Kurdowie wycofują się z kluczowego miasta. "W ścisłej współpracy" z USA

Kierowane przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) poinformowały w niedzielę, że wycofały się z miasta Ras al-Ajn na północy Syrii. To część porozumienia z Ankarą, które zakłada utworzenie "strefy bezpieczeństwa" na syryjskich terenach zajmowanych do tej pory przez Kurdów. Ewakuację potwierdziło ministerstwo obrony Turcji.

Ołeh Sencow wśród nagrodzonych za "twórczą niepokorność" na Tofifest w Toruniu

XVII edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbywa się w Toruniu. Ze Złotymi Aniołami "za twórczą niepokorność" wyjadą z Torunia Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska, ale także między innymi ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który we wrześniu został wypuszczony z rosyjskiej kolonii karnej. W ciągu dziewięciu festiwalowych dni publiczność zobaczy 150 filmów.

"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"

Jak będzie szansa pozbyć się Wielkiej Brytanii, to Unia się jej bez żalu pozbędzie - przekonywał w "Faktach po Faktach" Michał Broniatowski z Politico. Zdaniem Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii "brexitu nie będzie". - Myślę, że to jest gra. Bardzo cyniczna gra - ocenił działania premiera Borisa Johnsona. Goście programu rozmawiali także o gwałtownych zamieszkach w Katalonii.

Morze ludzi na ulicach. "Nic nie działa. To nie jest państwo"

W niedzielę na ulicach Libanu pojawiło się "morze ludzi", trzymających libańskie flagi i wzywających do rewolucji - pisze agencja Reutera. To czwarty dzień antyrządowych protestów w tym kraju. Demonstranci domagają się reform gospodarczych i odsunięcia od władzy obecnej elity politycznej.

Najpierw pokrzyżował plany Johnsona, teraz "absolutnie popiera rząd"

- Absolutnie popieram teraz rząd tak długo, jak będzie kontynuował pracę nad porozumieniem. Nie będzie już więcej poprawek Olivera Letwina, bo nie są potrzebne - mówił w niedzielę deputowany niezależny Oliver Letwin. To jego poprawka spowodowała odłożenie głosowania w Izbie Gmin nad akceptacją porozumienia z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu.

"Nikt się nie interesował stanem tamy". Po tragedii w syberyjskiej kopalni złota

Wstrzymane zostały poszukiwania pięciu zaginionych w wyniku katastrofy na terenie kopalni złota w Kraju Krasnojarskim na Syberii - podała agencja RIA Nowosti. W sobotę, w wyniku przerwania tamy na terenie kopalni, zginęło 15 osób, a kilkanaście zostało rannych. Sześć osób uznano za zaginione. W niedzielę ratownicy odnaleźli jedną z nich - podała agencja Interfax.

Brytyjscy ministrowie pewni: wyjdziemy z Unii w tym miesiącu

Rząd ma wystarczające poparcie w Izbie Gmin, by umowa z Unią Europejską o warunkach brexitu została przyjęta - stwierdził w rozmowie ze stacją BBC szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab. Jak dodał, "jest pewien, że Wielka Brytania opuści Unię 31 października". Podobną opinię wyraził Michael Gove, który w gabinecie Borisa Johnsona odpowiada między innymi za przygotowania do brexitu bez umowy.

Pentagon: żołnierze z Syrii zostaną ulokowani w Iraku

Liczący tysiąc żołnierzy kontyngent wycofywany z północno-wschodniej Syrii przeniesie się do zachodniego Iraku - zapowiedział szef Pentagonu Mark Esper. W Iraku amerykańscy żołnierze będą kontynuować operacje przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu.

Turcja zareaguje, jeśli rząd syryjski "popełni błąd" w regionie

W przyszłym tygodniu w Soczi nad Morzem Czarnym prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ma omówić z prezydentem Rosji Władimirem Putinem kwestię rozlokowania syryjskich sił rządowych w planowanej "strefie bezpieczeństwa" w północnej Syrii. O spotkaniu poinformował w sobotę turecki przywódca. Wcześniej delegacja rosyjskich dyplomatów i wojskowych spotkała się z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem. Rozmowa dotyczyła sytuacji w północno-wschodniej Syrii.

Pałac Elizejski: w Londynie potrzebne merytoryczne głosowanie

Europejscy przywódcy komentują sobotnią decyzję brytyjskiej Izby Gmin w sprawie poprawki przewidującej odłożenie głosowania nad poparciem dla umowy brexitowej wynegocjowanej przez gabinet Borisa Johnsona z Unią Europejską. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, w tej sytuacji priorytetem powinno być "unikanie chaotycznego bezumownego brexitu".

Napastnik wyśledził ją po odbiciu w źrenicy oka. Zdradzają nas "nic nieznaczące zdjęcia"

- Po nic nieznaczącym zdjęciu ktoś może dojść do tego, jak mamy na imię, gdzie mieszkamy, jak się nazywamy, jaki jest nasz numer telefonu, co ostatnio sprzedawaliśmy, czy mamy dzieci - komentował wstrząsającą sprawę z Japonii i nasze internetowe przyzwyczajenia ekspert do spraw bezpieczeństwa Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik. W Tokio doszło do ataku na piosenkarkę, którą mający obsesję fan wyśledził, lokalizując jej mieszkanie między innymi przez odbicie obrazu w źrenicy jej oka.

Salvini o ludziach "z krwią na rękach", Berlusconi o tym, że jest ofiarą

Przeciwnicy rządu Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej protestowali w sobotę w Rzymie. Na manifestacji zwołanej przez Ligę Matteo Salviniego pojawili się między innymi liderzy i sympatycy Forza Italia i Braci Włoch. Był też były premier Silvio Berlusconi, który mówił o sobie jako ofierze systemu sprawiedliwości. Zdaniem organizatorów wzięło w niej udział około 200 tysięcy osób.

G-7 jednak nie w klubie golfowym Trumpa

Donald Trump poinformował na Twitterze, że pod wpływem krytyki ze strony "szalonych demokratów" rezygnuje z planu organizacji przyszłorocznego szczytu G-7 w swoim klubie golfowym w Miami na Florydzie. Prezydent Stanów Zjednoczonych zasugerował we wpisie nowe miejsce, jedną z rezydencji prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Zmiana zdania w ostatniej chwili. Dwa listy z Londynu do Tuska. Tylko jeden podpisany

Zobowiązany prawnie do takiego kroku premier Boris Johnson, wysłał ostatecznie w sobotę do Unii Europejskiej wniosek o opóźnienie brexitu, jednak go nie podpisał. Równocześnie dołączył drugi - prywatny - list. Na nim już jego podpis się znalazł. W nim przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem - podała stacja BBC, powołując się na źródła rządowe.

"Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu"

Przyjmując w sobotę poprawkę wstrzymującą decyzję o porozumieniu między brytyjskim rządem a Unią Europejską do czasu przyjęcia ustaw regulujących proces wychodzenia z UE, Izba Gmin postawiła pod znakiem zapytania plan brytyjskiego premiera, by doprowadzić do brexitu 31 października. Boris Johnson jest zobligowany, by prosić Brukselę o przesunięcie daty wyjścia, jednak już zapowiedział, że tego nie zrobi. "Nie będę negocjował z Unią Europejską przełożenia terminu" - oświadczył w liście do parlamentarzystów.

Tusk rozmawiał z Johnsonem. "Czekam na list"

W sobotę wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk przekazał na Twitterze, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o sytuacji po głosowaniu w Izbie Gmin i czeka teraz na list w sprawie przedłużenia brexitu.

Mosbacher: Prasa w Polsce jest niezależna i krytyczna. Wierzę, że tak pozostanie

Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają - powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Georgette Mosbacher w rozmowie z "Die Welt". Pochwaliła ona także rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach, a także wskazała, że nasz kraj jest "strategicznie ważny" dla NATO.

Politycy CSU wybrali lidera

Dotychczasowy przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) i premier Bawarii Markus Soeder został po raz drugi wybrany na stanowisko szefa ugrupowania podczas partyjnego zjazdu w Monachium. W piątkowym przemówieniu do delegatów apelował o reformę partii.

Jane Fonda znów zatrzymana

Jane Fonda za udział w proteście klimatycznym została w piątek po raz drugi zatrzymana w Waszyngtonie. Aktorka powiedziała Associated Press, że w jej wieku aresztowanie sprawia kłopot, bo mając ręce w kajdankach trudno jest wsiąść do policyjnego samochodu.