Dożywocie dla ponad 150 osób. Wśród skazanych były doradca prezydenta

Turecki sąd skazał w czwartek na karę dożywotniego pozbawienia wolności 151 osób - podała prywatna agencja DHA. Wyrok ten kończy jeden z najważniejszych procesów po udaremnionym puczu z lipca 2016 roku. Wśród skazanych są między innymi Ali Yazici, były doradca tureckiego prezydenta, oraz były dowódca sił lotniczych Akin Ozturk.

"Policjanci zaczęli być rozbrajani. Zabierano im hełmy, pałki, tarcze"

Zaczęła się rozróba. Ludzie zaczęli atakować policjantów, były wyrywane metalowe barierki. Policjanci zaczęli być rozbrajani - relacjonował w TVN24 Wojciech Wojtasiewicz, dziennikarz "Nowej Europy Wschodniej", który w czwartek obserwował demonstracje w Tbilisi, stolicy Gruzji. Jak dodał, "punktem zapalnym" do starć była wypowiedź jednego z opozycjonistów.

"NYT": Trump zgodził się na odwet. Rozkazy odwołano, gdy samoloty były w powietrzu

Prezydent USA Donald Trump miał zatwierdzić atak na irańskie cele w odwecie za strącenie amerykańskiego drona przez siły irackiej obrony przeciwlotniczej - podał "New York Times". Dziennik poinformował, że prezydencki rozkaz został wycofany, gdy samoloty były już w powietrzu. Trump miał ostrzec Teheran o zbliżającym się uderzeniu - dodała agencja Reutera, powołując się na doniesienia irańskich urzędników.

"Prowokacyjna i bezprawna akcja". Amerykanie i Irańczycy ujawniają nagrania

Centralne Dowództwo sił USA opublikowało nagranie, na którym pokazało moment zestrzelenia amerykańskiego drona, który miał - zdaniem Teheranu - naruszyć irańską przestrzeń powietrzną, czemu Amerykanie zaprzeczają. Tego samego dnia Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej pokazał na nagraniu moment wystrzelenia rakiety, która trafiła w bezzałogowy statek powietrzny Amerykańskiej Marynarki Wojennej. W czwartek Iran potępił - jak to określił - "prowokacyjne" i niebezpieczne" działania USA wymierzone "przeciwko integralności terytorialnej" irańskiego państwa.

Szczyt UE bez przełomu w sprawie najwyższych stanowisk

Przywódcy unijni nie zdołali uzgodnić na czwartkowym szczycie w Brukseli, kto powinien zając główne stanowiska w Unii Europejskiej - podały źródła unijne. Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało zaplanowane na niedzielę 30 czerwca. Szefowie państw i rządów krajów unijnych zakończyli rozmowy w sprawie głównych stanowisk przed godziną 2 w nocy z czwartku na piątek, po niespełna czterech godzinach obrad w tej sprawie.

Sąd: rozwiązanie przez Zełenskiego parlamentu zgodne z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał zarządzone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rozwiązanie parlamentu, Rady Najwyższej, za zgodne z konstytucją - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform. 12 z 17 sędziów Sądu Konstytucyjnego uznało, że prezydencki dekret nie narusza ukraińskiej ustawy zasadniczej, pięciu było odmiennego zdania.

Polska i kilka innych krajów zablokowało zapis szczytu Unii o "neutralności klimatycznej"

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych i sprowadzone do krótkiego apelu - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła zbliżone między innymi do rządu w Warszawie. Jak pisze agencja Reutera, przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że zaostrzenie przepisów mówiących o emisji gazów cieplarnianych spotkało się ze sprzeciwem Polski.

Putin o ustaleniach w sprawie katastrofy MH17: tam nie ma żadnych dowodów

Prezydent Rosji Władimir Putin odrzucił ustalenia raportu międzynarodowej grupy śledczej badającej katastrofę malezyjskiego boeinga, zestrzelonego w 2014 roku nad Donbasem. - To, co widzieliśmy, co przedstawiono jako dowody winy Rosji, absolutnie nas nie urządza - stwierdził. Zdaniem premiera Malezji Mahathira Mohamada, z Moskwy robi się kozła ofiarnego.

"Niesprowokowany atak na amerykański obiekt monitorujący"

W czwartek rano elitarne siły irańskiej Gwardii Rewolucyjnej przekazały, że zestrzeliły amerykańskiego drona szpiegowskiego, gdy ten naruszył przestrzeń powietrzną Iranu. Rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, kapitan marynarki wojennej Bill Urban potwierdził zestrzelenie, zastrzegając jednak, że doszło do tego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Incydent nazwał "niesprowokowanym atakiem".

Władze zignorowały opozycję. Morze ludzi ma zalać ulice Hongkongu

Władze Hongkongu zignorowały żądania opozycji i nie wycofały budzącego szeroki sprzeciw społeczny projektu nowelizacji prawa ekstradycyjnego w terminie wyznaczonym przez niektórych przeciwników tej ustawy, który wyznaczono na czwartek. Jak pisze Reuters, postawa rządu może ponownie wyprowadzić mieszkańców Hongkongu na ulice.

Xi spotkał się z Kimem. Historyczna wizyta prezydenta Chin

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un przywitał w czwartek odwiedzającego ten kraj po raz pierwszy prezydenta Chin Xi Jinpinga na lotnisku w Pjongjangu, a później obaj przywódcy odbyli rozmowy - przekazały chińskie media, nie podając szczegółów na temat tych rozmów. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Chin w Pjongjangu od 14 lat i pierwszy taki wyjazd Xi, odkąd w 2012 roku przejął on władzę w Pekinie.

Były szef ETA na wolności spędził tylko kilka godzin

Były przywódca baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA Josu Ternera został w środę wypuszczony na wolność ze względu na stan zdrowia po orzeczeniu sądu w Paryżu. Po kilku godzinach został jednak ponownie aresztowany na wniosek Hiszpanii.

Lider sekty skazany. Grozi mu dożywocie

Keith Raniere został uznany przez ławę przysięgłych winnym wszystkich zarzucanych mu czynów – między innymi prowadzenia nielegalnej działalności, wykorzystywania seksualnego czy posiadania dziecięcej pornografii. Nowojorski sąd może skazać mężczyznę na karę dożywotniego więzienia.

Nicolas Sarkozy stanie przed sądem

Były francuski prezydent Nicolas Sarkozy stanie przed sądem, gdzie będzie bronił się przed zarzutami korupcji i płatnej protekcji. Sąd najwyższy odrzucił jego odwołanie, nie zgadzając się, by uniknął procesu. Polityk utrzymuje, że jest niewinny.

Jeden kandydat mniej w walce o schedę po May

Minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart odpadł w środę z dalszej walki o zastąpienie Theresy May na stanowisku lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. W trzeciej rundzie głosowań ponownie zwyciężył były szef MSZ Boris Johnson.