"Niech żyje Białoruś!". Protest i marsz przeciwko integracji z Rosją

W sobotę w Mińsku odbył się protest przeciwko pogłębieniu integracji Białorusi z Rosją. Demonstracja została zwołana przez liderów opozycji w związku z trwającymi w Soczi rozmowami prezydentów obu państw. Po zakończeniu protestu na Placu Październikowym manifestanci ruszyli marszem ulicami stolicy. Jak podały niezależne media, była to najliczniejsza akcja protestu na Białorusi w ostatnim czasie.

Amerykanie wznowili rozmowy pokojowe z talibami

Po trzech miesiącach przerwy Stany Zjednoczone wznowiły w sobotę rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami - podały źródła dyplomatyczne w Białym Domu bezpośrednio zaangażowane w negocjacje. Rozmowy, które zorganizował specjalny wysłannik USA Zalmay Khalilzad, są prowadzone w Dosze w Katarze.

Noblowski odczyt Olgi Tokarczuk

W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

Została zgwałcona, a w drodze do sądu podpalona. Kobiety nie udało się uratować

Zmarła 23-letnia mieszkanka Indii, która została oblana benzyną i podpalona. W momencie napaści zmierzała do sądu, by złożyć zeznania w sprawie gwałtu, którego ofiarą miała paść w zeszłym roku. Wśród podejrzanych o zabójstwo znajdują się jej domniemani gwałciciele. Zdaniem cytowanego przez dziennik "Guardian" policjanta grupa mężczyzn podpaliła kobietę, "by się na niej zemścić".

Ławrow: to nie my pogorszyliśmy relacje z NATO

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na jedenastu obywateli Rosji i na sześć firm, którym Waszyngton zarzuca nielegalną działalność w cyberprzestrzeni, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegło w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w Rzymie, że Rosja odpowie także na decyzje USA o rozmieszczeniu w Europie amerykańskich pocisków rakietowych.

Ankara jednak nie odpuszcza. Zapowiada blokowanie planu obrony wschodniej flanki

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie milicje za terrorystów - zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zaprzeczył tym samym środowej wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, który po szczycie w Londynie oświadczył, że członkowie Sojuszu dogadali się w tej kwestii. Według wcześniejszych informacji zgodę na poparcie natowskich planów miał wydać prezydent Turcji.

Zabił trzy osoby, zanim sam zginął. "Miejsce zbrodni przypominało plan filmowy"

W bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie w piątek doszło do strzelaniny. Napastnik, zanim zginął na miejscu zdarzenia, zdążył zastrzelić trzy osoby. Rannych zostało osiem osób, w tym dwóch policjantów. Gubernator Florydy potwierdził medialne doniesienia, według których sprawcą ataku był kadet pochodzący z Arabii Saudyjskiej. Śledczy badają, czy strzelanina miała podłoże terrorystyczne.

Niemieccy socjaldemokraci zatwierdzili nowe szefostwo. Dwie osoby na czele partii

Niemieccy socjaldemokraci (SPD) zatwierdzili nowe kierownictwo partii na piątkowym zjeździe w Berlinie. Pokierują nią razem Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans, którzy reprezentują lewe skrzydło SPD. Wygrali oni wcześniej wybory wewnętrzne w SPD. Esken wyraziła w piątek sceptycyzm wobec wielkiej koalicji z chadekami, ale dodała, że rząd Angeli Merkel dostanie szansę kontynuacji.

"To ktoś, kto został zamordowany?". Wpadka szefa unijnej dyplomacji

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell nie wiedział, kim był Siergiej Magnitski i co to jest amerykańska "ustawa Magnitskiego". Jedna z rzeczniczek Komisji Europejskiej Virginie Battu-Henriksson zapewniła, że sprawa ustawy jest znana KE, która "śledzi ją bardzo dokładnie". - Wszyscy jesteśmy ludźmi i może się zdarzyć, że nie wiemy wszystkiego - broniła Borrella.

Tokarczuk: myślę, że mój apel mógł wpłynąć troszeczkę na wyniki wyborów

Jesteśmy w Polsce społeczeństwem dosyć podzielonym. Bardzo dużo jest niezdrowych, ciemnych emocji, które powodują, że jako wspólnota mamy obniżone poczucie wartości. Sądzę, że ta nagroda rzeczywiście przyniosła trochę nadziei - powiedziała laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018 Olga Tokarczuk. W piątek spotkała się z dziennikarzami w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Grecja wyrzuca ambasadora Libii. "To nie jest dojrzałe zachowanie w dyplomacji"

Ambasador Libii w Atenach został uznany za osobę niepożądaną. Mohamed Junis A.B. Menfi ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin - oświadczył szef greckiego MSZ Nikos Dendias. Decyzja ta jest nie do zaakceptowania - odpowiedział szef MSZ Libii Muhammad at-Tahir Siala. Oburzenie z powodu wyrzucenia dyplomaty wyraził także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

"I porada najważniejsza: nie wierzyć Putinowi. Nigdy i w niczym"

Władimir Putin planuje odrębne spotkania dwustronne z przywódcami czwórki normandzkiej w Paryżu - oznajmił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W tym kontekście wymienił również prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szczyt, poświęcony uregulowaniu konfliktu w ukraińskim Donbasie, odbędzie się w poniedziałek. "Szczerze radzę unikać spotkania z Putinem w cztery oczy" - ostrzegł Zełenskiego jego poprzednik Petro Poroszenko, który uczestniczył we wcześniejszych spotkaniach czwórki normandzkiej.

"To technologicznie niemożliwe". Rosja zawiesza projekt nuklearny z Iranem

W czwartek rosyjski koncern energii jądrowej Rosatom ogłosił, że zawiesza projekt nuklearny realizowany wspólnie z Iranem w Fordo, ponieważ Teheran wznowił wzbogacanie uranu w tym obiekcie. - Produkcja stabilnych izotopów nie może odbywać się w tym samym miejscu - poinformowała należąca do Rosatomu firma TVEL.

Uciekł do USA, pracował dla CIA. Były oficer sowieckich służb nie żyje

Wiktor Szejmow, który - będąc funkcjonariuszem Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) - w 1980 roku zbiegł ze Związku Sowieckiego, zmarł w wieku 73 lat w Stanach Zjednoczonych - podał dziennik "Washington Post". Gazeta określiła ucieczkę jako "jeden z najbardziej znaczących przypadków przejścia funkcjonariusza sowieckich służb specjalnych na stronę amerykańską".

Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców. Ważne, żeby to podkreślić

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców - mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.

"Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego"

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Naprawiają system emerytalny z czasów dyktatury

Chilijski Senat przyjął ustawę o stopniowej podwyżce emerytur do 50 procent ich obecnej wysokości. Pierwsze podwyżki emerytur będą wprowadzone jeszcze w grudniu, a ich beneficjentami będzie w sumie ponad półtora miliona Chilijczyków. - Najbardziej dotknięci skutkami dotychczasowego systemu emerytalnego odczują wkrótce materialną poprawę - napisała na Twitterze Maria Jose Zaldivar, chilijska minister pracy i prognoz społecznych.

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Oskarżenia o gwałt na uciekinierce z Korei Północnej

Jak podał w czwartek dziennik "Korea Herald", trwa dochodzenie przeciwko dwóm pracownikom południowokoreańskiego wywiadu wojskowego podejrzanym o gwałty na będącej pod ich opieką uciekinierce z Korei Północnej. Dziennik powołał się na ministerstwo obrony w Seulu.