TVN24 | Świat

USA chcą wycofać siły z Afryki. "Wiadomość zaniepokoiła sojuszników"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\kwoj
Źródło:
PAP
Amerykańskie śmigłowce Venom Facebook/U.S. Marine Corps
wideo 2/35
Facebook/U.S. Marine CorpsAmerykańskie śmigłowce Venom

Wiadomość o planie wycofania wojsk amerykańskich z Afryki zaniepokoiła sojuszników Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza Francję - podała w środę francuska prasa. Według Jeffreya Hawkinsa, byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej, "szczególnie w Afryce USA nie mogą być obecne we wszystkich teatrach działań wojennych".

W poniedziałek przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley poinformował na spotkaniu Komitetu Wojskowego NATO, że "siły amerykańskie mogą być zredukowane i następnie przemieszczone albo do USA (...) albo w region Pacyfiku".

Trump "obiecał, że żołnierze wrócą do domu"

"Ta wiadomość zaniepokoiła sojuszników, a zwłaszcza Francję, która w poniedziałek ogłosiła intensyfikację operacji przeciw dżihadystom w Sahelu" - pisze Nicolas Barotte na łamach paryskiego dziennika "Le Figaro". Podobnie jak inni komentatorzy Barotte nie uważa tej deklaracji za zaskakującą. Jest ona zgodna z zapowiedziami prezydenta Donalda Trumpa, który po wygranych wyborach w 2016 roku obiecał, że amerykańscy żołnierze wrócą do domu, ponieważ nie zamierza on kontynuować wojen na terytoriach niemających znaczenia dla Ameryki. Eksperci zauważają, że Trump kontynuuje doktrynę swego poprzednika Baracka Obamy, formułując ją w nieco bardziej brutalny sposób.

"Siły amerykańskie rzadko biorą bezpośredni udział w walkach z dżihadystami, ale ich działania logistyczne i wywiadowcze mają zasadnicze znaczenie dla operacji Barkhane" - ocenił komentator francuskiego radia dla zagranicy RFI. Barkhane jest prowadzoną przez Francję kampanią, która skierowana jest przeciwko grupom dżihadystycznym w krajach Sahelu, do których zalicza się południową Mauretanię, Senegal, Mali, Niger, Burkinę Faso, Czad oraz Erytreę.

Kraje Sahelu PAP

"Bez wielkich transportowych samolotów amerykańskich, które przewożą francuskie pojazdy pancerne, francuskim wojskom lądowym byłoby bardzo trudno panować nad terenem wielkości Europy. Francuskie myśliwce zaopatrywane są w paliwo w powietrzu przez amerykańskie samoloty cysterny" - wskazał komentator RFI. "To dzięki amerykańskim informacjom udało się uratować dwóch francuskich zakładników porwanych w maju 2019 roku w Beninie" - dodał.

"USA nie mogą być obecne we wszystkich teatrach działań wojennych"

Według Jeffreya Hawkinsa, byłego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Republice Środkowoafrykańskiej, "szczególnie w Afryce USA nie mogą być obecne we wszystkich teatrach działań wojennych". Jak powiedział w wywiadzie dla francuskiej telewizji "TV5Monde", "dla Donalda Trumpa Afryka nie stanowi ważnego zagadnienia strategicznego”. Priorytetem dla USA są obecnie Chiny – twierdzi dyplomata, a RFI cytuje raport australijskiego centrum studiów amerykańskich, zgodnie z którym "w strefie Pacyfiku USA straciły przewagę militarną nad Chinami".

RFI informuje, że Paryż już od miesięcy stara się przekonać Waszyngton, by pozostał w krajach Sahelu. - Dialog prowadzi się na wszystkich szczeblach – twierdzi komentator wojskowy RFI i przypomina, że już w listopadzie specjalny wysłannik prezydenta Francji Emmanuela Macrona odwiedził dowództwo amerykańskich sił w Afryce (Africom).

Według radia RFI, które powołuje się na "New York Timesa", pomoc amerykańska dla francuskiej operacji Barkhane wynosi niemal 45 milionów dolarów rocznie.

"Nacisk sojuszników jest zbyt silny"

USA mają w Afryce 6-7 tys. żołnierzy. Są oni obecni w Rogu Afryki (w Erytrei, Dżibuti, Etiopii oraz Somalii), ale również w Nigrze, gdzie powstał "prawdziwy przyczółek amerykański do walki z ugrupowaniami terrorystycznymi w strefie Sahary i Sahelu" – mówił komentator RFI.

Jednak jak pisze w "Le Figaro" Nicolas Barotte: "Nawet jeśli USA chcą skoncentrować swe siły przeciw nowemu przeciwnikowi (jakim są Chiny), nie są w stanie zwolnić się z innych zobowiązań. Nacisk sojuszników jest zbyt silny".

Ponadto istnieje obawa, że opuszczone przez USA strefy dostaną się pod wpływ Rosji lub Chin. "Stany Zjednoczone wciąż mają około 200 tysięcy żołnierzy na całym świecie. W przeciwieństwie do tego, co sam głosi, Donald Trump nie zakończył jeszcze wszystkich swych wojen" – kończy Barotte.

Wydatki na obronność w NATOPAP

Źródło: PAP

Autor:momo\kwoj

Źródło zdjęcia głównego: US Air Force, Senior Airman Sean Carnes/ DVIDS