Izrael wdzięczny Trumpowi. Jego imieniem nazwano osadę

Imię Donalda Trumpa nadano maleńkiej żydowskiej osadzie na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Od niedzieli nazywa się ona Ramat Trump, czyli Wzgórza Trumpa. W marcu prezydent USA oficjalnie uznał suwerenność Izraela nad Wzgórzami Golan.

"Morze czerni" na ulicach Hongkongu. Rząd przeprasza

Setki tysięcy ubranych na czarno Hongkończyków zebrały się w niedzielę, by protestować przeciwko umożliwieniu ekstradycji do Chin kontynentalnych. Lokalne media piszą o "morzu czerni" na ulicach miasta i oceniają, że w marszu poszło ponad milion osób. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam przeprosiła mieszkańców za "niedoskonałość rządu".

Premier Irlandii: brak backstopu to brexit bez umowy

Irlandia nie pozwoli, by tak zwany backstop - kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej - został wykreślony z umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę irlandzki premier Leo Varadkar. Jak ocenia, jego usunięcie jest równie dużym zagrożeniem jak brexit bez umowy.

Irański sąd skazał ją za szpiegostwo. Głoduje

Nazanin Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii, od 2016 roku przebywa w więzieniu w Teheranie. Została skazana za próbę obalenia władzy i szpiegostwo. - Rozpoczęła strajk głodowy - poinformował w sobotę jej mąż, Brytyjczyk Richard Ratcliffe.

Polityczny impas w Wenezueli

Pięć miesięcy po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków, sytuacja w Wenezueli znalazła się w impasie.

Tysiące Wenezuelczyków na peruwiańskiej granicy

Tysiące Wenezuelczyków ruszyły na przejścia graniczne w Tumbes, aby przekroczyć granicę między Ekwadorem a Peru, zanim o północy z piątku na sobotę weszła w życie decyzja o wprowadzeniu obowiązku wizowego ogłoszona przed tygodniem przez Limę.

"Najłatwiej jest powiedzieć, że coś jest za drogie"

Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków - oświadczył w sobotę w Reno prezydent Andrzej Duda, odpowiadając na krytykę, że koszty porozumień podpisanych podczas jego wizyty w USA są zbyt wysokie.

Prezydent Duda w Nevadzie obejrzał pokaz dronów

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał manewry dronów w sobotę w Reno w stanie Nevada.

"Rząd wykonał dobrą robotę". Reakcje na decyzję władz Hongkongu

Konsulat USA w Hongkongu wyraził w sobotę zadowolenie z decyzji władz regionu o odłożeniu na nieokreślony termin prac nad nowelizacją prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby między innymi przekazywanie podejrzanych Chinom kontynentalnym. Decyzja została też przychylnie przyjęta w Londynie, a Pekin zadeklarował, że ją "popiera, szanuje i rozumie".

Zaatakował prezydenta Brazylii, uznany za chorego psychicznie

Sędzia federalny uznał mężczyznę, który we wrześniu ubiegłego roku zaatakował i poważnie zranił nożem ówczesnego kandydata na prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, za chorego psychicznie. Zarządził skierowanie go na bezterminowe leczenie w szpitalu psychiatrycznym.

"Młodzież domaga się zmian, ma rację"

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga "pełnego determinacji działania". - Tu i teraz - dodał. Ostrzegł, że "czas ucieka".

ONZ chce śledztwa po ataku na tankowce w Zatoce Omańskiej

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał w piątek do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w celu ustalenia kto jest odpowiedzialny za ataki na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. USA obarczają odpowiedzialnością Iran, Teheran stanowczo odrzuca oskarżenia.

Chiny robią krok wstecz. Milion ludzi na ulicach Hongkongu zrobił wrażenie

Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam ogłosiła w sobotę zawieszenie prac nad nowelizacją prawa, umożliwiającą między innymi ekstradycję do Chin kontynentalnych. Głosowanie nad budzącą szeroki sprzeciw społeczny ustawą zostało przełożone na nieokreślony termin. Przeciwnicy ustawy zapowiedzieli, że zaplanowany już wcześniej marsz protestu przejdzie jednak w niedzielę ulicami. Tydzień temu maszerowało w nim ponad milion mieszkańców.

Strajk kobiet w całej Szwajcarii. Walczą o równe płace

Określana przez organizatorów jako strajk kobiet publiczna całodniowa akcja na rzecz równouprawnienia płacowego objęła w piątek całą Szwajcarię. Główne demonstracje, w tym przemarsz przed siedzibą rządu i parlamentu w Bernie, odbyły się tego dnia późnym popołudniem.