałami i Zielonymi zawiodły. Kryzys w negocjacjach narastał od kilku dni i doprowadził do zerwania rozmów przez FDP. Niemcy stoją przed wyborem między otwarciem nowych negocjacji, powstaniem rządu mniejszościowego a rozwiązaniem Bundestagu - pisze Sebastian Płóciennik w komentarzu PISM zatytułowanym "Fiasko rozmów na temat koalicji jamajskiej w Niemczech".

Wojsko: Mugabe spotka się ze swoim rywalem

Dowódca wojsk Zimbabwe poinformował, że planowane są rozmowy pomiędzy prezydentem Robertem Mugabem a zdymisjonowanym przez niego dwa tygodnie temu byłym wiceprezydentem Emmersonem Mnangagwą. Jego usunięcie z władz i wyjazd z kraju były jednym z powodów bezkrwawego puczu.

Obrona Mladicia: stawienie się w trybunale mogłoby go zabić 

Nie jest pewne, czy były dowódca Serbów bośniackich Ratko Mladić stawi się w środę w ONZ-owskim trybunale do spraw dawnej Jugosławii, gdy ogłaszany będzie wyrok - twierdzi obrońca generała Dragan Ivetić. Mladić sądzony jest między innymi za czystki etniczne i ludobójstwo.

Merkel: Zrobiłam, co mogłam. Nie myślę o dymisji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w wywiadach dla stacji telewizyjnych ARD i ZDF, że w przypadku rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych będzie ponownie kandydowała na stanowisko szefowej rządu. Prowadzone od ponad miesiąca rozmowy bloku partii chadeckich CDU/CSU z Zielonymi i liberalną FDP zostały zerwane przez to ostatnie ugrupowanie.

Putin odsłonił pomnik na Krymie. Kijów: rażące naruszenie suwerenności

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wystosowało notę protestacyjną przeciwko wizycie prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie. Resort dyplomacji oświadczył, że podobne działania "są rażącym naruszeniem suwerenności państwa ukraińskiego". Putin przyjechał na półwysep w sobotę. Powodem wizyty było osłonięcie w Liwadii pomnika cara Aleksandra III.

"Zgłosił awarię". Wojsko o ostatnim komunikacie z zaginionego okrętu

Argentyńskie władze przyznały, że poszukiwany od pięciu dni okręt podwodny ARA San Juan w ostatnim nawiązanym połączeniu zgłosił awarię. Komunikat o problemie z bateriami nadał po wynurzeniu w ubiegłą środę. Od tego czasu trwają poszukiwania jednostki z 44 marynarzami na pokładzie. Wcześniej argentyńskie wojsko zdementowało informację, jakoby sygnały nadane w sobotę drogą satelitarną pochodziły z poszukiwanego okrętu.

"Wyścig rusofobów". Rosyjskie echa słów Tuska

"Politycy, którzy przypisują swoje porażki działaniom Rosji, są ligą nieudaczników" - napisał na Facebooku szef komisji do spraw spraw zagranicznych w rosyjskiej Radzie Federacji Konstantin Kosaczow. Odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.