Jerozolima "wieczną stolicą państwa Palestyna"

Z krajów muzułmańskich płyną wyrazy potępienia dla decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu amerykańskiej ambasady do tego miasta. Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas oświadczył, że Jerozolima jest "wieczną stolicą państwa Palestyna".

"Piękny dzień dla narodu żydowskiego"

Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez jego kraj Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył w środę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Wezwał inne kraje, by poszły śladem USA i przeniosły do niej swoje ambasady z Tel Awiwu.

Hamas: Trump otworzył "bramy piekieł"

Palestyński Hamas ogłosił po wystąpieniu prezydenta USA, w którym uznał on Jerozolimę za stolicę Izraela, że Donald Trump otworzył "bramy piekieł". Organizacja Wyzwolenia Palestyny oceniła, że decyzja ta "niszczy" szanse na rozwiązanie konfliktu zmierzające do powstania dwóch państw.

Kim Dzong Un goni mocarstwa. Zagrożenie może nadejść spod wody

Przeprowadzone w 2017 roku testy rakietowe i nuklearne nie wyczerpują listy potencjalnych zagrożeń ze strony Korei Północnej. Doskonali ona też technologie niezbędne do budowy sił odstraszania, częściowo rozmieszczonych na okrętach podwodnych. To nowe jakościowo zagrożenie wymaga ścisłej koordynacji wysiłków USA, Korei Południowej i Japonii w obszarach obrony przeciwrakietowej oraz zwalczania okrętów podwodnych - pisze Marcin Andrzej Piotrowski w Biuletynie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych pt. "Perspektywy budowy morskich sił odstraszania KRLD".

"Zmiana społeczna następująca w najszybszym tempie od dekad"

Tygodnik "Time" uznał w środę za "człowieka" roku 2017 wszystkich tych, którzy przerwali milczenie na temat molestowania seksualnego - od kobiet, które ujawniły aferę wokół producenta filmowego Harveya Weinsteina, po tysiące osób, które używały hasztagu #Metoo.

Mikrofalami w rakiety Kima. Potencjalny as w rękawie USA

Amerykańskie wojsko od wielu lat pracuje nad specjalnymi rakietami zdolnymi przy pomocy mikrofali zdalnie "usmażyć" elektronikę. Jak twierdzi telewizja NBC News, użycie takiego sprzętu przeciw Korei Północnej było dyskutowane w Białym Domu. Na temat rakiet CHAMP nie ma jednak wielu informacji. Wiadomo, że formalnie nie są w służbie, choć faktycznie pewien zapas ma być gotowy na specjalne potrzeby.

Wykluczenie Rosji z igrzysk to "cios poniżej pasa"

Nie ustają emocje po wczorajszej decyzji MKOl, która wykluczyła Rosję z igrzysk olimpijskich w Korei Południowej. Buntują się dawni olimpijczycy ZSRR i Rosji, którzy wsparli obecnych sportowców. Kreml ustami rzecznika nawołuje do wstrzymania się z ostatecznymi wnioskami.

Premier Szydło proponuje utworzenie Konferencji Tirańskiej

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej.

Trump "podważa główny filar globalnego ładu wolnościowego"

Szef SPD Martin Schulz zarzucił prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że zapowiedzią uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam ambasady USA podkopuje równowagę międzynarodową. Wezwał Europejczyków do opracowania własnej polityki bezpieczeństwa.

Puigdemont: na razie zostanę w Belgii

Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont, któremu w Hiszpanii grozi zatrzymanie, ogłosił, że na razie pozostanie w Belgii. We wtorek hiszpański Sąd Najwyższy wycofał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) Puigdemonta.

Węgierski europoseł oskarżony o szpiegostwo

Europoseł z ramienia skrajnie prawicowej partii Jobbik Bela Kovacs został oskarżony m.in. o szpiegowanie na szkodę instytucji Unii Europejskiej – poinformował szef węgierskiej Centralnej Prokuratury Śledczej Imre Keresztes. Kovacsowi zarzucono też nadużycia finansowe na znaczną sumę oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

"Iran nie może i nie zamierza siedzieć cicho"

- Palestyna zostanie wyzwolona, a Palestyńczycy zwyciężą - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Z kolei prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, by nie prowokować muzułmanów w ich świętym miejscu.

Choinka dla Kijowa zaplątała się w liniach wysokiego napięcia

Świąteczna choinka w drodze z zachodniej Ukrainy do stolicy utknęła w liniach wysokiego napięcia. Dodatkowo złe warunki pogodowe sprawiły, że kierowca miał trudności z dotarciem w miejsce przeznaczenia. Po niemal całym dniu spędzonym w drodze samochód z drzewkiem pokonał w końcu dystans ponad 600 kilometrów i dotarł do Kijowa.

Symbol i widmo chaosu. Co oznacza uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela?

Zapowiedź uznania przez USA Jerozolimy za stolicę państwa Izrael wywołała szeroką krytykę ze strony międzynarodowych przywódców. Ta pozornie symboliczna kwestia od dekad stanowi jednak jeden z kluczowych problemów w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym, a decyzja Donalda Trumpa zagraża wybuchem niepokojów w regionie.

"Nie będzie w tej chwili normalizacji dialogu z Rosją"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w Brukseli podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że członkowie Sojuszu uzgodnili, iż nie będzie normalizacji stosunków z Rosją. Dodał, że w kwestii tej panuje "szeroki konsensus".

Głosy krytyki z całego świata, apel papieża. Tylko Izrael akceptuje plany Trumpa

Izraelski premier Benjamin Netanjahu podczas przemówienia wygłoszonego w środę na konferencji dyplomatycznej nie skomentował zapowiedzi, że prezydent USA Donald Trump uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i planuje przenieść tam amerykańską ambasadę. Do głosów krytyki zamiarów Trumpa ze strony przywódców z całego świata dołączył natomiast papież Franciszek, który zaapelował o utrzymanie i respektowanie wyjątkowego statusu Jerozolimy.

Babisz nowym premierem Czech

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował lidera centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza nowym premierem. Członków jego mniejszościowego rządu szef państwa mianuje za tydzień.