Wszystkie nowe rakiety Kima, na koniec "gwóźdź programu". Co pokazał reżim?

Po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na paradzie wszystkie wielkie rakiety Korei Północnej. Można było po kolei obejrzeć cztery nowe i duże pociski, które przetestowano w 2017 roku. Pokazano też jeden zupełnie dotychczas nieznany, choć ze znacznie lżejszej kategorii wagowej. Eksperci komentują, że to północnokoreańska wariacja na temat rosyjskich rakiet Iskander.

Zamach w meczecie. Dwie osoby zginęły, 75 rannych

Dwie osoby zginęły, a 75 zostało rannych w następstwie podwójnego zamachu w meczecie w Bengazi na wschodzie Libii - informują lokalne władze. Podały, że do eksplozji doszło podczas piątkowych modłów w niewielkim meczecie w ruchliwej dzielnicy.

Większe zaangażowanie NATO na wschodzie. Tego chcą Polska i Estonia

Szefowie polskiej i estońskiej dyplomacji po wspólnych rozmowach podkreślili potrzebę "umocnienia postanowień" po szczytach NATO w sprawie obecności wojsk Sojuszu na jego wschodniej flance. Wśród tematów wizyty szefa estońskiej dyplomacji Svena Miksera w Warszawie pojawiło się również bezpieczeństwo energetyczne.

Angelina Jolie w Jordanii. Spotkała się z uchodźcami

Angelina Jolie jako specjalny wysłannik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców spotkała się z Syryjczykami przebywającymi w obozie Zaatari w Jordanii. W oświadczeniu dla mediów aktorka powiedziała, że jakiekolwiek rozwiązania wynegocjowane w sprawie konfliktu syryjskiego muszą uszanować prawa człowieka i godność wszystkich Syryjczyków, włącznie z tymi, którzy uciekli i żyją w sąsiednich krajach.

"Problem z polską ustawą"

Tekst jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego 8 lutego tego roku przez tygodnik "The Jewish Chronicle" wydawany w Londynie. Jego autorem jest profesor Jehuda Bauer z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Len Pen przegrał. Wyrzucenie z partii zgodne z prawem

Sąd apelacyjny w podparyskim Wersalu poparł w piątek decyzję skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) o wykluczeniu z tego ugrupowania jego współzałożyciela Jean-Marie Le Pena. Polityka wyrzucono z partii po jego antysemickich wypowiedziach.

Chcieli selfie z pociągiem. Nie zauważyli pociągu

24-letnia kobieta zginęła stojąc na torach jednej ze stacji kolejowej w Bangkoku - w piątek informuje BBC. Jak tłumaczy przyjaciel, który jej towarzyszył, para próbowała zrobić sobie zdjęcie z pociągiem, lecz nie zauważyła składu nadjeżdżającego z drugiej strony.

Wszystko w gruzach po nalocie sił Asada

Sześć osób zginęło w wyniku nalotu i ostrzału moździerzowego dokonanego przez syryjskie siły rządowe na miasto Hammuridża na wschód od Damaszku. Na filmie z miejsca zdarzenia widać zburzone bombami budynki i zawalone gruzem ulice. 22 kolejne ofiary pochłonął ostrzał pobliskiego miasta Irbin, a w miejscowości Dżisrajn zginęło osiem osób.

Skazany za szpiegowanie dla Rosjan. Twierdzi, że sprzedawał oliwę z oliwek

Sąd w Lizbonie skazał portugalskiego agenta Frederico Carvalhao Gila na siedem lat i cztery miesiące więzienia za szpiegostwo i korupcję. Mężczyzna przekazywał Służbie Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR) poufne informacje dotyczące bezpieczeństwa Portugalii oraz NATO - wskazano w uzasadnieniu wyroku.

Macron wzywa Putina, by wywarł presję na Asada

Prezydent Francji Emmanuel Macron zwrócił się w piątek do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "zrobił wszystko co możliwe, aby syryjski reżim położył kres nie dającemu się uzasadnić pogorszeniu sytuacji humanitarnej w Syrii" - przekazał Pałac Elizejski.

Martin Schulz nie będzie szefem niemieckiej dyplomacji

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz w opublikowanym w piątek pisemnym oświadczeniu poinformował o tym, że rezygnuje z objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych i nie wejdzie w skład nowego rządu Angeli Merkel.

Media: Chiny budują na dwóch oceanach morską tarczę

Chiny pracują nad działającymi z morza systemami antyrakietowymi i planują je rozmieścić na wodach Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego – w czwartek podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskich ekspertów wojskowych.

Niemieccy Żydzi krytykują ustawę o IPN

Centralna Rada Żydów w Niemczech (ZdJ) w liście do ambasadora RP Andrzeja Przyłębskiego wyraziła zaniepokojenie nowelą ustawy o IPN i wezwała polskie władze do jej zmiany tak, by nie weszła w życie w obecnym kształcie. Przyłębski mówi o nieporozumieniu.

Prezydent Duda w strefie zdemilitaryzowanej

Prezydent Andrzej Duda zwiedził w piątek strefę zdemilitaryzowaną w Korei Południowej, przy granicy z Koreą Północną. Podczas rozmowy z przedstawicielami Wojskowej Komisji Rozejmowej Dowództwa ONZ zapewnił, że Polska chce na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ angażować się w proces deeskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Turcy znów bombardują Kurdów w Afrinie

Po krótkiej przerwie tureckie samoloty wznowiły bombardowania obiektów kurdyjskiej milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) w pobliżu ich enklawy Afrin na północnym zachodzie Syrii - poinformowała w piątek w oświadczeniu armia turecka.

MSZ: przed polską ambasadą w Izraelu odbył się protest

W czwartek "przed budynkiem polskiej ambasady w Tel Awiwie odbył się protest przeciwko uchwalonej niedawno nowelizacji ustawy o IPN" - potwierdziło TVN24 biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. "Protest przebiegł w spokojnej atmosferze i nie odnotowano żadnych incydentów" - napisano w komunikacie.

Prezydent: otwarcie igrzysk okazją do nieformalnych rozmów przywódców

- Ceremonia otwarcia to wielkie święto przyjaźni, pokoju - powiedział prezydent Andrzej Duda. - W kuluarach można odbyć wiele interesujących rozmów, które przekładają się na konkretne decyzje polityczne - dodał. Prezydent od środy jest w Korei Południowej. W Pjongczangu będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Niemiec.