TVN24 | Świat

Salvini zadzwonił do imigrantów i zapytał, czy handlują narkotykami. "Postępowanie rasistowskie i haniebne"

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Parlament Tunezji i jej ambasada w Rzymie potępiły w środę zachowanie lidera prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salviniego, który podczas kampanii wyborczej w Bolonii zadzwonił do mieszkania rodziny tunezyjskich imigrantów i zapytał, czy handlują narkotykami.

Tunezyjskim politykom nie spodobało się zachowanie byłego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Matteo Salviniego przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi w regionie Emilia-Romania.

"Postępowanie rasistowskie i haniebne"

W czasie wizyty w Bolonii Salvini został zaprowadzony przez matkę zmarłego narkomana do bloku na peryferiach, w którym według niej mieszkają pochodzący z Tunezji handlarze narkotyków.

W otoczeniu kamer i mikrofonów przywódca Ligi i były szef MSW zadzwonił domofonem do jednego z mieszkań i mężczyznę, który mu odpowiedział zapytał, czy prawdą jest to, że zajmuje się rozprowadzaniem narkotyków w dzielnicy.

- To postępowanie rasistowskie i haniebne, który podminowuje relacje między Włochami a Tunezją - oświadczył wiceprzewodniczący parlamentu w Tunisie Osama Sghaier w wywiadzie radiowym.

"Godny pożałowania epizod"

Oburzenie zachowaniem polityka wyrazili także inni tunezyjscy deputowani, cytowani przez włoskie media. Poinformowali, że wiadomość o tym, co stało się w Bolonii, spotkała się w ich kraju z licznymi protestami.

Agencja Ansa podała, że oficjalny protest złożyła ambasada Tunezji w Rzymie na ręce przewodniczącej Senatu Włoch Marii Elisabetty Alberti Casellati, ponieważ szef Ligi zasiada w tej izbie. Ambasador Moez Sinaoui w wystosowanym do niej liście napisał, że jest "skonsternowany" tym "godnym pożałowania epizodem", który nazwał "prowokacją".

Zarzucił Salviniemu, że w "niedozwolony sposób, bez żadnego szacunku zakłócił mir domowy tunezyjskiej rodziny", co - jak podkreślił - "zostało ostentacyjnie rozpowszechnione wśród opinii publicznej".

Matteo Salvini w odpowiedzi na te komentarze i na zarzut rasizmu, który padł ze strony wiceprzewodniczącego parlamentu w Tunisie, oświadczył, że "wysłuchał wołania odważnej matki, która straciła syna z powodu narkotyków".

"Walka z ich handlarzami powinna nas jednoczyć, a nie dzielić" - stwierdził lider Ligi. Przekonywał, że dla niego jako zwolennika zerowej tolerancji wobec handlarzy nie ma różnicy, "czy są to Włosi, czy cudzoziemcy".

Źródło: PAP

Autor:asty/adso