Przewodnicząca rady miasta z zarzutem jazdy pod wpływem alkoholu

Przewodnicząca Rady Miasta Ruda Śląska Aleksandra S. usłyszała zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości - podał zespół prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Lokalna polityk, w przeszłości między innymi wicemarszałek województwa śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, przyznała się do zarzucanego jej czynu.

"Jesteśmy oceniani nie przez pryzmat nagród, ale za każdy ostatni materiał"

Szczęśliwie to jest taki zawód, że zawsze możesz wymyślić sobie coś nowego - powiedział w "Faktach po Faktach" TVN24 Paweł Reszka z tygodnika "Polityka", jeden z laureatów Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz Dekady". - Nagradzani i chwaleni jesteśmy bardzo rzadko, dlatego nagrody są takie ważne - ocenił Andrzej Skworz, redaktor naczelny miesięcznika "Press".

"Poczułam, że pierś mi pękła. Zaczęła sączyć się maź". Miał być "ogrom szczęścia", jest "koszmar"

Aquafilling to miała być nowoczesna i bezpieczna metoda powiększania piersi. Od kilku lat jest dostępna w Polsce. Zdecydowały się na nią tysiące kobiet. Część z nich po zabiegu trafiła do szpitala z ciężkimi powikłaniami. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Michał Fuja rozmawiał z nimi i lekarzami, dotarł też do ludzi, którzy niebezpieczny produkt wytwarzają i wprowadzają na rynek.

"Poczułam, że pierś mi pękła. Zaczęła sączyć się maź". Miał być "ogrom szczęścia", jest "koszmar"

Aquafilling to miała być nowoczesna i bezpieczna metoda powiększania piersi. Od kilku lat jest dostępna w Polsce. Zdecydowały się na nią tysiące kobiet. Część z nich po zabiegu trafiła do szpitala z ciężkimi powikłaniami. Dziennikarz "Superwizjera" TVN Michał Fuja rozmawiał z nimi i lekarzami, dotarł też do ludzi, którzy niebezpieczny produkt wytwarzają i wprowadzają na rynek.

"Są jeszcze sędziowie w Olsztynie!"

Są tam informacje, które świadczą o tym, że cały proces nie był prawidłowy - taką hipotezę postawił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Luft, rzecznik rządu Jerzego Buzka, w związku z nieujawnieniem list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W sobotę Sąd Okręgowy w Olsztynie wezwał Kancelarię Sejmu do ich publikacji. - To jest prawdziwa moc sądów i wymiaru sprawiedliwości. To nie musi być Sąd Najwyższy czy Trybunał Konstytucyjny - podkreślił w programie Michał Tober, rzecznik rządu Leszka Millera.

Miała półtora roku, gdy uratowała ją polska rodzina. Wzruszające spotkanie w Markowej

Cipora Reem-Beer, Żydówka jako dziecko uratowana przez rodzinę Marii i Stanisława Dudków w latach niemieckiej okupacji, spotkała się w sobotę z ich potomkami. Do spotkania doszło w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta (Podkarpackie). Uczestnikami była także 80-osobowa grupa uczniów z Izraela.

"Najczęściej, jak ktoś całuje, to prawie wyrywa rękę z barku i ciągnie"

Całować w rękę czy nie całować? - Pozwólmy im, jeśli chcą - przekonywała w "Babilonie" w TVN24 BiS politolog, dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz. Socjolog Ludwika Włodek oceniła natomiast, że to staroświecki zwyczaj. Dyskusję w studiu wzbudziła deklaracja posłanki Klaudii Jachiry z Koalicji Obywatelskiej, która nazwała tę formę witania się mężczyzny z kobietą "naruszeniem cielesności".

Zwłoki traktowali łopatami, kości przepłukiwali na bagnach. Złota szukali wszyscy

- Okoliczni mieszkańcy widzieli, jak mordowano ponad 430 tysięcy osób w Bełżcu, a w Sobiborze - 180 tysięcy. Gdy ciała ofiar były palone, mieszkańcy okolicznych wsi ścierali z szyb ludzki tłuszcz. Wcześniej słyszeli krzyki pędzonych do gazu. Wiedzieli o masowym rabunku ofiar. Być może to tłumaczy, dlaczego widzieli potem "żużel", "torf", "rąbankę", a nie widzieli ludzi - opowiada w rozmowie z Magazynem TVN24 Paweł Piotr Reszka, autor książki "Płuczki. W poszukiwaniu żydowskiego złota".

"Jest bardzo duża obawa co do niezawisłości osób, które orzekają w polskich sądach"

Doszło do sytuacji, w której sędziowie powoływani przez prezydenta są desygnowani przez organ, którego skład został ustalony w sposób polityczny - powiedział na antenie TVN24 wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Zwrócił uwagę, że może być podnoszony zarzut, iż "orzeczenie w pierwszej instancji zostało wydane przez sędziego, który został powołany do zawodu w niekonstytucyjny sposób".

Sąd wzywa Kancelarię Sejmu pod rygorem "skazania na grzywnę". Jest reakcja z Wiejskiej

Sąd Okręgowy w Olsztynie, rozpatrujący apelację w sprawie, w której orzekał sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa, chce sprawdzić po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy sędzia spełnia wymogi niezależności i niezawisłości - napisał OKO.press. Sąd wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu - pod rygorem "skazania na grzywnę" - do dostarczenia w ciągu tygodnia utajnionych list poparcia kandydatów do KRS. "Będziemy oczekiwać na pisemną korespondencję" - przekazał redakcji TVN24 Andrzej Grzegrzółka, dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Czad w mieszkaniu. Jedna kobieta nie żyje, druga w szpitalu

Niespokojny poranek w Wałczu (Zachodniopomorskie). W kamienicy przy jednej z głównych ulic miasta wydobywał się czad. Na miejscu pojawiły się służby ratunkowe. W wyniku zatrucia zmarła jedna osoba, druga została przewieziona do szpitala. Informację i zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Morawiecki: można było być nawet w Solidarności, ale donosić na kolegów

Chciałbym, żeby wszyscy byli idealni, ale nikt z nas nie jest. Według mojej najlepszej wiedzy kilka spraw w stanie wojennym było prowadzonych tak, by osobom oskarżonym nic się nie stało - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki o Stanisławie Piotrowiczu. Przekonywał, że "można było być nawet w Solidarności, ale donosić na swoich kolegów". Piotrowicz został wybrany przez Sejm na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Areszt dla zatrzymanych przez CBA. W sprawę zamieszany były senator

Sąd aresztował w nocy z piątku na sobotę trzy kolejne z 10 osób zatrzymanych w ostatnich dniach przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod zarzutami wręczania łapówek. Wcześniej podobna decyzja zapadła wobec dwóch innych podejrzanych - podała katowicka prokuratura. W śledztwie prowadzonym od 2016 roku zarzuty usłyszał były senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław K.

Remontowali zamkową piwnicę, znaleźli butelki ze stuletnim winem

Podczas remontu jednej z piwnic oficyny północnej zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce w województwie lubelskim pracownicy znaleźli 15 butelek wina. Były zakopane w piasku. To wina białe i czerwone. Pochodzą z różnych francuskich winnic. Mają ponad 100 lat, czyli są z czasów Konstantego Zamoyskiego.

Przepisowy daniel czy mniej zdyscyplinowani ludzie? Wybieracie materiał tygodnia

Strażacy uratowali psa, który wpadł do studzienki kanalizacyjnej. Mieszkaniec Krakowa ocalił życie nietoperza ogłuszonego przez srokę. Mieszkańców Krynicy-Zdroju (Małopolskie) zaskoczył daniel, który dostosował się do zasad ruchu drogowego. Tego samego nie można powiedzieć o kobiecie, która weszła na nieoświetloną jezdnię, tuż przed nadjeżdżające auto. Z kolei kierowca w Zielonej Gorze (Lubuskie) omal nie potrącił pieszej, przechodzącej przez przejście z psem. Podobnie było w Warszawie, gdzie samochód wjechał na pasy, ignorując przechodniów. Który materiał zrobił na Was największe wrażenie? Głosujcie.

Hołodomor. Wielki Głód i ludobójstwo na Ukrainie

Wielki Głód na Ukrainie był zbrodnią. Klęską głodu sztucznie wywołaną w Związku Sowieckim w latach 1932 - 1933, która spowodowała masowe zgony. Hołodomor dotknął milionów, szczególnie dzieci i starców. Dziennie umierało 25 tysięcy osób. Zdarzały się przypadki kanibalizmu. Do dziś świat niewiele wie o tym ludobójstwie ludności ukraińskiej. W każdą czwartą sobotę listopada Ukraińcy obchodzą dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

Zachodnia Białoruś bez wiz. Wystarczy przepustka

Od kilku dni na graniczące z Polską zachodnie rejony Białorusi można wjechać bez wizy. Taką możliwość dało turystom rozporządzenie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki, które uprawnia do wjazdu jedynie z przepustką, którą można uzyskać w pięć minut przez stronę internetową.