Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Władimir Putin nie wykluczył, że "za jakiś czas" przedstawi Rosjanom nową pierwszą damę. Odpowiadając na pytanie dotyczące życia osobistego podczas telekonferencji z obywatelami zaznaczył, że "wprawdzie rzadko, ale widuje się z byłą żoną Ludmiłą".

Moskwa oficjalnie przedstawia się jako ofiara gigantycznego wycieku dokumentów z panamskiej kancelarii Mossack Fonseca. Prezydent Władimir Putin uznał wręcz ujawnione informacje za atak na Rosję. Są jednak tacy, którzy twierdzą, że rosyjski prezydent niekoniecznie musiał na aferze stracić, a mógł nawet skorzystać.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że wyciek dokumentacji z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca, jest "osobistym atakiem na prezydenta Władimira Putina i Rosję". Pieskow uważa, że wyciek jest dziełem byłych pracowników Departamentu Stanu USA, amerykańskiej agencji rządowej CIA i innych służb.

Rosyjska telewizja NTV opublikowała nagranie, na którym Michaił Kasjanow, jeden z ostatnich liderów opozycji w Rosji, ma zdradzać swoją żonę ze znaną opozycjonistką. Nakręcony z ukrycia film został uznany przez zachodnie media za kolejną próbę skompromitowania i zastraszenia tego polityka.

Pozostający do tej pory w cieniu biznesmen Grigorij Bajewski kupował luksusowe nieruchomości w Moskwie i okolicach, a następnie przekazywał je kobietom powiązanym z Władimirem Putinem - wynika z raportu międzynarodowej organizacji dziennikarzy śledczych Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP). Jedną z nich ma być Jekaterina Tichonowa, która - jak ustaliła w zeszłym roku agencja Reutera - jest najmłodszą córką rosyjskiego prezydenta. Ekskluzywne mieszkanie miało też trafić do Alisy Charczewej, która zasłynęła m.in. seksownymi zdjęciami z kotem i portretem ukochanego przywódcy.

W ciągu roku spadł odsetek Rosjan ufających Władimirowi Putinowi. Według sondażu Centrum Lewady, coraz mniej ankietowanych wyraża sympatię do prezydenta. Gorzej też dla Putina wygląda jego ocena pod kątem cech osobowości, z którymi Rosjaniom kojarzy się ich przywódca.

Pojawiły się nowe fakty ws. śmierci Michała Lesina, byłego doradcy ds. mediów prezydenta Rosji Władimira Putina. Informacja, że zmarł w wyniku urazu po silnych uderzeniach w głowę, podgrzała spekulacje, że został zamordowany. Kto mógł chcieć jego śmierci? Mówi się o tajnych kontaktach zmarłego z FBI, długach i walce o władzę na Kremlu. Materiał "Faktów z zagranicy".

- Putin ma dużo pieniędzy i najsilniejsze lobby w Europie i USA. Dąży do zniszczenia Europy. Czas zacząć walczyć. Jeżeli do władzy w Europie dojdą siły polityczne takie jak UKIP czy Front Narodowy, Europy już nie będzie, a to jest marzeniem Putina - powiedział w wywiadzie dla TVN24 BiS Garri Kasparow. Rosyjski opozycjonista ostrzega, że Putin nie ma dokąd odejść, więc dla ratowania władzy gotów jest na wszystko.