Włochy

Włochy

Tego jeszcze we włoskiej Izbie Deputowanych nie było. Aulę posiedzeń oraz parlamentarne korytarze obleciał... dron. Zdalnie sterowana maszyna wykonała w siedzibie izby niższej specjalną misję - sfilmowała wnętrze historycznego gmachu dla telewizji publicznej RAI.

Mniej zaciskania pasa, więcej działań na rzecz rozwoju i wzrostu gospodarczego - z takimi postulatami Włochy obejmują we wtorek półroczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Premier Matteo Renzi domaga się radykalnej zmiany polityki ekonomicznej UE i planuje forsować federalistyczną koncepcję "Stanów Zjednoczonych Europy". Energia i dynamizm premiera sprawiają, że może to być jego półrocze.

Błędna prognoza pogody zapowiadająca gwałtowne burze i ulewy tak sterroryzowała turystów, że zrezygnowali z przyjazdu na weekend do Rimini nad Adriatykiem - mówią tamtejsi hotelarze, którzy chcą odszkodowania od włoskich meteorologów za poniesione straty. Straty każdego z hoteli to około 6 tys. euro.

Marcello Dell'Utri, współpracownik byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został deportowany z Libanu do Włoch. Polityk i biznesmen uciekł z ojczyzny krótko przed wyrokiem skazującym go za współpracę z mafią.

Burmistrz miasta Sesto Fiorentino w Toskanii, obejmując urząd po wyborach, złożyła przysięgę na tablet zapewniając, że jest w nim konstytucja. Pierwszy taki przypadek we Włoszech wywołał dyskusję, a burmistrz z centrolewicy spotkała się z krytyką.

W populistycznym i eurosceptycznym włoskim Ruchu Pięciu Gwiazd doszło do buntu przeciwko planom lidera ugrupowania Beppe Grillo, by w Parlamencie Europejskim zawrzeć sojusz ze skrajnie prawicową Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigela Farage’a.

Włoski biznesmen Manlio Cerroni sądzi, że pomnik byłby odpowiednim zwieńczeniem jego zasług dla Rzymu. 86-letni Cerroni przez 60 lat budował imperium i osobisty majątek na śmieciach. Zdominował rynek Rzymu i okolic, ale obecnie grożą mu zarzuty oszustw i łamania zasad przetwarzania odpadów.

Włoskie wojsko wraca do korzeni - po raz pierwszy od wielu lat ponownie w jego szeregach służą konie. W kwietniu wzięły udział w manewrach, a niedługo mają wyruszyć do Kosowa jako część jednostki rozpoznawczej. Wbrew pozorom konie to nie skutek braku pieniędzy czy zacofania, ale racjonalności.