Usłyszał krzyki, ruszył na pomoc. "Płomienie były bardzo blisko nich"

Kłęby gęstego dymu obudziły nad ranem mieszkańców budynku w chińskim mieście Fushun. Ogień pojawił na parterze i szybko rozprzestrzenił się na pozostałe kondygnacje. - Próbowałam znaleźć drzwi, by przez nie wyjść. Bez skutku - relacjonowała kobieta, która razem ze swoim dzieckiem ratowała się przed płomieniami ucieczką na balkon. Z pomocą uwięzionym przybył 19-letni operator dźwigu, któremu w mniej niż pół godziny udało się uratować 14 osób.

Papież z historyczną wizytą na Bałkanach

Papież Franciszek przybył do stolicy Macedonii Północnej, Skopje, gdzie odda hołd urodzonej w tym mieście świętej Matce Teresie. Jego jednodniowa wizyta to drugi i ostatni etap podróży na Bałkany. Wcześniej Franciszek spędził dwa dni w Bułgarii.

"Był to oczywiście test dla Viktora Orbana"

Szefowa niemieckiej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer spodziewa się, że partia Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana opuści Europejską Partię Ludową. W poniedziałek Orban wycofał swoje poparcie dla Manfreda Webera jako kandydata EPL na szefa Komisji Europejskiej.

"Rosja już pozostawia ślady stóp na śniegu"

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział, że jego kraj chce mocniej przeciwdziałać "agresywnej postawie" Chin i Rosji w Arktyce - rejonie bogatym w zasoby naturalne i dającym duże możliwości gospodarcze.

Pół miliarda dolarów trafi do Palestyńczków

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało, że przeznaczy 480 mln USD na pomoc dla Palestyńczyków w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. Pożyczki i bezzwrotne środki pomocowe mają zasilić budżet Autonomii Palestyńskiej.

"Proszę z głębi serca o przerwanie procesu beatyfikacyjnego mojego ojca"

Córka zamordowanego przez Czerwone Brygady w 1978 roku byłego premiera Włoch Aldo Moro zaapelowała do papieża Franciszka, aby przerwał jego proces beatyfikacyjny. Jak wyjaśniła, nie chce ona instrumentalnego wykorzystywania postaci jej ojca. To wyjątkowa sytuacja, gdy rodzina nie chce wyniesienia kandydata na ołtarze.

"Czekam na dzień, w którym będę mógł podzielić się całą prawdą"

Michael Cohen, były osobisty prawnik Donalda Trumpa, stawił się w zakładzie karnym w Otisville w stanie Nowy Jork. W grudniu 2018 roku został skazany na trzy lata więzienia, między innymi za złożenie fałszywych zeznań w Kongresie USA, a także za opłacenie w czasie kampanii wyborczej - co stanowi pogwałcenie federalnych przepisów wyborczych - milczenia kobiet, które miały mieć romanse z Trumpem. - Zostało wiele do powiedzenia, czekam na dzień, w którym będę mógł podzielić się całą prawdą - powiedział przed udaniem się do więzienia.

Więziony kurdyjski lider apeluje o unikanie konfliktu w Syrii

Więziony od 1999 roku przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan rozmawiał w poniedziałek z prawnikami po raz pierwszy od 2011 roku. Jak relacjonowali po spotkaniu, polecił im przekazać oświadczenie, w którym apeluje do Syryjskich Sił Demokratycznych o unikanie dalszych konfliktów.

Setki dronów na niebie. Podniebny spektakl na cześć króla

Zakończyła się trwająca trzy dni koronacja króla Tajlandii Mahy Vajiralongkornena. Na cześć monarchy pod koniec dnia ku niebu w Bangkoku wzleciały setki dronów. Podczas świetlnego spektaklu drony formowały się na kształt mapy Tajlandii, portretu Ramy, a także w napis "Niech żyje król".

Puigdemont może wystartować w wyborach

Sąd w Madrycie orzekł, że były premier Katalonii Carles Puigdemont będzie mógł wystartować 26 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Orzeczenie pozwala także na start jego dwóm byłym ministrom - Toniemu Cominowi i Clarze Ponsati, którzy podobnie jak Puigdemont ukrywają się poza Hiszpanią przed wymiarem sprawiedliwości.

Pierwszy prezydent po zmianie nazwy kraju

Wybory prezydenckie w Macedonii Północnej wygrał wspierany przez socjaldemokratów Stewo Pendarowski. W drugiej turze zdobył 436 212 głosów, czyli 51,7 procent - ogłosiła państwowa komisja wyborcza.

USA i UE zaniepokojone działaniem Turków u wybrzeży Cypru

Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyraziły głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Waszyngtonu i Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.