Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął zaproszenie na konferencję klimatyczną w Paryżu i będzie wśród mówców pierwszego dnia wydarzenia, obok prezydenta USA Baracka Obamy oraz przywódców Indii i Chin - poinformował w niedzielę szef MSZ Francji Laurent Fabius.

Rosyjscy obywatele na pokładzie airbusa A321 w Egipcie mogli stać się ofiarami dżihadystów. Jeżeli takie wyniki przyniesie śledztwo ws. katastrofy samolotu lecącego z kurortu Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, dla Kremla i samego Władimira Putina będzie to oznaczało olbrzymi problem. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego już obwieścili, że zamach był zemstą za rosyjskie zaangażowanie w wojnie w Syrii. Co czeka Putina i Rosję?

Rosja będzie zawsze bronić interesów rodaków żyjących poza granicami kraju - zapewnił w czwartek prezydent Władimir Putin w Moskwie na 5. Światowym Kongresie Diaspory Rosyjskiej. Zapowiedział także wsparcie dla rosyjskojęzycznych mediów za granicą.

"Terroryści próbują wykorzystać region Bliskiego Wschodu w charakterze przyczółku, gdzie rekrutują i szkolą bojowników, którzy mogą być wykorzystani do destabilizacji innych krajów" – głosi przesłanie Władimira Putina. Prezydent Rosji skierował je do szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy spotkali się w Moskwie.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że rozwiązanie konfliktu syryjskiego wymaga przede wszystkim pokonania terroryzmu i uniemożliwienia rozszerzenia się go na inne kraje.

Kreml i Władimir Putin są źle chronieni - uważa deputowany rosyjskiej Dumy Dmitrij Gudkow, który poskarżył się prezydentowi Rosji na Federalną Służbę Ochrony. Gudkow zwraca uwagę na "zwiększone zagrożenie terrorystyczne w związku z rozpoczętą operacją wojskową Rosji przeciwko islamistom w Syrii".

- Musimy zapobiec wdzieraniu się terrorystów do regionu Azji Środkowej - powiedział Władimir Putin na szczycie przywódców Wspólnoty Niepodległych Państw. Prezydent Rosji wezwał do ścisłego monitorowania granic zewnętrznych WNP, zapowiedział koordynację działań służb specjalnych w tym zakresie i przypomniał, że istniejące już dokumenty przewidują, w razie potrzeby, działanie wspólnego zgrupowania wojsk pogranicznych.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek w Astanie, że odmowa przyjęcia delegacji rządowej Rosji przez Waszyngton jest przejawem "niekonstruktywnego podejścia". Jego zdaniem słabość stanowiska USA "wynika z braku planu uregulowania w Syrii". Prezydent Rosji przebywa w czwartek z oficjalną wizytą w Kazachstanie.

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w środę urzędników odpowiedzialnych jego zdaniem za kilkumiesięczne opóźnienia w budowie kosmodromu Wostocznyj na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Jako możliwy termin otwarcia ośrodka podał kwiecień przyszłego roku. O niemożliwości dotrzymania oficjalnie deklarowanych terminów pisaliśmy już pół roku temu.