Merkel: Auschwitz to był niemiecki obóz zarządzany przez Niemców. Ważne, żeby to podkreślić

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki przyjechali w piątek do Oświęcimia, gdzie na terenie byłego obozu koncentracyjnego odbyły się uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. - Auschwitz to był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. Ważne, aby to podkreślić. Ważne, aby jasno wskazać sprawców - mówiła niemiecka polityk. To pierwsza wizyta kanclerz Merkel w Auschwitz.

"Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego"

Byłemu premierowi Słowacji Robertowi Fico grozi 5 lat więzienia - poinformowała w czwartek słowacka policja. Organy ścigania postawiły Fico zarzut wychwalania czynów karalnych. - Jeżeli skażecie kogoś za prawdę, zrobicie z niego bohatera narodowego - odnosi się do sprawy były premier Słowacji w opublikowanym w sieci nagraniu.

Naprawiają system emerytalny z czasów dyktatury

Chilijski Senat przyjął ustawę o stopniowej podwyżce emerytur do 50 procent ich obecnej wysokości. Pierwsze podwyżki emerytur będą wprowadzone jeszcze w grudniu, a ich beneficjentami będzie w sumie ponad półtora miliona Chilijczyków. - Najbardziej dotknięci skutkami dotychczasowego systemu emerytalnego odczują wkrótce materialną poprawę - napisała na Twitterze Maria Jose Zaldivar, chilijska minister pracy i prognoz społecznych.

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Oskarżenia o gwałt na uciekinierce z Korei Północnej

Jak podał w czwartek dziennik "Korea Herald", trwa dochodzenie przeciwko dwóm pracownikom południowokoreańskiego wywiadu wojskowego podejrzanym o gwałty na będącej pod ich opieką uciekinierce z Korei Północnej. Dziennik powołał się na ministerstwo obrony w Seulu.

Generał KGB na czele administracji Łukaszenki. Jest objęty unijnymi sankcjami

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka mianował w czwartek generała KGB Ihara Sierhiajenkę nowym szefem swojej administracji. Pełniąca tę funkcję przez ostatnie trzy lata Natalja Kaczanawa została skierowana do Rady Republiki, wyższej izby parlamentu. Sierhiajenka jest jednym z członków administracji białoruskiej objętych sankcjami Unii Europejskiej.

"Reżim mógł zabić ponad tysiąc irańskich obywateli"

Ponad tysiąc osób mogło zginąć w demonstracjach w Iranie - poinformował w czwartek specjalny wysłannik USA do spraw Iranu Brian Hook. Jak wyjaśnił, bilans ten został sporządzony na podstawie informacji przysyłanych przez Irańczyków, danych wywiadu i raportów organizacji pozarządowych.

Dziennikarz zapytał Pelosi, czy nienawidzi prezydenta Trumpa. "Proszę mnie nie oskarżać"

Spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi kończyła już konferencję prasową w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa, gdy jeden z dziennikarzy niespodziewanie zapytał: - Czy pani nienawidzi prezydenta? Pytanie wyraźnie wyprowadziło demokratkę z równowagi. - Ja nie żywię nienawiści do nikogo. Proszę mnie nie oskarżać - odpowiedziała Pelosi, wskazując palcem na reportera. Przewodnicząca tak się rozemocjonowała, że postanowiła wrócić na mównicę.

Podpalali samochody, wybijali szyby, atakowali policję. Zamieszki w sercu Francji

W Paryżu doszło do starć demonstrantów z policją, która użyła wobec nich gazu łzawiącego. Czwartkowe protesty przeciwko reformie emerytalnej przerodziły się w zamieszki. W mieście podpalano samochody i rozbijano szyby. W całym kraju doszło do ponad 200 manifestacji, a strajk generalny ogłosiły wszystkie duże związki zawodowe.

Plany Johnsona na pierwsze 100 dni nowego rządu

To są najważniejsze wybory w tym pokoleniu - ważne, ponieważ określą, czy jako kraj pójdziemy naprzód, czy też pozostaniemy w miejscu, tkwiąc w martwym punkcie - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson. Przedstawił on swoje plany na pierwsze 100 dni nowego rządu, jeśli jego partia wygra wybory do Izby Gmin. Obiecał między innymi, że doprowadzi do brexitu do końca stycznia. Tego samego dnia czworo eurodeputowanych Partii Brexitu ogłosiło przejście do rządzącej Partii Konserwatywnej i wezwało do poparcia uzgodnionej przez Johnsona umowy w sprawie warunków wyjścia z UE.

USA wyciągają rękę. "Szereg zmian, które zrywają z polityką poprzedniego reżimu"

Stany Zjednoczone po 23 latach wznowiły stosunki dyplomatyczne z Sudanem - poinformował Departament Stanu USA. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo z uznaniem wyraził się o dotychczasowych osiągnięciach nowego premiera Abdalli Hamdoka. - Wprowadził cały szereg zmian, które zrywają z polityką i praktykami poprzedniego reżimu - powiedział Pompeo.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

"Jeśli ktoś się martwi, że jutro będzie wspólny parlament, to nawet mowy nie ma"

Nigdy nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy wchodzić w skład jakiegokolwiek państwa, nawet bratniej Rosji - oświadczył Alaksandr Łukaszenka podczas czwartkowego orędzia do parlamentarzystów. Prezydent Białorusi dodał, iż "jeśli ktoś się martwi, że jutro będzie wspólny parlament, to nawet mowy nie ma". W piątek i sobotę planowane są białorusko-rosyjskie rozmowy na temat zacieśnienia integracji.

Afera w izraelskiej armii. Media o fałszowaniu liczby poborowych

Armia fałszowała dane na temat poborowych przez 5 lat - podało izraelskie radio publiczne. Jak wynika z ujawnionego w tej sprawie raportu, liczebność jednej z grup poborowych była zawyżana dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Siły zbrojne Izraela od wielu lat borykają się ze spadkiem liczby poborowych, ale przedstawiciele wojska odrzucają oskarżenia o celowe zawyżanie statystyk.

Zapowiedź głosowania nad impeachmentem. Trump odpowiada: zróbcie to szybko

Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poleciła w czwartek komisji wymiaru sprawiedliwości, by sformułowała tak zwane "artykuły impeachmentu", czyli formalne zarzuty pod adresem prezydenta. Głosowanie nad nimi odbędzie się w całej Izbie Reprezentantów. Zdaniem Pelosi Donald Trump "poważnie naruszył konstytucję". "Jeśli macie mnie odsunąć od władzy, zróbcie to teraz, szybko" - napisał w odpowiedzi Donald Trump.

Ukraiński plan "B". "Odgrodzić się murem" od separatystów

Władze Ukrainy w przypadku fiaska rozmów z Rosją na temat rozejmu w Donbasie i wymiany jeńców zamierzają uruchomić plan "B". Ma on polegać na postawieniu muru, który odgrodziłby okupowane przez prorosyjskich separatystów terytoria na wschodzie Ukrainy od reszty kraju - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.