Premier i prezes PiS spotkali się z Viktorem Orbanem

Premier Węgier Viktor Orban we wtorek w Warszawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Wśród tematów rozmów były wspólne działania PiS-u i Fideszu w polityce europejskiej.

Pompeo: jeżeli Iran dokona złego wyboru, Trump odpowie w zdecydowany sposób

Nasza polityka wobec Iranu polega na ochronie ojczyzny i bezpieczeństwa naszych obywateli - podkreślił we wtorek amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Oskarżył Iran o torpedowanie rozmów pokojowych w Afganistanie i ostrzegł, że jeśli Iran "dokona złego wyboru", prezydent USA odpowie "w sposób zdecydowany i poważny". Powiedział też, że irański generał Kasem Sulejmani nie składał w Bagdadzie wizyty dyplomatycznej, gdy zginął w ataku amerykańskiego lotnictwa.

Amerykanie w dziesięć minut poderwali 52 myśliwce F-35

W ramach "Marszu słoni" w poniedziałek armia Stanów Zjednoczonych poderwała w powietrze 52 myśliwce F-35 Lightning II. Samoloty wystartowały z lotniska bazy wojskowej Hill w stanie Utah w ciągu 10 minut - podało dowództwo 388. skrzydła US Air Force.

Chcieli, żeby Big Ben obwieścił brexit. Nie zgodził się spiker Izby Gmin

Spiker brytyjskiej Izby Gmin zdecydował, że nie podda pod głosowanie propozycji, by moment wyjścia kraju z Unii Europejskiej uczcić biciem Big Bena. Wniosek taki złożyła grupa deputowanych popierających brexit. Wieża Elizabeth Tower, wraz z umieszczonymi w niej dzwonem i zegarem, przechodzą renowację. Big Ben przerywa związane z tym milczenie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Uścisk dłoni z Baszarem al-Asadem. Władimir Putin wrócił do Syrii

Prezydenci Władimir Putin i Baszar al-Asad spotkali się w stolicy Syrii, Damaszku. Jak podał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, syryjski przywódca "wyraził wdzięczność za pomoc Rosji" w walce z terroryzmem. Wtorkowa wizyta Putina w Syrii była pierwszą od 2017 roku, kiedy to odwiedził rosyjską bazę Hmejmim w prowincji Latakia.

List gończy za żoną byłego szefa Nissana. Miała mu pomagać w ucieczce

Nakaz aresztowania Carole Ghosn, żony byłego szefa Nissana, wydała prokuratura w Tokio. Kobieta przebywa w Libanie, dokąd jej mąż Carlos Ghosn uciekł z Japonii 30 grudnia. Libańskie władze oświadczyły, że dokument dotyczący pani Ghosn jeszcze do nich nie dotarł. Zapewniły natomiast, że podejmą "stosowne kroki" w związku z "czerwonym listem gończym" Interpolu w sprawie jej męża.

Rząd Pedra Sancheza z wotum zaufania

Hiszpański Kongres Deputowanych udzielił we wtorek wotum zaufania dla drugiego rządu premiera Pedra Sancheza. Niższa izba hiszpańskiego parlamentu poparła gabinet koalicyjny, który socjaliści utworzyli z lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP).

"Sąd nie pozwolił udowodnić, że nasza klientka jest ofiarą gwałtu". Brytyjka usłyszała wyrok

19-letnia Brytyjka usłyszała we wtorek na Cyprze wyrok czterech miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata za kłamanie w śledztwie. Kobieta mówiła, że została zgwałcona w Ajia Napa przez 12 Izraelczyków, potem wycofała zeznania - jak twierdzi, pod wpływem gróźb ze strony policjantów. Jej prawnicy zapowiedzieli złożenie apelacji. Przekonują, że sąd nie pozwolił na udowodnienie, iż ich klientka naprawdę jest ofiarą gwałtu.

Sebastian Kurz ponownie kanclerzem Austrii

Po siedmiomiesięcznej przerwie Sebastian Kurz ponownie został kanclerzem Austrii. We wtorek odbyła się uroczystość zaprzysiężenia. Jego ugrupowanie, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (OeVP), które wygrało wrześniowe wybory, zawarło koalicję rządową z Zielonymi. Nowo zaprzysiężonemu kanclerzowi pogratulowała Komisja Europejska.

Na Bliskim Wschodzie "wrzucono granat, który pewnie lada moment wybuchnie"

- Jeśli nie nastąpi jakiś nadzwyczajny zwrot wydarzeń, to będziemy mieli na Bliskim Wschodzie do czynienia z kolejnym bardzo ostrym konfliktem - przewidywał we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Płomiński, były ambasador Polski w Iraku i Arabii Saudyjskiej. Ocenił, że sytuacja na Bliskim Wschodzie to "tygiel, w którym wszystko się gotuje, do którego wrzucono granat, który pewnie lada moment wybuchnie".

Córka Sulejmaniego grozi USA: rodziny żołnierzy będą czekały na śmierć swoich dzieci

Setki tysięcy osób wzięły udział w poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds, w Teheranie. Córka zabitego generała, zwracając się do tłumu, powiedziała, że decyzja Donalda Trumpa o przeprowadzeniu ataku "doprowadziła do powstania historycznego związku" Iraku i Iranu i "wiecznej nienawiści do Stanów Zjednoczonych".

Dożywocie dla "potwora" z Manchesteru. Skazany za ponad 130 gwałtów

Na karę dożywotniego więzienia skazał sąd w Manchesterze 36-letniego doktoranta z Indonezji. Reynhard Sinaga został uznany za winnego 159 przestępstw seksualnych, w tym 136 gwałtów. O przedterminowe warunkowe zwolnienie będzie się mógł ubiegać po 30 latach. Prowadzone w tej sprawie śledztwo jest największym dotyczącym przestępstw seksualnych w historii brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Męczennik Kasem Sulejmani jest potężniejszy teraz, gdy nie żyje"

Ciało zabitego w amerykańskim ataku w Bagdadzie irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy elitarnej jednostki Al-Kuds, przywieziono do Kerman, jego rodzinnego miasta na południowym wschodzie Iranu. - Męczennik Kasem Sulejmani jest potężniejszy teraz, gdy nie żyje - mówił do zebranego w Kerman tłumu dowódca Gwardii Rewolucyjnej, Hosejn Salami. Wtorek będzie drugim dniem uroczystości pogrzebowych zabitego generała.

Wyciek dokumentu i zamieszanie wokół wojsk USA w Iraku

Nie podjęto decyzji o wyjściu z Iraku - zapewniali w poniedziałek przedstawiciele amerykańskiej administracji po opublikowaniu przez agencję Reutera i AFP cytatów z "listu" amerykańskiego dowództwa, w którym sugeruje się podjęcie takiego kroku. - Pismo to szkic. Nie powinno zostać upublicznione i wysłane - powiedział generał Mike Milley, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów USA.

"Geopolityczne napięcia są na najwyższym poziomie w tym wieku"

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wezwał w poniedziałek światowych liderów do tego, by zachowali maksymalną powściągliwość. Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay zwróciła uwagę, że USA i Iran podpisały konwencję haską o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego.

Opozycja niewpuszczona na obrady. Guaido kontynuował głosowanie w redakcji gazety

W Wenezueli trwa spór o to, kto jest obecnie przewodniczącym krajowego parlamentu. Podczas chaotycznego głosowania w niedzielę opozycja i obóz rządowy wybrały na to stanowisko własnych przedstawicieli. Wydarzeniami w Wenezueli zaniepokojony jest sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe organizacji.