Historyczna wizyta zaczęła się od dyplomatycznego zgrzytu

Pierwsza od 65 lat wizyta tureckiego prezydenta w Grecji zaczęła się w czwartek od dyplomatycznego zgrzytu, gdy Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Atenach, że należy "zaktualizować" traktat z Lozanny z 1923 roku, regulujący między innymi granicę jego kraju z Grecją.

Pozwy do trybunału, kolejny etap procedury. Komisja Europejska kontra Węgry

Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom. Dotyczą one regulacji dotyczących szkolnictwa wyższego, finansowania organizacji pozarządowych i - podobnie jak w przypadku Polski i Czech - niewykonania decyzji o relokacji uchodźców. Zaostrzono także procedurę o naruszenie prawa w związku z węgierskimi regulacjami dotyczącymi przepisów azylowych.

Schulz ostrzega przed "siłami, które najchętniej zniszczyłyby Europę"

Przewodniczący SPD Martin Schulz ostrzegł w czwartek na zjeździe swojej partii w Berlinie przed wzrostem znaczenia w Europie sił prawicowych i ultranacjonalistycznych. - Popatrzcie na to, co dzieje się w Polsce: nasze wspólne wartości są tam systematyczne podkopywane, a Unia Europejska jest niezdolna do przeciwstawienia się temu - mówił.

Decyzja Trumpa to "akt politycznego wandalizmu"

Donald Trump zjednoczył wszystkich przeciwko sobie, wywołał oburzenie wśród muzułmanów, dostarczył paliwa ekstremistom i nie po raz pierwszy pomniejszył Stany Zjednoczone w oczach świata - komentuje decyzję amerykańskiego prezydenta o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela "Financial Times".

Komisja Europejska pozywa Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców

Komisja Europejska postanowiła skierować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawę przeciwko Polsce, Węgrom i Czechom w związku z niewykonaniem przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. - Solidarność nie jest czymś, co można po prostu wyłączyć, jeśli staje się niewygodna - tłumaczył na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Netanjahu o Jerozolimie: wiele państw pójdzie w ślady USA

Premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził w czwartek, że wiele państw pójdzie w ślady USA, które dzień wcześniej uznały Jerozolimę za stolicę państwa żydowskiego. Izraelska armia zapowiedziała, że rozmieści dodatkowe siły na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Pjongjang: wybuch wojny staje się przyjętym faktem

Nie chcemy wojny, ale nie będziemy się przed nią ukrywać, a gdy Stany Zjednoczone niewłaściwie ocenią naszą cierpliwość i podpalą lont wojny nuklearnej, spowodujemy, że drogo zapłacą - głosi oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznych Korei Północnej cytowane przez Reutersa.

Hamas wzywa do "nowej intifady"

Przywódca radykalnej palestyńskiej organizacji Hamas - Ismail Hanije - wezwał w czwartek do "nowej intifady", palestyńskiego powstania przeciwko Izraelowi. Wcześniej świeckie organizacje palestyńskie i islamskie stowarzyszenia we wspólnym oświadczeniu zaapelowały o strajk generalny i organizowanie wieców.

Premier May zapaliła lampki na Downing Street

Brytyjska premier Theresa May zapaliła w środę światła na choince stojącej przed jej siedzibą na Downing Street 10 w Londynie. W trakcie uroczystości szefowej rządu towarzyszył chór dziecięcy i zwycięzcy konkursu plastycznego na kartkę świąteczną.

Kanada nie przeniesie ambasady z Tel Awiwu

Kanadyjski premier Justin Trudeau, komentując decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, poinformował w czwartek w trakcie swojej wizyty w Chinach, że Kanada nie przeniesie swojej izraelskiej ambasady z Tel Awiwu.

Pozywają "Przedsiębiorstwo Seksualne Weinsteina"

Sześć kobiet pozwało w środę amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina do sądu federalnego w Nowym Jorku za molestowanie. Twierdzą, że działania producenta mające na celu utrzymanie w ukryciu jego umizgów równały się wymuszeniu cywilnemu.

"Ameryka jest matką terroru"

W Ammanie, na terenach zamieszkałych przez uchodźców palestyńskich i na obszarze Bakaa wybuchły w środę protesty w odpowiedzi na uznanie Jerozolimy przez prezydenta USA Donalda Trumpa za stolicę Izraela - podał Reuters.

Większość Hiszpanów chce rewizji konstytucji

Ponad 66 proc. Hiszpanów chce zmian w konstytucji - wynika z sondażu opublikowanego w środę przez dziennik "La Razon". To samo badanie potwierdza, że większość Hiszpanów jest przeciwna też tworzeniu państwa federalnego i referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Jerozolima "wieczną stolicą państwa Palestyna"

Z krajów muzułmańskich płyną wyrazy potępienia dla decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu amerykańskiej ambasady do tego miasta. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima jest "wieczną stolicą państwa Palestyna".