"Wyjdziemy na Majdan. Jesteśmy w tym doświadczeni"

Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Uczestnicy za pośrednictwem hasła "Czerwone linie dla Zełenskiego" ostrzegli prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed ustępstwami wobec Rosji na szczycie w Paryżu.

Alejka była za ciasna, w pożarze zginęły 43 osoby. Właściciel budynku podejrzany o zabójstwo

Policja indyjska zatrzymała właściciela budynku w Delhi, w którym w niedzielę nad ranem wybuchł pożar. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo. W pożarze fabryki torebek, która znajdowała się w tym budynku, zginęły 43 osoby. Do płonącego zakładu nie mogły dotrzeć wozy strażackie, ponieważ - jak poinformowały władze - alejka, przy której stał gmach, była zbyt wąska.

Protestują, ale rząd nie odpuszcza. Premier chce przeprowadzić reformę "do końca"

"Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca" - oświadczył w niedzielnym wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche" premier Francji Edouard Philippe. Zapewnił także, że nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne. "Jeżeli nie przeprowadzimy gruntownej, poważnej i postępowej reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie" - ocenił.

Czekają przed hotelem, liczą na autograf

W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

Zmarł "niezmordowany świadek pamięci o Shoah"

W Rzymie zmarł w niedzielę Piero Terracina, jeden z ostatnich Włochów ocalałych z Holokaustu. Były więzień Auschwitz miał 91 lat. Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność edukacyjną jako świadek Zagłady.

Izrael zaatakował obiekty Hamasu w Strefie Gazy

W nocy z soboty na niedzielę izraelskie samoloty zaatakowały obiekty Hamasu w Strefie Gazy. Do ataku doszło kilka godzin po wystrzeleniu trzech rakiet z palestyńskiej enklawy w kierunku południowego Izraela.

Korea Północna: Koniec rozmów z USA. Przeprowadzono "test o wielkim znaczeniu"

Kim Song, ambasador Korei Północnej przy ONZ napisał w sobotę, że tematu denuklearyzacji jego kraju "nie ma już na stole" negocjacyjnym. Dodał też, że rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi nie są potrzebne, ponieważ dialog ten był grą amerykańskiej administracji na użytek wyborców. Kilkanaście godzin później Pjongjang przeprowadził nieopisany dokładniej "test o wielkim znaczeniu".

Peter Handke: inspirowały mnie opowieści matki

Laureat literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok Peter Handke, w sobotnim wykładzie noblowskim mówił o inspiracji, jaką czerpał z opowieści matki o serbskich korzeniach i ze słowiańskich litanii religijnych.

Sprawca ataku w bazie wojskowej cytował bin Ladena

Nie jestem waszym przeciwnikiem, bo jesteście Amerykanami. Nienawidzę was, bo każdego dnia wspieracie, finansujecie i popełniacie zbrodnie - miał napisać na Twitterze oficer saudyjskiego lotnictwa Mohammed al-Szamrani, który w piątek zastrzelił trzy osoby w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie. Cytował też Osamę bin Ladena.

"Niech żyje Białoruś!". Protest i marsz przeciwko integracji z Rosją

W sobotę w Mińsku odbył się protest przeciwko pogłębieniu integracji Białorusi z Rosją. Demonstracja została zwołana przez liderów opozycji w związku z trwającymi w Soczi rozmowami prezydentów obu państw. Po zakończeniu protestu na Placu Październikowym manifestanci ruszyli marszem ulicami stolicy. Jak podały niezależne media, była to najliczniejsza akcja protestu na Białorusi w ostatnim czasie.

Amerykanie wznowili rozmowy pokojowe z talibami

Po trzech miesiącach przerwy Stany Zjednoczone wznowiły w sobotę rozmowy pokojowe z afgańskimi talibami - podały źródła dyplomatyczne w Białym Domu bezpośrednio zaangażowane w negocjacje. Rozmowy, które zorganizował specjalny wysłannik USA Zalmay Khalilzad, są prowadzone w Dosze w Katarze.

Noblowski odczyt Olgi Tokarczuk

W sobotę po południu w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej laureaci literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 prezentują swoje odczyty. Transmisja na żywo na tvn24.pl.

Została zgwałcona, a w drodze do sądu podpalona. Kobiety nie udało się uratować

Zmarła 23-letnia mieszkanka Indii, która została oblana benzyną i podpalona. W momencie napaści zmierzała do sądu, by złożyć zeznania w sprawie gwałtu, którego ofiarą miała paść w zeszłym roku. Wśród podejrzanych o zabójstwo znajdują się jej domniemani gwałciciele. Zdaniem cytowanego przez dziennik "Guardian" policjanta grupa mężczyzn podpaliła kobietę, "by się na niej zemścić".

Ławrow: to nie my pogorszyliśmy relacje z NATO

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone na jedenastu obywateli Rosji i na sześć firm, którym Waszyngton zarzuca nielegalną działalność w cyberprzestrzeni, nie pozostaną bez odpowiedzi - ostrzegło w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Moskwie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w Rzymie, że Rosja odpowie także na decyzje USA o rozmieszczeniu w Europie amerykańskich pocisków rakietowych.

Ankara jednak nie odpuszcza. Zapowiada blokowanie planu obrony wschodniej flanki

Turcja zablokuje ostateczną zgodę na plan NATO dotyczący obrony Polski i państw bałtyckich do czasu, aż sojusznicy zgodzą się uznać działające w Syrii kurdyjskie milicje za terrorystów - zapowiedział w piątek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Zaprzeczył tym samym środowej wypowiedzi sekretarza generalnego NATO, który po szczycie w Londynie oświadczył, że członkowie Sojuszu dogadali się w tej kwestii. Według wcześniejszych informacji zgodę na poparcie natowskich planów miał wydać prezydent Turcji.