Szturm policji na miasteczko namiotowe Saakaszwilego

Kilka osób ucierpiało podczas szturmu ukraińskiej policji na miasteczko namiotowe zwolenników byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego przed siedzibą parlamentu w Kijowie. Funkcjonariusze wkroczyli do miasteczka w środę wczesnym rankiem.

OBWE: liczne naruszenia zawieszenia broni w Donbasie

W strefie konfliktu dochodzi do licznych przypadków naruszeń zawieszenia broni - oświadczył we wtorek w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Członkowie grupy kontaktowej, która obradowała w stolicy Białorusi, nie ustalili na razie terminu planowanej wymiany jeńców.

Media: Deutsche Bank wydał dokumenty związane z ludźmi Trumpa

Na wniosek specjalnego prokuratora Roberta Muellera Deutsche Bank wydał dokumenty dotyczące korzystania z usług tego banku przez osoby fizyczne i osoby prawne związane z Donaldem Trumpem - podały we wtorek media, w tym jako pierwszy niemiecki dziennik "Handelsblatt". Doniesieniom tym zaprzeczył jednak adwokat prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bombowiec strategiczny i myśliwce USA nad Półwyspem Koreańskim

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Prezydent Kosowa: mój kraj jest dyskryminowany

Prezydent Hashim Thaci wezwał misje międzynarodowe stacjonujące w kraju, aby opuściły Kosowo. Oskarżył społeczność międzynarodową o dyskryminację Kosowa w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych oraz w procesie akcesji do Unii Europejskiej.

Brzemienna w skutki decyzja Trumpa w sprawie Jerozolimy. "Przekroczenie czerwonych linii"

Prezydent Donald Trump wygłosi w środę przemówienie w sprawie swojej decyzji o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Jak dodała, jego stanowisko w tej sprawie jest "dość stałe". Trump ogłosi także decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Zapowiedzi te już budzą sprzeciw części przywódców arabskich.

"Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom"

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Pozostało mniej niż 3 tysiące" dżihadystów

Na terenie Syrii oraz Iraku przebywa mniej niż trzy tysiące dżihadystów - poinformował rzecznik dowodzonej przez Stany Zjednoczone międzynarodowej koalicji krajów walczących z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Zderzenie dwóch pociągów w Niemczech. Są ranni

Pociąg pasażerski zderzył się ze składem towarowym w Meerbusch koło Duesseldorfu - poinformował rzecznik niemieckiej straży pożarnej. Według lokalnych służb co najmniej pięć osób zostało rannych. Nikt nie zginął, nikt nie doznał też ciężkich obrażeń.

Abbas "ostrzegł" Trumpa w sprawie Jerozolimy

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek telefonicznie prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa o zamiarze przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - przekazał w oświadczeniu rzecznik Abbasa Nabil Abu Rudeina.

Wysłannik ONZ w Korei Północnej. Pierwsza taka wizyta od sześciu lat

Zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw politycznych Amerykanin Jeffrey Feltman rozpoczął we wtorek wizytę w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo. Feltman podejmie w Pjongjangu rozmowy w sprawie kryzysu wywołanego kolejną próbą rakiety międzykontynentalnej przeprowadzoną przez Koreę Północną.

Superniszczyciel wypłynął w morze

Na próby wypłynął drugi amerykański futurystyczny niszczyciel typu Zumwalt. To pierwszy krok do przekazania okrętu US Navy i wdrożenia go do służby. Podobnych miało być jeszcze 30, ale ostatecznie budowany jest już tylko jeden. Nowoczesne niszczyciele okazały się zdecydowanie zbyt drogie nawet dla Amerykanów.

Saakaszwili przed parlamentem w Kijowie: odejdę wyłącznie jako zwycięzca

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zapowiedział we wtorek, że pozostanie ze swoimi zwolennikami przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie do czasu zwycięstwa nad "złodziejami i bandytami", którzy zasiadają w tym budynku. Wcześniej zapowiedział rozpoczęcie procesu wyzwolenia Ukrainy spod władzy prezydenta Petra Poroszenki.

Podpis Morawieckiego, odwołana wizyta. Spekulacje o zmianach w rządzie trwają

We wtorek po orędziu Andrzeja Dudy pojawiło się zdjęcie karty podpisanej przez prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, wicepremiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Cały czas trwają spekulacje, czy Morawiecki zastąpi na stanowisku premier Beatę Szydło. Wcześniej wicepremier zrezygnował z wyjazdu do Brukseli.

Bojówkarze w klapkach z groźnymi rakietami. Ryzykowny test, ale cenny dla Polski

Z jednej strony nadlatują rakiety wymierzone w miasta, bazy wojskowe czy budowaną elektrownię jądrową. Z drugiej strony na ich spotkanie pędzą antyrakiety systemu Patriot. Nad Półwyspem Arabskim trwa wojna, której pilnie przygląda się wiele państw. Może wstrząsnąć regionem, ale też przydać się Polsce w kontekście obrony przed rosyjskimi iskanderami.

Austria zalegalizuje małżeństwa homoseksualne

Austriacki Trybunał Konstytucyjny zdecydował we wtorek, że przepisy zabraniające małżeństw jednopłciowych są dyskryminacyjne i postanowił, że najpóźniej od początku 2019 roku w kraju wolno będzie zawierać takie małżeństwa.

Europejski Nakaz Aresztowania dla Puigdemonta cofnięty

Sąd Najwyższy Hiszpanii wycofał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) zdymisjonowanego szefa regionalnego rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i członków jego gabinetu, którzy wraz z nim schronili się w Belgii. Jednocześnie sąd podtrzymuje jednak hiszpański nakaz aresztowania wobec pięciorga polityków, co oznacza, że gdy wrócą do kraju, zostaną zatrzymani.