Władimir Putin

Władimir Putin

Nokautowała rywalki na ringu, teraz podbiła serce Władimira Putina? W rosyjskich - i nie tylko - mediach aż huczy w ostatnich dniach od plotek o rzekomo nowej partnerce prezydenta. Co ciekawe, bokserka Natalia Ragozina jest podobno bliską przyjaciółką gimnastyczki Aliny Kabajewej, którą od wielu lat wiązano z Putinem.

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się w swojej rezydencji w Soczi z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Spotkanie miało nieformalny charakter - na stronach Kremla ukazały się zdjęcia ze wspólnych ćwiczeń i śniadania, podczas którego głowa państwa omówił z szefem rządu "szereg aktualnych kwestii", a także "przygotował barbecue".

To nie zmiana formuły rozmów ws. Donbasu była głównym tematem szczytu w Berlinie. Prawdziwa batalia toczy się dziś o zmiany w konstytucji Ukrainy. Tego oczekuje Zachód, licząc na uniknięcie eskalacji wojny w Donbasie. Niemcy i Francja okazały Ukrainie poparcie, ale ceną jest wypełnianie przez Kijów mińskiego porozumienia - nawet, gdy nie robi tego Rosja. Poroszenko taką cenę gotów jest zapłacić. Dlatego zaraz po berlińskim spotkaniu ogłoszono redukcję długów Ukrainy. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

72 procent mieszkańców Rosji zagłosowałoby na Władmira Putina w wyborach prezydenckich - wynika z sierpniowego sondażu Fundacji Opinii Publicznej, opublikowanej w piątek przez dziennik "Wiedomosti". To oznacza spadek poparcia. W maju, według tej samej sondażowni, prezydent Rosji mógł liczyć na 76-procentowe poparcie.

Władimir Putin na 12. Międzynarodowym Salonie Lotniczym i Kosmicznym MAKS-2015 odwiedził młodych inżynierów i wynalazców, którzy pokazali mu swój rewolucyjny projekt: latający toporek, który waży zaledwie 2 kg. Prezydent Rosji dostał w prezencie również kosmiczną pastę do zębów i wodoodporny zegarek wielkości garnka.

- Rosja podpisze szereg poważnych umów, które pozwolą jej na kontynuowanie owocnej współpracy w dziedzinie lotnictwa i przestrzeni kosmicznej - powiedział na otwarciu międzynarodowych targów wojskowych i kosmicznych pod Moskwą Władimir Putin.

W poniedziałek w Berlinie dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec i prezydentów Francji i Ukrainy. Tematem rozmów będzie zaostrzająca się sytuacja w Donbasie. W negocjacjach nie będzie uczestniczył prezydent Rosji Władimir Putin. Berlin nie wykluczył jednak, że może on zostać zaproszony na takie spotkanie w przyszłości. Z kolei szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow zaapelował do przywódców Niemiec i Francji o wywarcie większej presji na Ukrainę ws. Donbasu.

Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, potwierdził we wtorek, że ustąpi ze stanowiska, by zostać członkiem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Zdaniem opozycji Jakunin jest właścicielem imperium biznesowego kontrolującego sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Prezydent Rosji mówi o oddaniu Ukrainy pod "zewnętrzny zarząd"? Czy to nie ten sam Władimir Putin, który z nostalgią wspomina Stalina? – skomentował ostatnie wypowiedzi rosyjskiego przywódcy Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji, szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy.

Władimir Putin oskarżył władze w Kijowie o eskalację konfliktu w Donbasie i koncentrację armii ukraińskiej w rejonie konfliktu. Oskarżenia padły tuż przed tym, jak prezydent zanurzył się w batyskafie na dno Morza Czarnego. "Na dnie morza Putin zobaczył, jak głęboko sięgają korzenie Rosji" – relacjonuje portal telewizji Rossija-24.

Dwa tysiące funtów - tyle trzeba mieć, żeby nabyć zegarek zaprojektowany przez rosyjską firmę jubilerską o bardzo jednoznacznej nazwie Caviar. Powstały trzy modele cacka, każdy na cześć innego rosyjskiego przywódcy. Oprócz Władimira Putina, "swoje" zegarki mają Włodzimierz Lenin oraz car Piotr I Wielki.

Widmo wojny oddaliło się. Rosja chce pokonać Ukrainę rękami dyplomatów zachodnich, a nie rebeliantów. Stąd wysunięcie na plan pierwszy politycznej części porozumienia Mińsk-2. To przynosi pewne sukcesy, ale wszystko trwa zbyt wolno z punktu widzenia Kremla. I ten lepszy okres może się szybko skończyć. Analiza Grzegorza Kuczyńskiego.

Obecny prezydent Rosji, którego pierwsza kadencja zaczęła się w 2000 roku, miał wówczas planować, że będzie nim tylko przez trzy-cztery lata. - Putin też chciał się wzbogacić. Był pragmatykiem - powiedział w wywiadzie dla "Guardiana" Siergiej Pugaczow - biznesmen epoki Borysa Jelcyna, który organizował pierwszą kampanię wyborczą Putina, a dziś ukrywa się przed nim w Wielkiej Brytanii.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że książę Włodzimierz Wielki, chrzciciel Rusi Kijowskiej, "położył podwaliny pod jednolity naród rosyjski" i "przyczynił się do zbudowania silnego, scentralizowanego państwa rosyjskiego". Prezydentowi i rosyjskiej propagandzie nie przeszkadza, że Ruś nie miała nic wspólnego z późniejszą Moskwą i jeszcze późniejszą Rosją, a bliżej jej do współczesnej Ukrainy.