Czeszka, Hiszpan i Szwedka ze zgodą komisji na objęcie unijnych stanowisk

Komisja spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego udzieliła poparcia Hiszpanowi Josepowi Borrellowi na stanowisko szefa unijnej dyplomacji. Tego samego dnia koordynatorzy komisji wolności obywatelskich zgodzili się na objęcie stanowiska komisarza do spraw wewnętrznych przez Szwedkę Ylvę Johansson. Czeszka Viera Jourova dostała natomiast zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim. Ma zostać wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości.

Diakonat dla kobiet? Kolejny kontrowersyjny temat watykańskiego synodu

Najpierw pojawiła się kwestia dostępu do święceń kapłańskich dla żonatych, szanowanych mężczyzn. Teraz zaproponowano, by omówić możliwość diakonatu kobiet. W czasie trwającego w Watykanie nadzwyczajnego synodu biskupów, obradującego pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła", dyskutowane są między innymi sposoby zapewnienia opieki duchowej wiernym na rozległych obszarach tego regionu Ameryki Południowej.

Szef MSZ Irlandii: zobaczyliście dzisiaj frustrację Donalda Tuska

Podejście na zasadzie "bierz albo nie" nie doprowadzi do porozumienia - tak minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney skomentował we wtorek propozycje brytyjskiego rządu dotyczące brexitu. Wspomniał w tym kontekście o "frustracji" przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Wcześniej tego dnia Tusk skrytykował postawę premiera Borisa Johnsona. "Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - wskazał na Twitterze.

Miał zeznawać przed Kongresem w sprawie Trumpa. Interweniował Departament Stanu

Przesłuchanie w Kongresie ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej Gordona Sondlanda zostało we wtorek zablokowane przez Departament Stanu USA. Sondland miał złożyć zeznania na zamkniętym posiedzeniu trzech komisji Kongresu prowadzących dochodzenie w sprawie domniemanych nacisków, jakie prezydent Donald Trump miał wywierać na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by ten doprowadził do wszczęcia na Ukrainie postępowania wobec syna Joe Bidena. W związku z tym prezydentowi USA grozi impeachment.

Szwy i podbite oko to nie przeszkoda. Jimmy Carter buduje dom

Dzień po tym, jak upadł we własnym domu i potłukł się na tyle poważnie, że potrzebna była interwencja chirurga, 95-letni Jimmy Carter pojawił się na imprezie charytatywnej w Nashville w stanie Tennessee. Z opatrunkiem nad okiem, 14 szwami i dużym siniakiem były prezydent USA pomagał przy budowie domów dla niezamożnych rodzin.

Trump: wychodzimy z Syrii, nie porzucamy Kurdów

Turcja jest znaczącym członkiem NATO o dobrej opinii - napisał we wtorek Donald Trump, broniąc relacji Waszyngtonu z Ankarą. Zapewnił także, że Stany Zjednoczone nie porzucą Kurdów, mimo że zapadła decyzja o wycofaniu amerykańskich oddziałów z północno-wschodniej części Syrii.

Kreml: USA mogą wpłynąć na rozwiązanie konfliktu w Donbasie

Rosja nie popiera pomysłu przyłączenia Stanów Zjednoczonych do rozmów czwórki normandzkiej w celu rozwiązania konfliktu w Donbasie, ale liczy na to, że USA wykorzystają swoje wpływy i wywrą nacisk na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ukraiński minister spraw zagranicznych Wadym Prystajko wyraził opinię, że prezydent Rosji Władimir Putin szuka usprawiedliwień, by nie pojawić się na rozmowach czwórki, bo sytuacja w Donbasie jest dla niego korzystna.

Wojciechowski w ostatnim podejściu przekonał do siebie europosłów. "Wyciągnąłem wnioski"

Przez 90 minut Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa, przekonywał europosłów, że nadaje się na to stanowisko. Polak już drugi raz stawił się przed komisją rolnictwa, walcząc o zdobycie przychylności eurodeputowanych. Tym razem udało się - dostał zgodę od koordynatorów komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego na objęcie stanowiska komisarza. Tym razem Wojciechowski mówił głównie po polsku. - Mówienie w ojczystym języku pozwala mówić od serca i daje więcej pewności siebie - przyznał po przesłuchaniu.

Za zakrywanie twarzy zatrzymano już 77 osób. Najmłodsza ma 12 lat

Do wtorku 77 osób zatrzymano za łamanie wprowadzonego w sobotę zakazu zakrywania twarzy podczas demonstracji w Hongkongu. Liczba zatrzymanych w związku z trwającymi od czerwca protestami przekroczyła 2300 osób. Szefowa hongkońskich władz Carrie Lam zapewniła, że rząd poradzi sobie z prodemokratycznymi protestami, ale nie wykluczyła możliwości poproszenia Pekinu o interwencję wojskową, jeśli sytuacja się pogorszy.

Tusk pyta Johnsona: quo vadis?

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona za brak jednoznacznego stanowiska w sprawie wyjścia jego kraju z Unii Europejskiej. Jak podkreślił, stawką jest przyszłość Zjednoczonego Królestwa i Europy.

USA się wycofują, Turcja szykuje do ataku. Iran i Rosja obserwują

Iran jest przeciwny jakiejkolwiek tureckiej operacji zbrojnej w Syrii - wskazano w oświadczeniu wydanym we wtorek przez MSZ w Teheranie. Szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu poparł syryjską suwerenność. Tureckie ministerstwo obrony poinformowało we wtorek o zakończeniu przygotowań do operacji.

Ukradł ciężarówkę, staranował kilka samochodów

Mężczyzna prowadzący skradzioną ciężarówkę staranował w poniedziałek po południu osiem samochodów w miasteczku Limburg w Hesji w środkowych Niemczech. Kilkanaście osób zostało poszkodowanych. Lekko ranny sprawca został ujęty. Nie wiadomo, jakie były motywy jego działania, a policja przestrzega przed spekulacjami.