Plany Johnsona na pierwsze 100 dni nowego rządu

To są najważniejsze wybory w tym pokoleniu - ważne, ponieważ określą, czy jako kraj pójdziemy naprzód, czy też pozostaniemy w miejscu, tkwiąc w martwym punkcie - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson. Przedstawił on swoje plany na pierwsze 100 dni nowego rządu, jeśli jego partia wygra wybory do Izby Gmin. Obiecał między innymi, że doprowadzi do brexitu do końca stycznia. Tego samego dnia czworo eurodeputowanych Partii Brexitu ogłosiło przejście do rządzącej Partii Konserwatywnej i wezwało do poparcia uzgodnionej przez Johnsona umowy w sprawie warunków wyjścia z UE.

USA wyciągają rękę. "Szereg zmian, które zrywają z polityką poprzedniego reżimu"

Stany Zjednoczone po 23 latach wznowiły stosunki dyplomatyczne z Sudanem - poinformował Departament Stanu USA. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo z uznaniem wyraził się o dotychczasowych osiągnięciach nowego premiera Abdalli Hamdoka. - Wprowadził cały szereg zmian, które zrywają z polityką i praktykami poprzedniego reżimu - powiedział Pompeo.

Zapłonęły światła na choince w Watykanie. Papież o "banalnych i komercyjnych" symbolach świąt

W czwartek wieczorem zapłonęły lampki na choince na placu św. Piotra. Odsłonięta została też ustawiona obok szopka. Wcześniej podczas spotkania z ofiarodawcami drzewka i żłóbka papież Franciszek oświadczył, że "usuwa się znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne i komercyjne". Jak ocenił, "świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie".

"Jeśli ktoś się martwi, że jutro będzie wspólny parlament, to nawet mowy nie ma"

Nigdy nie zamierzaliśmy i nie zamierzamy wchodzić w skład jakiegokolwiek państwa, nawet bratniej Rosji - oświadczył Alaksandr Łukaszenka podczas czwartkowego orędzia do parlamentarzystów. Prezydent Białorusi dodał, iż "jeśli ktoś się martwi, że jutro będzie wspólny parlament, to nawet mowy nie ma". W piątek i sobotę planowane są białorusko-rosyjskie rozmowy na temat zacieśnienia integracji.

Afera w izraelskiej armii. Media o fałszowaniu liczby poborowych

Armia fałszowała dane na temat poborowych przez 5 lat - podało izraelskie radio publiczne. Jak wynika z ujawnionego w tej sprawie raportu, liczebność jednej z grup poborowych była zawyżana dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Siły zbrojne Izraela od wielu lat borykają się ze spadkiem liczby poborowych, ale przedstawiciele wojska odrzucają oskarżenia o celowe zawyżanie statystyk.

Zapowiedź głosowania nad impeachmentem. Trump odpowiada: zróbcie to szybko

Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi poleciła w czwartek komisji wymiaru sprawiedliwości, by sformułowała tak zwane "artykuły impeachmentu", czyli formalne zarzuty pod adresem prezydenta. Głosowanie nad nimi odbędzie się w całej Izbie Reprezentantów. Zdaniem Pelosi Donald Trump "poważnie naruszył konstytucję". "Jeśli macie mnie odsunąć od władzy, zróbcie to teraz, szybko" - napisał w odpowiedzi Donald Trump.

Ukraiński plan "B". "Odgrodzić się murem" od separatystów

Władze Ukrainy w przypadku fiaska rozmów z Rosją na temat rozejmu w Donbasie i wymiany jeńców zamierzają uruchomić plan "B". Ma on polegać na postawieniu muru, który odgrodziłby okupowane przez prorosyjskich separatystów terytoria na wschodzie Ukrainy od reszty kraju - poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Andrij Jermak.

Trudeau zapewnia: mam bardzo dobre relacje z prezydentem Trumpem

Wszyscy byliśmy zaskoczeni i - jak myślę - zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David - mówił w środę Justin Trudeau, po tym gdy media obiegło nagranie, na którym premier Kanady wspólnie z innymi liderami żartuje z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Donalda Trumpa na szczycie NATO w Londynie.

Prawnicy przed komisją sprawiedliwości. "Dyskusja nad konstytucjonalnymi ramami"

Eksperci z dziedziny prawa złożyli w środę wyjaśnienia przed komisją sprawiedliwości Izby Reprezentantów w związku ze sprawą domniemanego nadużycia władzy przez Donalda Trumpa. Między innymi na podstawie ich opinii zdominowana przez demokratów komisja może sformułować tak zwane artykuły impeachmentu prezydenta. Eksperci nie byli jednak zgodni w swoich opiniach.

Ponad miesiąc bez rządu. Przedsiębiorca kandydatem na premiera

Po konsultacjach w parlamencie Libanu Samir Khatib ma największe szanse na powierzenie mu misji utworzenia rządu - informuje agencja Reutera. W Libanie nie ma rządu od 29 października, gdy na fali gwałtownych protestów społecznych do dymisji podał się premier Saad Hariri. Demonstranci żądają zejścia ze sceny całej klasy rządzącej.

Głos z Rady Europy. "Zaniepokojenie" po zarzutach wobec polskich sędziów

Postępowania dyscyplinarne nie mogą być wykorzystywane do uciszania krytyki lub ograniczania niezawisłości sądów - podkreśliła komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović. Skomentowała w ten sposób zarzuty dyscyplinarne postawione prezesowi Iustitii Krystianowi Markiewiczowi i zawieszenie sędziego Pawła Juszczyszyna.

Po sprawie Grenlandii nie ma śladu. Premier Danii spotkała się z Trumpem

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w środę po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Londynie zwiększenie zaangażowania w działania NATO i przekazanie czterech samolotów na potrzeby Sojuszu w latach 2020-21. - Moje spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem miało pozytywny przebieg - dodała.

USA interweniują w sprawie Ujgurów. Chiny "stanowczo protestują"

Dyplomata z ambasady USA w Pekinie William Klein został w środę wezwany do chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie przekazano mu protest przeciwko przyjęciu przez amerykańską Izbę Reprezentantów projektu ustawy dotyczącej kampanii nadzoru nad Ujgurami w regionie Sinciang na zachodzie Chin.

Francuski parlament zdefiniował antysemityzm. "Konieczny krok do walki z zarazą"

Wzbudzająca kontrowersję rezolucja definiująca antysemityzm została przyjęta w środę przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Dyskusję nad treścią dokumentu wywołało rozszerzenie definicji antysemityzmu o antysyjonizm. Debata nad zapisami toczy się we Francji w momencie, w którym media poinformowały o sprofanowaniu 107 grobów na cmentarzu żydowskim niedaleko Strasburga na wschodzie Francji.

Prezydent Duda: nie we wszystkim zgadzamy się z Rosją, ale o wrogości nie ma mowy

Trzeba w zdecydowany sposób realizować politykę bezpieczeństwa i odstraszania, pokazując, że kolejne próby imperialnych działań Rosji spotkają się z twardą odpowiedzią NATO - powiedział na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu Sojuszu w Londynie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył jednak, że z drugiej strony "nie wolno żadnego kraju bezwzględnie izolować".

Honorowy obywatel Afganistanu zginął w zamachu. Był japońskim lekarzem

Sześć osób zginęło w środę w ataku na samochód japońskiej organizacji pozarządowej działającej w Afganistanie - poinformowały władze prowincji Nangarhar. Oprócz pięciu Afgańczyków w zamachu zginął japoński lekarz Tetsu Nakamura, który od 10 lat pracował w Afganistanie w misji medycznej i był honorowym obywatelem tego kraju.

Polski kardynał apeluje o przyjęcie uchodźców. "Otwórzmy nasze plebanie, klasztory, opactwa"

- Dzisiaj nie ma dla nich nadziei. Zatrzymuje się ona w Grecji. Żyją w trudnych, dramatycznych warunkach. To problem i wstyd dla Europy - oświadczył papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, odnosząc się do sytuacji uchodźców, przebywających na greckiej wyspie Lesbos. Zaapelował do hierarchów kościelnych i duchowieństwa o otwarcie dla nich klasztorów i plebanii. Kardynał wrócił z greckiej wyspy z 33 osobami, które ma przyjąć Watykan.