Ogłoszono wyniki w okręgu premiera Johnsona

Premier Boris Johnson, mimo że niektóre prognozy przedwyborcze wróżyły mu porażkę, zdecydowanie wygrał w swoim okręgu wyborczym i uzyskał mandat do Izby Gmin. – Na tym etapie wygląda na to, że konserwatywny rząd otrzymał potężny mandat, by dokonać brexitu i zjednoczyć naród – powiedział lider Partii Konserwatywnej.

Nowa premier stawia na kobiety. "Nowoczesne i progresywne państwo"

34-letnia Sanna Marin w środę została zaprzysiężona na urząd premiera, stając się najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii. Jest także trzecią kobietą-premierem w dziejach tego kraju. Kobiety kierują także wszystkimi pięcioma partiami, które wchodzą w skład koalicji rządzącej. Były fiński premier Alexander Stubb stwierdził, iż zdominowany przez kobiety rząd "pokazuje, że Finlandia jest nowoczesnym i progresywnym państwem".

Chowali własną córeczkę, znaleźli dziecko pogrzebane żywcem. "Cud, że przeżyło"

Dziewczynka, którą znaleziono zakopaną żywcem w płytkim grobie w północnych Indiach, po dwóch miesiącach zmieniła się nie do poznania. Czuje się dobrze, przybrała na wadze i wkrótce ma trafić do adopcji. - To cud, że przeżyła. Wierzę, że Bóg ocalił jej życie i przysłał do mnie - powiedział Rajesh Kumar Mishra z rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej, który zapowiedział, że przygarnie dziewczynkę i wychowa jak własną córkę.

Wiadrogłowi rywale Johnsona. Lord Buckethead i Hrabia Binface

Premier Boris Johnson ma ciekawą konkurencję w swoim okręgu wyborczym w czwartkowych wyborach parlamentarnych. Wśród 12 kandydatów jest dwóch, którzy w wyborczy bój ruszyli wyposażeni nie tylko w programy, ale też w specyficzne odzienie, którego najważniejszą częścią są hełmy. Lord Buckethead i Hrabia Binface ubiegają się o miejsca w Izbie Gmin.

Parlament Ukrainy przedłużył ustawę, o której "odrzuceniu marzy Putin"

Przedłużenie ustawy o specjalnym statusie władz samorządowych w zajętych przez separatystów rejonach Donbasu przegłosowała w czwartek Rada Najwyższa Ukrainy. - Ustawę należy przyjąć, by prezydent Rosji Władimir Putin nie miał argumentów przeciwko Ukrainie - mówił w trakcie debaty były prezydent, a obecnie przedstawiciel opozycji w ukraińskim parlamencie Petro Poroszenko.

Misja na Maltę "zidentyfikowała kilka poważnych problemów"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się w liście do Charles'a Michela, szefa Rady Europejskiej, by przywódcy Unii zajęli się na zbliżającym się szczycie sprawą praworządności na Malcie. Delegacja Parlamentu Europejskiego, która na początku grudnia była na Malcie z misją, "zidentyfikowała kilka poważnych problemów" w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Liderzy brytyjskich partii poszli do urn. Corbyn mógł zagłosować na siebie

W Wielkiej Brytanii trwają przedterminowe wybory do Izby Gmin. Swoje głosy oddali już prawie wszyscy liderzy głównych partii politycznych, z wyjątkiem Nigela Farage'a, który tym razem nie ubiega się o miejsce w parlamencie. Jedynym z politycznych przywódców, który mógł zagłosować na samego siebie, był przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

"Nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo"

Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

Rewanż Moskwy. Dwóch pracowników ambasady Niemiec wydalonych z Rosji

Dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie ma opuścić Rosję w ciągu siedmiu dni - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działanie jest odpowiedzią Moskwy na wydalenie z Berlina dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z sierpniowym zabójstwem obywatela Gruzji w stolicy Niemiec. "Krok bezpodstawny, który wysyła zły sygnał" - komentuje niemieckie MSZ.

Drugi dzień procesu w sprawie ludobójstwa Rohindżów. Suu Kyi odrzucała oskarżenia

Przedstawiono niepełny i wprowadzający w błąd obraz rzeczywistej sytuacji w stanie Rakhine - mówiła w środę Aung San Suu Kyi podczas drugiego dnia przesłuchań w sprawie ludobójstwa Rohindżów. Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze rozpoczął się we wtorek proces w sprawie ludobójstwa muzułmańskiej mniejszości Rohindżów w Birmie.

Morawiecki spotka się z von der Leyen i Sassolim

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - poinformowały służby prasowe Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

"Metr sześćdziesiąt chłodnej elegancji". Włoski premier w końcu pokazał się z partnerką

"Po mamie, dla której stracił głowę Marlon Brando, odziedziczyła urodę. Ona musi zadowolić się (tak się mówi) Giuseppe Contem" - pisze włoska "La Repubblica" o partnerce premiera kraju. Wizyta Contego i Olivii Paladino na imprezie charytatywnej w Neapolu wywołała niemałe poruszenie w mediach. Dziennikarze chcą dostarczyć Włochom jak najwięcej informacji na temat kobiety, którą ostatnio oficjalnie widziano, kiedy w 2018 roku startował rząd.

Będą trzecie wybory w Izraelu w ciągu roku

W czwartek nad ranem, po kolejnym fiasku utworzenia rządu, parlament Izraela podjął decyzję o samorozwiązaniu. Nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku. Będzie to trzecie głosowanie w Izraelu w ciągu niespełna roku.

"Jakby nie pamiętali, kto napadł na Polskę i ZSRR". Putin komentuje rezolucję europarlamentu

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "faktycznie postawiła na jednej płaszczyźnie agresorów nazistowskich i Związek Radziecki i niemal obwinia ZSRR na równi z Niemcami o rozpętanie drugiej wojny światowej" - ocenił w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Uznał, że jest to "bezpardonowym kłamstwem". Chodzi o rezolucję, w której PE ocenił, że wybuch wojny był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow.

W tle chaos, on ma chwilę dla siebie. Niezwykłe zdjęcie z protestów w Chile

Mężczyzna mający na sobie szary garnitur, ciemne okulary i śliwkowy krawat, wydaje się przypadkowym świadkiem chaosu rozgrywającego się tuż za jego plecami. To zdjęcie wykonano podczas antyrządowych zamieszek w chilijskiej stolicy. - W każdym ruchu przychodzi czas na relaks - twierdzi bohater fotografii, do którego dotarła agencja Reutera.