Trudeau zapowiada rząd mniejszościowy

Lider Partii Liberalnej Kanady (LPC) i dotychczasowy premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział, że jego liberałowie będą rządzić jako rząd mniejszościowy, zaznaczając, że nie ma mowy o koalicji, ale możliwa jest współpraca z partiami opozycyjnymi. Dodał, że 20 listopada przedstawi skład swojego nowego gabinetu.

Władze Wysp Salomona nie chcą umowy z chińską firmą

Rząd Wysp Salomona zakwestionował umowę podpisaną przez jedną z prowincji tego kraju z chińską firmą w sprawie dzierżawy wyspy Tulagi. Kontrakt jest niezgodny z prawem i powinien zostać natychmiast unieważniony – oświadczył prokurator generalny John Muria.

ONZ wyśle misję do Chile, by zbadać "skargi na naruszanie praw człowieka"

Wysoka Komisarz ONZ do spraw Praw Człowieka, była prezydent Chile, Michelle Bachelet, ogłosiła w czwartek, że wyśle do Chile przedstawicieli, których misją będzie zbadanie doniesień o możliwych naruszeniach praw człowieka i podstawowych swobód obywatelskich w czasie ostatnich protestów społecznych w tym kraju.

Irakijczycy wznowili protesty. Gaz łzawiący na ulicach Bagdadu

By rozpędzić tysiące demonstrantów w Bagdadzie, gdzie po trzech tygodniach wznowiono antyrządowe protesty, iracka policja i wojsko użyły w piątek gazu łzawiącego. Przed planowanymi piątkowymi manifestacjami w stolicy rozmieszczono liczne oddziały sił bezpieczeństwa.

Ekstradycja i 1,4 miliarda złotych w tle. Złapany w greckiej wiosce, przewieziony do Polski

Pod specjalnym nadzorem do Polski został przetransportowany Ivan Manuel M. związany ze sprawą zajęcia przez prokuraturę 1,4 miliarda złotych na kontach banku spółdzielczego ze Skierniewic. Był poszukiwany przez polskie Centralne Biuro Śledcze Policji, amerykańską antynarkotykową agencję DEA i federalne biuro śledcze FBI. Wpadł kilka tygodni temu w greckiej wiosce Promachonas, na granicy z Bułgarią.

Kim Dzong Un z misją w spa

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un odwiedził budowę ośrodka spa na zachodzie kraju i wyraził "wielką satysfakcję" ze wznoszonych tam konstrukcji - przekazały w piątek rządowe media, które opublikowały także zdjęcia przywódcy służącego dobrą radą kierownictwu budowy.

Zbadają ofiary z ciężarówki. "Czy ci ludzie byli torturowani? Czy ktoś ich bił?"

Ciała pierwszych z 39 ofiar, które w środę odnaleziono w naczepie chłodzącej w Essex, zostały przekazane na obdukcję - podały brytyjskie media. Przebadanie wszystkich ciał wymagać będzie czasu, a zachowanie godności ofiar jest dla nas najważniejsze - powiedział rzecznik policji z Essex. Patolodzy będą starali się odpowiedzieć między innymi na pytania, czy ci ludzie byli torturowani. Zmarli to 8 kobiet i 31 mężczyzn pochodzenia chińskiego.

USA zwiększą ochronę złóż. Rosja odpowiada wzmocnieniem sił przy granicy

USA zamierzają wzmocnić wojskową ochronę eksploatowanych złóż ropy naftowej, aby uniemożliwić przejęcie nad nimi kontroli niedobitkom tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel Pentagonu. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że do strefy zdemilitaryzowanej w Syrii, przy granicy z Turcją, wysłano dodatkowych funkcjonariuszy żandarmerii i pojazdy opancerzone. Jak podaje agencja Interfax, to 300 żołnierzy z Czeczenii.

Manifestanci w Katalonii znów wyszli na ulice

Kilkanaście tysięcy separatystów powróciło w czwartek na ulice kilku miast Katalonii, protestując przeciwko skazaniu przez Sąd Najwyższy w Madrycie regionalnych polityków. Największe manifestacje odbywały się w Barcelonie.

Czwarta kadencja Moralesa. Zwyciężył w wyborach prezydenckich

Po podliczeniu 99,99 procent głosów przewaga ubiegającego się o reelekcję Evo Moralesa (47,7 procent) nad Carlosem Mesą (36,51 procent) wzrosła do 10,56 procent. Oznacza to, że nie będzie drugiej tury wyborów. Zwycięzcą jest Morales - podał Najwyższy Sąd Wyborczy (TSE).

Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, ale Morales ogłosił zwycięstwo

Evo Morales, pierwszy autochtoniczny prezydent Boliwii, ubiegający się o czwartą kadencję, ogłosił się zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich. Do przeliczenia pozostało jednak jeszcze blisko 2 procent oddanych głosów. Opozycja protestuje przeciw, w jej opinii, wyborczemu oszustwu.

Wiceprezydent USA o "coraz bardziej prowokacyjnych" działaniach Chin

Stany Zjednoczone nie zamierzają powstrzymywać rozwoju Chin - oświadczył w czwartek wiceprezydent USA Mike Pence. Skrytykował jednocześnie Pekin "coraz bardziej prowokacyjne" działania w stosunku do sąsiadów oraz ograniczanie "praw i wolności" w Hongkong. - Jesteśmy z wami, inspirujecie nas. Wzywamy was do pozostania na drodze pokojowych protestów - zwrócił się do Hongkończyków. Zapewniał jednocześnie, że USA nie zabiegają, by "odłączyć się" gospodarczo od ChRL.

Jimmy Carter "nie może doczekać się powrotu do zdrowia"

95-letni były prezydent USA Jimmy Carter wyszedł w czwartek ze szpitala, do którego trafił trzy dni wcześniej, gdy upadł w swoim domu i złamał miednicę. "Nie może doczekać się powrotu do zdrowia" - poinformowała fundacja Carter Center.

Bolsonaro w Chinach: jestem w kraju kapitalistycznym

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przybył w czwartek do Chin, gdzie w piątek rozpoczyna oficjalną wizytę. Znany ze swoich radykalnie prawicowych poglądów polityk stwierdził, że jest w "kraju kapitalistycznym". Zapewnił, że spotkania z chińskimi przywódcami komunistycznymi nie są dla niego problemem, a mówiąc o amerykańsko-chińskim konflikcie handlowym stwierdził: - To nie nasza wojna.

Szef Pentagonu: największym zagrożeniem dla Zachodu są Chiny

Największym zagrożeniem dla Zachodu są dzisiaj Chiny - powiedział w czwartek w Brukseli szef Pentagonu Mark Esper. Dodał, że na drugim miejscu znajduje się Rosja. Według niego Pekin i Moskwa chcą podkopać "porządek oparty na zasadach". Sekretarz obrony USA wezwał też państwa europejskie, by udzieliły większego wsparcia w powstrzymywaniu irańskiej agresji. - Ciężar nie powinien być ponoszony jedynie przez USA - apelował Esper na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.

Johnson chce wyborów 12 grudnia. Składa propozycję Corbynowi

Brytyjski premier Boris Johnson poinformował w czwartek, że da Izbie Gmin więcej czasu do debatowania nad porozumieniem w sprawie brexitu, ale pod warunkiem, że zgodzi się ona na przeprowadzenie przyspieszonych wyborów 12 grudnia. Z propozycją tą szef rządu zwrócił się do lidera opozycji Jeremy'ego Corbyna. "Naszym obowiązkiem jest zakończenie tego koszmaru" - napisał.

"Jesteśmy głodni". Banki wciąż zamknięte, w Libanie wrze

W swojej pierwszej wypowiedzi od wybuchu protestów w Libanie prezydent tego kraju Michel Naim Aoun wyraził gotowość do przystąpienia do rozmów z przedstawicielami społeczeństwa. Pogrążony w zapaści gospodarczej kraj jest od wielu dni sparaliżowany. Po wystąpieniu głowy państwa, w centrum Bejrutu na ulicach znów jednak pojawili się demonstranci, którzy chcą jego odejścia.

Stosunki Tokio i Seulu "w dość ciężkim stanie"

Czwartkowe rozmowy premierów Japonii i Korei Południowej Shinzo Abego i Li Nak Jona były pierwszym od ponad roku spotkaniem na najwyższym szczeblu pomiędzy przedstawicielami władz obu państw, które toczą ze sobą historyczny i handlowy spór. Politycy zgodzili się co do konieczności współpracy, ale - jak oceniają komentatorzy - ich spotkanie nie przyniosło przełomu w relacjach.

"Twierdzą, że schwytali Jamesa Bonda, a w rzeczywistości zatrzymali Jasia Fasolę"

W czwartek sąd w Moskwie przedłużył areszt byłego amerykańskiego wojskowego Paula Whelana. Jest on oskarżony w Rosji o szpiegostwo. Mężczyzna twierdzi, że jest niewinny i oskarża służbę więzienną o łamanie praw człowieka. Na sali sądowej powiedział, że jeden ze strażników groził mu bronią - relacjonuje rosyjska agencja Interfax.