Stany Zjednoczone wydalą z kraju 60 Rosjan

W odpowiedzi na atak z Salisbury w Wielkiej Brytanii i pogwałcenie przez Rosję zasad rozprzestrzeniania broni chemicznej, Stany Zjednoczone wydalą 48 rosyjskich oficjeli pracujących w misji tego kraju w USA oraz 12 członków rosyjskiego przedstawicielstwa przy ONZ - poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Biały Dom stwierdził, że ""dzisiejsze działania sprawiają, że Stany Zjednoczone są bezpieczniejsze".

Kolejny proces Berlusconiego w sprawie "bunga bunga"

Były premier Włoch i przywódca bloku centroprawicy Silvio Berlusconi po raz kolejny stanie przed sądem. 9 maja rozpocznie się jego proces w Mediolanie, w którym oskarżony jest o przekupienie świadków, by składali fałszywe zeznania na temat imprez w jego domu.

Członkostwo w Unii "celem strategicznym" Turcji

Turcja zwróci się do Unii Europejskiej o zniesienie wszelkich przeszkód na drodze do przyznania jej członkostwa. Akcesja pozostaje dla kraju "celem strategicznym" - oświadczył w poniedziałek prezydent Recep Tayyip Erdogan przed wylotem na szczyt Turcja-Unia Europejska.

Zwycięzca jest niemal pewny. W Egipcie chodzi o frekwencję

W Egipcie rozpoczęły się w poniedziałek trzydniowe wybory prezydenckie, w których po wycofaniu się prawie wszystkich kandydatów opozycji praktycznie zapewnione zwycięstwo ma obecny prezydent Abd el-Fatah es-Sisi. Niewiadomą jest tylko frekwencja - pisze agencja AP.

"Dima pomóż, nie możemy oddychać". Słyszał płacz dzieci, potem telefon już nie odpowiedział

To było niedzielne popołudnie, w galerii handlowej i znajdującym się w niej kinie przebywały setki ludzi. Kiedy wybuchł pożar, część osób nie wiedziała, co się stało. Świadkowie, którzy przeżyli, mówią, że zapanował chaos, światła w galerii zgasły, a dym w parę minut zasnuł korytarze. Podkreślają, że system przeciwpożarowy nie zadziałał. Jeden z mieszkańców Kemerowa powiedział w rozmowie z rosyjską telewizją, że zadzwoniła do niego żona. W tle słyszał płacz dzieci. Potem jej telefon przestał odpowiadać.

Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

Kilka samolotów bojowych Chin zaobserwowano w poniedziałek w trakcie przelotu nad leżącym między Tajwanem a Filipinami kanałem Bashi, co było częścią ich długodystansowej misji szkoleniowej na zachodnim Pacyfiku - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

"Mamy sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania"

"Dziś walka idzie o to, by Polska mogła samodzielnie decydować o swoim losie. Suwerenność trzeba praktykować" - mówił w opublikowanym przez dziennik "Polska The Times" wywiadzie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jak dodawał, pytany o szanse na kompromis w sprawie unijnej procedury przestrzegania praworządności wobec Polski, dostaje "sygnały od państw członkowskich, że nie chciałyby głosowania" w tej sprawie.

"Żaden kryzys na poziomie politycznym nie może nas zatrzymać"

Żeby oczyścić i wyprostować relacje polsko-ukraińskie, historycy muszą mieć pełną swobodę badań - podkreślił w wywiadzie zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk. W poniedziałek Instytut Pamięci Narodowej ma podpisać umowę z ukraińskimi archiwami w sprawie dostępu do historycznych dokumentów.

Białoruscy opozycjoniści wyszli na wolność

Opozycjoniści zatrzymani w ostatnich dniach w związku z planowanym udziałem w nieuzgodnionej z władzami demonstracji zostali wypuszczeni na wolność. Z aresztu wyszli między innymi Mikoła Statkiewicz i Uładzimir Niaklajeu.

Erdogan: Turcja rozpoczęła operacje w Iraku

- Powiedzieliśmy, że wejdziemy do Sindżaru. Teraz zaczęły się tam operacje - oświadczył w niedzielę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W związku z obecnością Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w tym regionie Ankara wielokrotnie groziła interwencją zbrojną.

30-lecie antykomunistycznej demonstracji bez prezydenta Słowacji

Prezydent Słowacji Andrej Kiska nie przyszedł w niedzielę na koncert w 30. rocznicę antykomunistycznej demonstracji w obronie praw człowieka. Jak tłumaczył rzecznik prezydenta, stało się to dlatego, bo zaproszona została Partia Ludowa-Nasza Słowacja (LSNS), którą część polityków uważa za faszystowską.

Atak rakietowy na Arabię Saudyjską. Są ofiary

Jedna osoba poniosła śmierć, a dwie zostały ranne w rezultacie niedzielnego ataku rakietowego jemeńskich rebeliantów Huti na stolicę Arabii Saudyjskiej, Rijad - poinformowała w poniedziałek Saudyjska Agencja Prasowa (SPA), powołując się na obronę cywilną.

"Brutalna wojna z 11 milionami dzieci"

Strony konfliktu w Jemenie i ich zagraniczni sojusznicy muszą przestać blokować dostęp pomocy humanitarnej - oświadczył w niedzielę Geert Cappelaere, dyrektor Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) do spraw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Były premier Katalonii ma stanąć przed sądem

Decyzję, czy były szef rządu Katalonii Carles Puigdemont - zatrzymany w niedzielę w Niemczech, a poszukiwany przez Hiszpanię - zostanie umieszczony w areszcie, tamtejszy sąd podejmie zapewne w poniedziałek. Powiedział o tym agencji dpa zastępca prokuratora generalnego Szlezwika-Holsztynu (gdzie doszło do zatrzymania) Ralph Doepper.

Msza za ofiary ataku w Trebes. "Zginął jako bohater"

W Trebes w niedzielę odprawiono mszę za ofiary piątkowego zamachu. W homilii biskup Carcassonne złożył hołd podpułkownikowi Arnaud Beltrame'owi, policjantowi, który zamienił się za zakładniczkę. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział państwową uroczystość na jego cześć.

Cisza, która powiedziała więcej niż tysiąc słów

Twarzą sobotnich protestów, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych pod hasłem "March For Our Lives” stała się Emma Gonzalez - jedna z ocalałych podczas strzelaniny w Parkland na Florydzie. Swoim emocjonalnym przemówieniem poruszyła serca wielu Amerykanów - i nie tylko.