Amerykańska ustawa "brutalnie atakuje politykę chińskiego rządu"

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek ustawę, w której sprzeciwia się "arbitralnym zatrzymaniom, torturom i prześladowaniom" ujgurskich muzułmanów w Chinach. Projekt przewiduje nałożenie sankcji na chińskich urzędników za łamanie praw człowieka w regionie Sinciang. Chińskie MSZ nazwało ustawę "szkodliwą" i wezwało USA do zaprzestania "ingerowania w wewnętrzne sprawy Chin".

Trump nie wyklucza Putina na G7, Izba Reprezentantów jest przeciwko

Izba Reprezentantów USA przyjęła we wtorek rezolucję, w której sprzeciwia się udziałowi Rosji w szczytach G7 - nieformalnej grupy największych gospodarek globu. Moskwa została wydalona z formatu G8 w 2014 roku w związku z aneksją Krymu. Dokument zapewnia o wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy i potępia działania Moskwy wobec ukraińskiego półwyspu.

Był omlet, kiełbaski i tosty. "A płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone"

To było wspaniałe śniadanie, a płaciły - jak zawsze - Stany Zjednoczone, więc mieliśmy uczciwy podział obciążeń finansowych - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zapytany o przebieg spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. We wtorek wieczorem rozpoczęło się spotkanie przywódców Sojuszu Północnoatlantyckiego w Londynie.

Wymienili go z Rosjanami, teraz wystawili za nim list gończy

Wołodymyr Cemach, który miał związek z zestrzeleniem w 2014 roku malezyjskiego samolotu nad Donbasem, jest ścigany listem gończym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Mężczyzna jest podejrzany o dokonanie aktu terrorystycznego i udział w organizacji terrorystycznej. Wcześniej władze w Kijowie wydały go Rosji w ramach wymiany osób aresztowanych i skazanych w obu krajach.

"Ta cała sytuacja z bronią nuklearną nie jest dobrą sytuacją"

Zakończyliśmy układ o zakazie broni nuklearnej, ponieważ Rosja nie stosowała się do niego. Ale oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz - oświadczył prezydent USA Donald Trump w Londynie podczas szczytu NATO. Dodał, że zainteresowane włączeniem do rozmów w sprawie nowego traktatu są także Chiny.

"Intryga Trumpa osłabiła politykę zagraniczną USA". Komisja wywiadu przyjęła raport

Kontrolowana przez demokratów komisja wywiadu Izby Reprezentantów USA przyjęła we wtorek raport, w którym stwierdzono, że Donald Trump nadużył urzędu prezydenta dla swej korzyści, zabiegając o zagraniczną pomoc w wyborach prezydenckich w 2020 roku. W reakcji na raport Biały Dom ogłosił, że dokument nie zawiera "żadnych dowodów" przeciwko Trumpowi.

Macron: powinniśmy podjąć, bez naiwności, dialog z Rosją

Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów. Prezydent Francji zastrzegł, że nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele. Francuski przywódca chciałby podjąć dialog z Rosją, "aby zredukować ryzyko konfliktu".

Polak rzucił się na zamachowca. "Działałem instynktownie"

Kiedy nastąpił atak, działałem instynktownie. Teraz dochodzę do siebie po całym tym traumatycznym zdarzeniu - przekazał w oświadczeniu Łukasz - Polak, który stoczył walkę z zamachowcem z Mostu Londyńskiego. Dodał, że to nie on trzymał kieł narwala, a do walki z napastnikiem użył pręta.

Prezydent i pierwsza dama na kolacji u królowej

Od kolacji liderów państw NATO z królową Elżbietą II w Pałacu Buckingham rozpoczął się wieczorem 70. jubileuszowy szczyt Sojuszu. W spotkaniu udział wzięli liderzy 29 państw członkowskich Sojuszu, w tym prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Szef MSZ Ukrainy: Kijów domaga się ruxitu

Kijów domaga się ruxitu, czyli wycofania rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium - oświadczył we wtorek szef MSZ Ukrainy Wadym Prystajko. Jak stwierdził, to główne oczekiwanie ukraińskich władz wobec spotkania przywódców czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji.

"Pozostawanie premiera na stanowisku dłużej niż to koniecznie jest jego kolejnym błędem"

Siedmioro deputowanych Parlamentu Europejskiego rozpoczęło we wtorek misję na Malcie. Mają zbadać, czy w kraju tym przestrzegana jest zasada rządów prawa. Wątpliwości pojawiły się w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, opisującej korupcję przedstawicieli maltańskich władz. Stojąca na czele delegacji PE Holenderka Sophie in 't Veld orzekła po spotkaniu z premierem Josephem Muscatem, że "nie czuje się uspokojona".

"Chcę zapytać, który aspekt wolności mieszkańców Hongkongu został naruszony?"

Prawa człowieka i wolności w Hongkongu są chronione - zapewniła we wtorek szefowa władz miasta Carrie Lam. Wyraziła rozczarowanie przyjęciem w Stanach Zjednoczonych ustaw, wspierających prodemokratycznych hongkońskich demonstrantów. Tego samego dnia przed amerykańskim konsulatem w Hongkongu protestowali zwolennicy chińskiego rządu, domagając się dymisji prezydenta Donalda Trumpa. W czasie manifestacji podeptali amerykańską flagę i podpalili podobiznę Trumpa – podała publiczna stacja RTHK.

Putin: rozwój NATO w pobliżu granic Rosji może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

NATO powstało przeciwko Związkowi Sowieckiemu, a teraz nie ma Związku Sowieckiego - oświadczył we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin. Wcześniej tego dnia jego rzecznik Dmitrij Pieskow nazwał NATO "produktem epoki konfrontacji i zimnej wojny". Obaj ocenili, że rozszerzanie Sojuszu i wzmacnianie jego infrastruktury w pobliżu rosyjskich granic może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

"Jest bardzo zdolny". Johnson otrzymał poparcie, którego nie chciał

Boris Johnson jest bardzo zdolny i myślę, że dobrze się spisze - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump. Zapewnił jednoczenie, że nie chce ingerować w brytyjską kampanię przed zaplanowanymi na przyszły czwartek wyborami parlamentarnymi. Wcześniej premier Wielkiej Brytanii apelował, by amerykański przywódca nie udzielał mu publicznie poparcia przed głosowaniem, gdyż mogłoby to przynieść skutek odwrotny od zamierzonego.

Erdogan postawił warunek. Duda: mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie

NATO jest związkiem prawie 30 krajów, które mają swoje interesy - powiedział prezydent Andrzej Duda w Londynie, pytany o stawiane przez Turcję warunki poparcia dla planu obrony państw bałtyckich. Wyraził nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zastrzegł jednak, że nie może obiecać, iż spór z Turcją uda się rozwiązać podczas odbywającego się w brytyjskiej stolicy spotkania przywódców państw Sojuszu.

Trump: widzę, jak Macron zrywa z NATO

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Kim przeciął wstęgę i otworzył "socjalistyczną utopię". Aktywiści mówią o "niewolniczej pracy"

Pokaz fajerwerków, tańce z flagami i Kim Dzong Un przecinający czerwoną wstęgę - w taki sposób Korea Północna świętowała zakończenie budowy miasta Samjiyon, jednego z największych projektów gospodarczych w tym kraju od lat. Nowy górski kurort ma pomieścić cztery tysiące rodzin i jest "przykładem nowoczesnej cywilizacji" - zachwalają północnokoreańskie media. Obrońcy praw człowieka zwracają jednak uwagę, że w czasie budowy wykorzystywano "pracę niewolniczą".

Zestrzelony boeing nad Donbasem. Rosja nie wyda Holandii separatysty

Holenderska prokuratura podała, że strona rosyjska odmówiła ekstradycji Wołodymyra Cemacha, dowódcy brygady obrony przeciwlotniczej w opanowanej przez separatystów części obwodu donieckiego, który miał związek z zestrzeleniem malezyjskiego Boeinga i pozwoliła mu wyjechać. W tragedii samolotu zginęło 298 osób.

Używane okręty ze Szwecji. "Decyzję trzeba podjąć w najbliższym czasie"

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ściągnąć używane okręty podwodne ze Szwecji. Negocjacje już się rozpoczęły. Większość obecnie posiadanych jednostek trzeba będzie wycofać, zanim stocznie wybudują nowe. Eksperci, z którymi rozmawiało tvn24.pl, zwracają uwagę, że szwedzkie okręty nie będą tymczasowym rozwiązaniem. – Decyzję o zakupie nowych jednostek trzeba podjąć w najbliższym czasie – podkreślają.

"Tylko jedno z nas mówi prawdę". Oskarża syna Elżbiety II

Błagam obywateli Wielkiej Brytanii, by stanęli po mojej stronie, by pomogli mi walczyć - mówi Virginia Giuffre - Amerykanka, która twierdzi, że gdy miała 17 lat, została zmuszona do uprawiania seksu z brytyjskim księciem Andrzejem. W wywiadzie dla stacji BBC przekonuje, że tylko ona przedstawia prawdziwą wersję wydarzeń sprzed lat.

Jimmy Carter znów w szpitalu

Były prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter ponownie trafił do szpitala. Ma to związek z zapaleniem dróg moczowych. W zeszłym tygodniu 95-letni były amerykański prezydent opuścił szpital po udanej operacji usunięcia krwiaka podtwardówkowego.