Władimir Putin

Władimir Putin

Doroczna telekonferencja prezydenta Rosji Władimira Putina z obywatelami została przesunięta na późniejszy termin. Powodem oficjalnym jest napięty grafik głowy państwa. Eksperci w Moskwie wskazują, że przyczyną są wybory prezydenckie w 2018 roku oraz niedawne demonstracje zwołane przez opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

"Człowiek w Arktyce" - to kluczowy temat Międzynarodowego Forum Arktycznego, który odbywa się w Archangielsku w Rosji. Udział w spotkaniu bierze prezydent Władimir Putin, który przybył na daleką północ w asyście premiera Dmitrija Miedwiediewa i ministra obrony Siergieja Szojgu. Udział w forum to jednak nie wszystko. Putin przemierza śnieżne połacie Ziemi Franciszka Józefa, by przekonać się, jak wygląda "wielkie sprzątanie" arktycznego regionu.

Szefowa Frontu Narodowego i kandydatka na prezydenta Marine Le Pen oceniła w piątek w Moskwie, że obecny "wrogi" stosunek władz Francji do Rosji nie jest uzasadniony. Po wizycie w parlamencie Le Pen spotkała się z Władimirem Putinem, który zapewnił, że Moskwa "w żaden sposób nie chce wpływać" na kampanię wyborczą we Francji. Le Pen oświadczyła zaś, że jeśli zostanie prezydentem, podejmie starania o "szybkie" zniesienie sankcji nałożonych przez Unię na Rosję.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel planuje spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem 2 maja w Moskwie - poinformował przebywający z wizytą w rosyjskiej stolicy premier Bawarii Horst Seehofer. Według Kremla rozmowy będą dotyczyć między innymi sytuacji na Ukrainie. Putin potwierdził termin.

Prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawił sprzedawczynię z Soczi, skazaną na siedem lat kolonii karnej za wysłane w 2008 roku do Gruzji SMS-y. Wiadomości dotyczyły przejazdu przez Soczi rosyjskiego sprzętu wojskowego. Zdaniem rosyjskich śledczych kobieta ujawniła informacje stanowiące tajemnicę państwową. Jako powód ułaskawienia podano względy humanitarne.

Kreml stoi przed bardzo trudnym zadaniem. Nie chodzi o to, by Władimir Putin wygrał prezydenckie wybory w 2018, bo nikt nie ma wątpliwości, że tak się stanie. Putin ma wygrać po emocjonującej kampanii i z miażdżącą przewagą, a wszystko po to, by miał pełną legitymację do rządzenia. To może jednak nie być łatwe. Mimo ogromnego poparcia, Rosjanie są już trochę Putinem zmęczeni i mogą w ogóle nie pójść na wybory.

Nadal nie są znane data ani miejsce spotkania prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Donalda Trumpa - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zauważył jednak, że "dotąd mowa była o tym, iż do spotkania dojdzie przed szczytem G20 w Niemczech w lipcu tego roku".

Dziennikarz amerykańskiej telewizji Fox News, który podczas wywiadu z Donaldem Trumpem nazwał Władimira Putina "mordercą", odpowiedział władzom na Kremlu, że może przeprosić za swoje słowa w… 2023 roku. - Jesteśmy bardzo cierpliwi - zareagował na to rzecznik Putina Dmitrij Pieskow, który obiecał wrócić do sprawy we wskazanym przez dziennikarza terminie.

Słowa dziennikarza telewizji Fox News określającego Władimira Putina "mordercą" są niedopuszczalne – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Bill O’Reilly wypowiedział je w czasie wywiadu z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyemitowanym w tej stacji 5 lutego.

Partie polityczne w Rosji przystępują do kampanii przed wyborami prezydenckimi. Ich celem jest sam w nich udział, a nie zwycięstwo – komentuje poniedziałkowa prasa deklaracje Władimira Żyrinowskiego i Grigorija Jawlinskiego o starcie w wyścigu o najwyższy urząd w państwie w 2018 roku.

- To, co dzieje się w Europie i Ameryce, to suwerenne wybory społeczeństw. Nie Putin wybrał Trumpa, tylko Amerykanie wybrali Trumpa, tak samo jak nie Putin wybierze prezydenta Francji, tylko Francuzi - mówił w "Rozmowie Poranka" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, którego zdaniem "nie powinniśmy kreować postaci Putina jako wyjątkowego mocarza".

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że przygotowania do pierwszego spotkania pomiędzy Władimirem Putinem a Donaldem Trumpem "potrwają miesiące". Tymczasem rosyjscy deputowani - komentując inauguracyjne przemówienie nowego amerykańskiego prezydenta - zwracają uwagę, że za swój główny priorytet uznał walkę z terroryzmem, do czego, jak przekonują, będzie mu potrzebna Rosja.