100 lat temu komuniści przejęli władzę w Rosji. Potem zginęły miliony

W nocy z 6 na 7 listopada 1917 r. rozpoczął się w Rosji bolszewicki zamach stanu. W jego wyniku obalono Rząd Tymczasowy i utworzono Radę Komisarzy Ludowych, na której czele stanął przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin. Wydarzenia z listopada 1917 roku były początkiem krwawych rządów komunistów, które pochłonęły miliony ofiar.

Arabia Saudyjska: Iran dopuścił się aktu wojny

Arabia Saudyjska uważa nieudany atak rakietą balistyczną na międzynarodowe lotnisko w Rijadzie za akt wojny ze strony Iranu - oświadczył w telewizji CNN saudyjski minister spraw zagranicznych Adil al-Dżubeir. Jak dodał, jego kraj podejmie "odpowiednie" środki w odpowiednim czasie.

Następca tronu walczy o wpływy. "Władza absolutna ma swoje minusy"

Aresztowanie członków władz państwowych i religijnych w Arabii Saudyjskich ma umocnić wpływy następcy tronu, Muhammada ibn Salmana. Mogą jednak zniweczyć jego plany przyciągnięcia do kraju zagranicznych inwestycji - oceniają dzienniki "Financial Times" i "Washington Post".

Potężny atomowy lotniskowiec na Morzu Japońskim

Amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan przeprowadził z japońskim niszczycielem i dwoma indyjskimi okrętami wojennymi trzydniowe manewry na Morzu Japońskim - poinformowały we wtorek japońskie morskie siły samoobrony.

Szeryf wszedł do kościoła. Na ziemi leżały dzieci

Najbardziej boli widok tych najmłodszych - przyznał w poniedziałek szeryf Joe Tackitt, który jako jeden z pierwszych wszedł do kościoła baptystów w Sutherland Springs po niedzielnej strzelaninie. Rozmiar masakry przytłacza. W świątyni ginęły matki z dziećmi, kobiety w ciąży, wieloosobowe rodziny. Najmłodsza z ofiar ma zaledwie 18 miesięcy.

"Węgrzy chcieliby żyć na granicy austriacko-szwajcarskiej"

Najlepszym okresem w XX-wiecznej historii Węgier były rządy Janosa Kadara, a w realizacji marzeń najbardziej pomocna jest rodzina i przyjaciele – tak sądzi najwięcej respondentów najnowszego sondażu poświęconego marzeniom Węgrów. Węgrzy wskazali, że ich kraj mógłby się upodobnić do Austrii bądź Szwajcarii. Na dalszych pozycjach uplasowały się Państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Media: Trump na celowniku hakerów wiele lat przed wyborami

Prezydent USA Donald Trump był celem hakerów wiele lat przed wyborami prezydenckimi - informuje w poniedziałek agencja Associated Press. Według niej niemal 195 adresów internetowych Trumpa, jego rodziny oraz jego firm zostało przejętych przez hakerów potencjalnie powiązanych z Rosją.

"Próba pochówku Lenina doprowadzi do starć"

W setną rocznicę rewolucji październikowej w Moskwie ponownie pojawiają się głosy w sprawie pochowania Włodzimierza Lenina. Ciało wodza bolszewików ciągle spoczywa w mauzoleum na placu Czerwonym. Dobitnie w tej sprawie wypowiedział się prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, który stwierdził, że "dość gapienia się na tego trupa". Wywołało to oburzenie lidera komunistów, Giennadija Ziuganowa.

Kondolencje prezydenta Dudy po strzelaninie

"W obliczu tego barbarzyńskiego aktu dzielimy ból w solidarności z najbliższymi ofiar, a wszystkim poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Następca azjatyckiego "emira terrorystów" poszukiwany

Filipińskie służby bezpieczeństwa poszukują od dziś Amina Baco, Malezyjczyka znanego również pod pseudonimem "Abu Jihad", którego podejrzewają o przejęcie przywództwa nad powiązanymi z tak zwanym Państwem Islamskim ugrupowaniami terrorystycznymi, działającymi w Azji Południowo-Wschodniej. Jego "awans" miała poprzedzać śmierć kilku wysoko postawionych w strukturach ekstremistów w regionie osób.

Tak podróżują "bestie". Secret Service pokazuje niecodzienne zdjęcia

Gdziekolwiek uda się prezydent USA, towarzyszą mu setki agentów Secret Service dysponujących specjalistycznym sprzętem. Podróżują też opancerzone limuzyny, furgonetki i inne pojazdy, które można było zobaczyć między innymi w Warszawie. Przy okazji wyprawy Donalda Trumpa do Azji jego ochrona pokazała, jak wygląda transport "od kuchni".

Lider rebeliantów idzie po władzę

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko zapowiedział, że przeprowadzi kolejne wybory szefa DRL w listopadzie 2018 roku. Zamierza także w nich wystartować.

Timmermans: dyskusja z polskim rządem ogranicza się do wymiany pism

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli rozpocząć dialog, rozmawiając bezpośrednio z polskim rządem - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Dodał, że dotychczas "wymiana informacji ogranicza się do wymiany pism". Zapowiedział, że jeśli Warszawa nie zacznie reagować na prośby Komisji, to "nie będzie innych opcji, niż wykorzystanie w przyszłości dostępnych nam instrumentów".

Niemiecki resort obrony "bardzo zdziwiony" reakcją Polski

Ministerstwo obrony Niemiec podkreśliło w poniedziałek - w reakcji na polską krytykę wypowiedzi szefowej resortu Ursuli von der Leyen - "wyjątkowe znaczenie" partnerstwa z Polską. Rzecznik resortu Jens Flosdorff oświadczył, że Berlin jest zdziwiony reakcją Warszawy.