"Będziemy nadal wypowiadać się przeciwko antypolskim zarzutom wśród Żydów"

"Doceniamy komunikat episkopatu, który mówi o kontynuowaniu dialogu i potępieniu antysemityzmu" - napisał naczelny rabin Polski Michael Schudrich w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Jak dodał, przedstawiciele środowisk żydowskich będą "nadal wypowiadać się przeciwko antypolskim zarzutom wśród Żydów".

Putin "dostał mandat na zakonserwowanie obecnego systemu"

Niedzielne wybory prezydenckie w Rosji świadczą o tym, że urzędujący szef państwa Władimir Putin otrzymał mandat na "zakonserwowanie" obecnego systemu, nie należy teraz oczekiwać poważnych zmian - powiedział ekspert ośrodka Carnegie Andriej Kolesnikow.

"Użyliśmy Facebooka do pozyskania milionów profili"

Brytyjska gazeta "The Observer" opublikowała w niedzielę szczegóły dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności kontrowersyjnej agencji Cambridge Analytica, która odegrała rolę w kampanii wyborczej amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

MSZ o wyborach na Krymie: nielegalne

Opowiadamy się za poszanowaniem spójności terytorialnej Ukrainy i uznajemy Krym za część ukraińskiego państwa. Oznacza to również, że wybory prezydenckie na półwyspie przeprowadzone przez władze Federacji Rosyjskiej nie mogą zostać uznane za legalne - oświadczyło w niedzielę MSZ.

Były premier Katalonii: niepodległość nie jest jedyną opcją

Były premier Katalonii Carles Puigdemont powiedział w niedzielę w Genewie, że niepodległość tego regionu nie jest "jedyną opcją" rozwiązania największego w Hiszpanii kryzysu politycznego od wielu dekad. - Oczywiście są też inne, a wśród nich być może model szwajcarski jest najbardziej skuteczny i najbardziej atrakcyjny - podkreślił.

Skład nowego słowackiego rządu "w nadchodzącym tygodniu"

Rządząca Słowacją koalicja zamierza przedstawić nowych ministrów w nadchodzących tygodniu - zapowiedział w niedzielę desygnowany na premiera Peter Pellegrini, dotychczasowy wicepremier i jednocześnie wiceprzewodniczący partii Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD).

Putin dziękuje, tłum skanduje: Rosja, Rosja

Prezydent Rosji Władimir Putin podziękował w niedzielę wieczorem na wiecu w Moskwie swoim zwolennikom za poparcie. Oznajmił także, że uważa rezultaty głosowania w wyborach prezydenckich za wyraz zaufania i nadziei na rozwój Rosji.

"Nasze siły będą atakować pozycje tureckiego wroga"

Kurdyjska administracja regionu Afrin w północnej Syrii zapowiedziała w niedzielę, że zdominowane przez Kurdów oddziały walczące z siłami tureckimi i wspieranymi przez nie grupami syryjskimi zmienią taktykę z bezpośredniej konfrontacji na partyzantkę.

Rosjanie zagłosowali. Pierwsze wyniki

Po podliczeniu głosów z 95 proc. komisji wyborczych frekwencja w wyborach wyniosła 67 proc. - podała Centralna Komisja Wyborcza. Jak wskazują cząstkowe wyniki, na Władimira Putina w wyborach prezydenckich głosowało 76,65 proc. wyborców.

Morawiecki rozmawiał z May. "Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii"

Rozmawiałem z premier Wielkiej Brytanii Theresą May o konieczności bliskiej współpracy sojuszników NATO w obliczu nielegalnych i agresywnych działań Rosji. Stoimy ręka w rękę z naszymi przyjaciółmi z Wielkiej Brytanii - napisał w niedzielę na Twitterze Mateusz Morawiecki. Theresa May podziękowała premierowi Morawieckiemu za "stanowcze wsparcie" ze strony Polski. Wcześniej rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska informowała, że May chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec zagrażającego działania Rosji.

"Dowody mniejszych i większych manipulacji"

Podczas trwających w niedzielę w Rosji wyborów prezydenckich obserwatorzy odnotowują oszustwa i manipulacje, w tym wielokrotne głosowanie przez te same osoby. Centralna Komisja Wyborcza podała, że musiała odpierać cyberataki prowadzone z 15 państw.

Szef NATO: Rosja staje się coraz bardziej nieobliczalna

Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag". Jako coraz większe zagrożenie wskazał przy tym między innymi modernizację rosyjskiego arsenału atomowego.

Ukraińcy zablokowali placówki Rosji

Ukraińscy nacjonaliści zablokowali w dniu wyborów prezydenta Rosji dostęp do rosyjskiej ambasady w Kijowie oraz konsulatów we Lwowie, Charkowie i Odessie. W ten sposób w niedzielę uniemożliwiają głosowanie w znajdujących się tam lokalach wyborczych.

Siły tureckie w centrum Afrin. Kurdowie: dokonują masakr

Siły tureckie i sprzymierzone z nimi syryjskie ugrupowania zajęły centrum miasta Afrin na północy Syrii - oświadczył w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Zaprzeczyła temu przedstawicielka syryjskich Kurdów, która twierdzi, że walki trwają.

Okręt desantowy US Navy w Gruzji

Amerykański okręt desantowy USS Oak Hill w sobotę przybył do gruzińskiego portu Batumi. Wizyta jednostki jest częścią regularnej obecności sił USA na Morzu Czarnym. Jak poinformowali Amerykanie, jest ona wyrazem "wsparcia dla członków NATO z Europy Wschodniej". Okręty różnych państw NATO stały się częstymi gośćmi na Morzu Czarnym od początku kryzysu na Ukrainie.

Półpiętro w barze runęło na ludzi. Co najmniej 14 osób rannych

Tragicznie zakończyło się świętowanie Dnia świętego Patryka w jednym z barów w mieście Savannah w amerykańskim stanie Georgia. Z nieustalonych przyczyn półpiętro w barze zawaliło się i runęło na ludzi poniżej. Co najmniej 14 osób odniosło obrażenia, dwie z nich trafiły do szpitala w stanie ciężkim.

Szef dyplomacji Korei Północnej w Szwecji

Ministrowie spraw zagranicznych Korei Północnej i Szwecji zakończyli w sobotę w Sztokholmie trzydniowe rozmowy na temat sytuacji na Półwyspie Koreańskim. Mogą one pomóc w utorowaniu drogi do spotkania prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

"Świat wraca do konfrontacji między państwami"

Świat coraz bardziej zagłębia się w sytuacje zimnowojenne - podkreślił gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Gość "Horyzontu" dodał, że obecne stosunki międzynarodowe znów są zdominowane przez rywalizację mocarstw. Z kolei Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ocenił, że do zachodnich polityków powoli zaczyna docierać skala zagrożenia ze strony Rosji.