"Reakcja Gruzinów nie byłaby tak gwałtowna, gdyby nie zniechęcenie do rządu i opozycji"

W czwartek poseł rosyjskiej Dumy Siergiej Gawriłow przemawiał w gruzińskim parlamencie z miejsca przewodniczącego. Wydarzenie to wywołało gwałtowne protesty na ulicach Tbilisi. - Reakcja Gruzinów nie byłaby tak gwałtowna, gdyby nie ich zniechęcenie do gruzińskiej klasy politycznej: do rządzących i do opozycji – ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Jagielski z "Tygodnika Powszechnego".

"Najbardziej niebezpieczny ze wszystkich konfliktów na świecie"

Wzrost napięcia pomiędzy USA i Iranem nie będzie dotyczył tylko tych dwóch krajów, ale całego regionu Bliskiego Wschodu - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 reporter, pisarz i podróżnik Wojciech Jagielski. – Iran odpowie na wszystkich możliwych polach – dodał. Profesor Bogdan Szklarski z Collegium Civitas tłumaczył, że do zniesienia sankcji, na czym zależy reżimowi w Teheranie, nie dojdzie.

Napięcie na Bliskim Wschodzie. LOT zmienia trasy

W związku z napiętą sytuacją nad Cieśniną Ormuz i w Zatoce Omańskiej Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o zmianie tras przelotów samolotów kursujących do i z Singapuru - poinformował w piątek przewoźnik. Korekta oznacza wydłużenie rejsów o kilkadziesiąt minut. Swoje trasy zmieniły też linie lotnicze innych krajów - między innymi Etihad, British Airways, KLM czy Lufthansa.

Chiny i Korea Północna zgodziły się w "ważnych kwestiach"

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.

"Minister megaprojektów" aresztowany

Były premier Mongolii Mendsajchany Enchsajchan, który piastował to stanowisko w latach 1996-98, został aresztowany przez policję pod zarzutem korupcji - poinformowała w piątek chińska agencja prasowa Xinhua.

"Mogliśmy uniknąć katastrofy". Kardynał o zamachach na Sri Lance

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Sri Lanki kardynał Malcolm Ranjith ostro skrytykował władze kraju za ignorowanie ostrzeżeń wywiadu indyjskiego przed zamachami, do których doszło w Niedzielę Wielkanocną. - Ze strony rządu był to poważny brak odpowiedzialności - ocenił. Hierarcha wyraził również pogląd, że politycy nie starają się znaleźć winnych tych zaniedbań.

Tłumy na ulicach Tbilisi. Putin wstrzymuje loty do Gruzji

Prezydent Rosji Władimir Putin zarządził wstrzymanie lotów pasażerskich z Rosji do Gruzji - poinformował Kreml. Zawieszenie podróży do tego kraju polecił także rosyjskim biurom podróży. To odpowiedź na protesty, do jakich doszło w Tbilisi w związku z wizytą w gruzińskim parlamencie rosyjskiego deputowanego. W piątek w stolicy Gruzji ponownie doszło do demonstracji.

Polska apeluje o "zachowanie spokoju". Rozumie "oburzenie" Gruzinów

- Rozumiemy oburzenie Gruzinów tym, co dzieje się w ich parlamencie. Apelujemy, żeby Rosja nie mieszała się w wewnętrzne sprawy Gruzji i żeby doszło do uspokojenia sytuacji - powiedział w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Polskie MSZ przekazało, że "z uwagą obserwuje rozwój sytuacji przed Parlamentem Gruzińskim w Tbilisi".

"Jeśli nie chcesz wojny, powinieneś złagodzić sankcje"

Iran odpowiada na dyplomację dyplomacją, a na wojnę "twardą obroną" - napisał w piątek, w sytuacji podwyższonego napięcia między Waszyngtonem i Teheranem, rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi. Z kolei Hesameddin Aszena, doradca irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego oświadczył, że jeśli prezydent USA Donald Trump nie chce wojny z Iranem, to powinien złagodzić sankcje nałożone na Teheran.

"Zapytałem, ile osób zginie". Trump potwierdza wstrzymanie ataku na Iran

Wstrzymałem atak na Iran, ponieważ nie byłaby to proporcjonalna odpowiedź na zestrzelenie bezosobowego drona - powiedział w piątek prezydent USA Donald Trump. Wcześniej "New York Times" napisał, że amerykański prezydent rozkazał przeprowadzić atak, ale zmienił zdanie. W wywiadzie dla NBC News, Trump podkreślił jednak, że amerykańskie samoloty nie znajdowały się jeszcze w powietrzu, a on sam ostatecznie nie wydał rozkazu.

Irańczycy pokazują zdjęcia "drona". Mówią, że oszczędzili 35 Amerykanów w P-8

Państwowa telewizja irańska IRIB pokazała w piątek zdjęcia, na których - jak twierdzi - widać szczątki zwiadowczego drona USA, zestrzelonego poprzedniego dnia przez Gwardię Rewolucyjną. Dowódca sił powietrznych Gwardii Amirali Hadżizadeh oświadczył również, że Iran powstrzymał się od zestrzelenia samolotu USA z 35 osobami na pokładzie, który miał towarzyszyć dronowi.

Pokłosie nocnych starć: pilny powrót prezydent, dymisja szefa parlamentu

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili wraca do kraju z Białorusi. Jej wizyta została skrócona z powodu gwałtownych starć, które w nocy z czwartku na piątek wybuchły na ulicach Tbilisi. Wizytę w Azerbejdżanie przerwał także szef parlamentu gruzińskiego Irakli Kobachidze, który po przybyciu do kraju podał się do dymisji. W zamieszkach zostało rannych 240 osób, w tym 80 policjantów. Demonstranci usiłowali wtargnąć do gmachu parlamentu, protestując przeciwko obecności rosyjskiego deputowanego.

Kreml komentuje starcia "w rozkwicie sezonu turystycznego"

Wszystko to, co wydarzyło się w Gruzji, nie jest niczym innym jak rusofobiczną prowokacją. Nie może nie wywoływać naszego zaniepokojenia fakt, że doszło do przejawów agresji wobec obywateli Rosji - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W czwartek poseł rosyjskiej Dumy Siergiej Gawriłow przemawiał w gruzińskim parlamencie z miejsca przewodniczącego. Wydarzenie to wywołało gwałtowne protesty na ulicach Tbilisi, w których rannych zostało 240 osób.

Brytyjski rząd przegrał proces, decyzja Trumpa zablokowana

Brytyjski rząd przegrał w czwartek proces dotyczący sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej. Sędziowie uznali, że dokonując transakcji, rząd zignorował wysokie ryzyko wykorzystania broni w sposób naruszający przepisy humanitarne. Tego samego dnia w Stanach Zjednoczonych zablokowano decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który chciał sprzedać broń Arabii Saudyjskiej i inny krajom arabskim bez ubiegania się o zgodę Kongresu.

Brak porozumienia, na stole trzy nazwiska. Kto pokieruje Komisją Europejską?

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej nie osiągnęli w czwartek porozumienia i nie wyłonili kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Na miejsce Jean-Claude'a Junckera typuje się głównie trzy osoby, popierane przez największe frakcje w europarlamencie. Chadecy wystawili Manfreda Webera, socjaliści Fransa Timmermansa, a liberałowie - Margrethe Vestager. Decyzja Rady Europejskiej ma zapaść 30 czerwca.