Pożar warsztatu samochodowego, ewakuacja mieszkańców

Około 80 strażaków gasiło w czwartek pożar warsztatu samochodowego w Kwaśniowie Górnym w powiecie olkuskim (województwo małopolskie). W pożarze nikt nie został ranny, ale z powodu zadymienia policja ewakuowała mieszkańców z pobliskich domów.

"Nazywam się Misiewicz, Bartłomiej Misiewicz. A nie Bartłomiej M."

"Bardzo dziękuję za wszystkie wyrazy wsparcia i modlitwy!!! Jestem pewny, że udowodnię swoją niewinność przed Sądem. Tymczasem... carpe diem! :)" - napisał na Twitterze były rzecznik MON. "Ps. Nazywam się Misiewicz, Bartłomiej Misiewicz. A nie Bartłomiej M... ;)" - dodał. W piątek adwokat byłego rzecznika MON, Luka Szaranowicz, przekazał redakcji tvn24.pl, że podejrzany o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę spółki skarbu państwa Bartłomiej Misiewicz wyraża zgodę na publikowanie w mediach swojego wizerunku i pełnego nazwiska.

Bodnar pisze o ograniczeniu praw właścicieli zabytków

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyraził w piśmie skierowanym do ministra kultury zaniepokojenie ograniczeniami praw właścicieli zabytków, które mają trafić do rejestru. W jego ocenie "nieuzasadniony" wydaje się całkowity zakaz prowadzenia prac konserwatorskich przy zabytkach czekających na wpis.

Strzembosz: jeśli takie będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o KRS

Nie chcę myśleć, co się stanie, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, a to wydaje mi się w najwyższym stopniu prawdopodobne – powiedział w "Kropce nad i" prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Jeżeli będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, wybrać do niej sędziów w sposób dotychczas nie tylko praktykowany, ale wynikający wprost z konstytucji – dodał.

"Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie"

Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, odnosząc się do swojego wyznania, że kiedyś dał klapsa swojemu dziecku podczas przewijania. Jednak jak dodał, "zdarzenie jest złe". - Jestem przeciwnikiem używania absolutnie jakiejkolwiek przemocy - mówił. Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że "każdy objaw siły wobec słabszego, a takim jest dziecko, jest objawem bezsilności dorosłego".

"To jest śmiertelny wirus wpuszczony w system prawny państwa"

Rozszerzanie klauzuli sumienia na jakiegokolwiek usługodawcę powoduje tak naprawdę anarchizację życia społecznego - tak były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz skomentował w "Faktach po Faktach" wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest zbrodnia na społeczeństwie zrobiona przy pomocy systemu, który się nazywa "klauzula sumienia" - dodał.

Wyrok TK w sprawie drukarza. Wyraz "tolerancji" vs "legalizacja dyskryminacji"

- Cieszę się z tego wyroku, bo jestem po pierwsze za wolnością, po drugie za tolerancją, a to działa w dwie strony - mówił w "Tak jest" w TVN24 wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest legalizacja dyskryminacji i przyzwolenie na coraz większą dyskryminację - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Błaszczak: reakcje państw NATO na porozumienie Polska-USA pozytywne

Reakcje państw sojuszniczych na podpisane w czerwcu w Waszyngtonie polsko-amerykańskie porozumienie są pozytywne - mówił dziennikarzom w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na spotkaniu NATO poinformował o szczegółach umowy. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO - dodał.

"Pod wpływem emocji" rzucił koktajlem Mołotowa w posesję w Mrowinach

Zarzuty spowodowania pożaru, który mógł zagrażać życiu ludzi, postawiła prokuratura 49-letniemu mężczyźnie, który 15 czerwca miał rzucić koktajlem Mołotowa w stronę zabudowań jednej z posesji w Mrowinach na Dolnym Śląsku. Zdarzenie miało związek z zabójstwem 10-letniej Kristiny z tej miejscowości.

Bartłomiej M. zwolniony z aresztu

Bartłomiej M. został zwolniony z aresztu - poinformowała w czwartek Anna Czajczyk, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Krakowie. Były rzecznik ministerstwa obrony w areszcie w Tarnowie spędził pięć miesięcy.

Szef nowej KRS: tezy Rzecznika Generalnego TSUE nie znajdują podstaw w prawie unijnym

Nie zgadzamy się z opinią rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - powiedział w czwartek przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur. W komunikacie w tej sprawie stwierdził, że "model rad sądownictwa, który stworzył Rzecznik Generalny, nie wynika z żadnego przepisu traktatowego". Rzecznik KRS Maciej Mitera stwierdził, że czwartkowa opinia jest "bez żadnych podstaw" i zawiera "bardzo dużo ogólników, znaków zapytania".

Dwulatek wpadł pod samochód, którym kierowała matka

W środę nieopodal Stoczka Łukowskiego doszło do groźnego incydentu. Bawiący się przed domem dwulatek wpadł pod koła samochodu wyjeżdżającego z garażu. Za kierownicą siedziała matka chłopca, która nie zauważyła dziecka w pobliżu samochodu. Dwulatek nie doznał żadnych poważnych obrażeń. - To doskonały przykład pokazujący jak niewiele trzeba, żeby taka sytuacja mogła zakończyć się tragicznie - komentuje nadkomisarz Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Karetka wjechała pod pociąg, zginęły dwie osoby. Prokuratura powołuje biegłego

Sprawa tragicznego wypadku karetki na przejeździe kolejowym w Puszczykowie nie trafi jeszcze do sądu. Choć nagrania z kamer monitoringu i raport kolejowej komisji wypadkowej wskazują, że wina leży po stronie kierowcy, to prokuratura zdecydowała się jeszcze poprosić biegłych o opinię. - Chcemy mieć kompletny materiał dowodowy - informuje Michał Smętkowski z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. W zderzeniu zginęły dwie osoby.

Zginął 22-latek, 21-latek w szpitalu. Zarzut dla sprawcy wypadku

69-latek usłyszał zarzut spowodowania wypadku drogowego, w wyniku którego śmierć poniósł 22-letni kierowca, a jego 21- letni pasażer odniósł ciężkie obrażenia. Zderzyli się na skrzyżowaniu. Sprawca przyznaje się, ale twierdzi, że nic nie pamięta. Prokurator nie wnioskował o areszt, sąd zastosował 30 tysięcy złotych poręczenia.

Prezydent potrącił staruszkę i odjechał. Kara? Mandat na 300 złotych

Paweł Osiewała, prezydent Sieradza (woj. łódzkie) zarzeka się, że 79-latki przechodzącej przez parking przed galerią handlową po prostu nie zauważył. - Przecież bym wysiadł, pomógł - zapewnia. To, że to on potrącił staruszkę i odjechał bez udzielenia kobiecie pomocy, ustaliła po kilku tygodniach policja. Sprawy samorządowca nie skierowała do sądu, tylko wystawiła mandat. - Funkcjonariusze okazali niespotykaną wręcz wyrozumiałość - mówią prawnicy.

Policjant przewieziony na masce, zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Zarzut usiłowania zabójstwa dwóch policjantów usłyszał kierowca czerwonego seata, który w niedzielną noc potrącił ich przy próbie zatrzymania. W trakcie pościgu został postrzelony przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zdążył już opuścić szpital i stanąć przed sądem, który aresztował go na trzy miesiące.

"Są emocje, emocje ogromne". Bursztynowej Komnaty nie znaleźli

W kompleksie bunkrów w Mamerkach otwarto w czwartek nieczynną od lat studzienkę. Dzierżawca obiektu liczył, że znajdzie w tunelu artefakty z czasów II wojny światowej lub Bursztynową Komnatę. Po odsłonięciu włazu okazało się, że zbudowany z cegły klinkierowej tunel jest pusty.

"Są podejrzenia, że różne instytucje podejmowały nietrafne decyzje"

Badamy nie tylko samą sprawę straszliwego zabójstwa i wcześniej niezwykle okrutnego znęcania się nad dzieciątkiem, ale też badamy zasadność działań organów państwa, które w tę sprawę były zaangażowane, nieprawidłowości w działaniach tych organów - powiedział w czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki w Olecku. - Mamy poważne podejrzenia, że różne instytucje podejmowały tutaj bardzo nietrafne decyzje, które mogły mieć wpływ na taki rozwój wydarzeń - dodał.

Adwokat o podejrzanym o zabójstwo Kristiny: na własną rękę leczył się środkami psychotropowymi

Jakub A., podejrzany o zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, "wyraża żal i skruchę" - informuje mecenas Katarzyna Bórawska, która jest jego obrońcą. Mecenas w imieniu mężczyzny przeprasza rodzinę dziewczynki, nie zdradza jednak, czy złożyła zażalenie na tymczasowy areszt zastosowany wobec mężczyzny. Matkę Kristiny będzie reprezentował adwokat wyznaczony wcześniej z urzędu do obrony Jakuba A.

"KRS, zamiast stać na straży niezależności sądownictwa, jest organem rządzącej partii"

- Rzecznik stwierdza w tej opinii, że rządząca partia, że PiS uzyskuje kontrolę nad Krajową Radą Sądownictwa, powołując w jej skład ludzi, którzy są zależni właśnie od tej partii - powiedział w czwartek rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Odniósł się w ten sposób do opinii rzecznika TSUE w sprawie KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Ta opinia tak naprawdę nie zaskakuje w żaden sposób, bo te argumenty były poruszane przez wszystkie kluby opozycyjne - komentował z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego Jakub Stefaniak.

Wawrykiewicz: jeśli TSUE podzieli tę opinię, panie i panowie z KRS muszą się rozejść

Ta opinia w zasadzie podziela wszystkie wątpliwości Sądu Najwyższego - powiedział w TVN24 mecenas Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Skomentował w ten sposób opinię rzecznika generalnego TSUE, który ocenił, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w unijnym prawie. Jak mówił Wawrykiewicz, jeśli TSUE podzieli tę opinię, będzie to oznaczało, że "Krajowa Rada Sądownictwa w tym modelu ukształtowania nie istnieje", a "wyroki wydane przez Izbę Dyscyplinarną powołaną przez neo-KRS nie są wyrokami".