Władimir Putin

Władimir Putin

Poprosiła Putina, ten ją ułaskawił. Za uwolnienie Izraelki podziękował Netanjahu

Prezydent Rosji Władimir Putin ułaskawił Naamę Issachar, która w październiku 2019 roku została skazana na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków - poinformował w środę Kreml. Premier Izraela Benjamin Netanjahu na spotkaniu z Putinem w Moskwie podziękował mu za szybką decyzję o uwolnieniu Izraelki. Według adwokata Issachar, opuściła już ona kolonię karną i wróciła do kraju.

Morawiecki: prezydent Putin pomija milczeniem agresję Moskwy nie tylko wobec Polski. MSZ Rosji odpowiada

Mateusz Morawiecki w artykule dla portalu Politico napisał, że prawda o II wojnie światowej stanowi integralną częścią dziedzictwa zjednoczonej Europy, która musi stanowczo przeciwstawić się zakłamywaniu historii XX wieku, jakiego dokonuje rosyjska propaganda. W odpowiedzi na te słowa, rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa napisała, że "to nie artykuł, ale prawdziwe samobójstwo: cztery strony, którymi premier Polski zabił w sobie człowieka".

Kreml: dyskusja i kampania informacyjna jeszcze przed nami

Masowa dyskusja i odpowiednia kampania informacyjna będą towarzyszyć pracy nad poprawkami do konstytucji - zapewnił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Odpowiedział także na pytanie, skąd pospiech, dotyczący wprowadzania zmian do ustawy zasadniczej.

Gdzie jest Putin? Zamieszanie przy wspólnym zdjęciu

"Family photo" to nieodłączny element szczytów z udziałem polityków. Podczas spotkania w stolicy Niemiec powstało zamieszanie, kiedy zauważono, że brakuje jednego z jego uczestników - Władimira Putina. Ten w niedługim czasie pojawił się i z uśmiechem na ustach zapozował do wspólnego zdjęcia.

Putin zaproponował nowego premiera

Rosyjski rząd podał się w środę do dymisji - poinformował premier tego kraju Dmitrij Miedwiediew. Jak stwierdził, prezydent Władimir Putin "wyznaczył szereg zasadniczych zmian w konstytucji", dlatego dymisja gabinetu jest potrzebna, by mógł w pełni "zrealizować plany". Putin zaproponował na stanowiska szefa rządu Michaiła Miszustina, który jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej.

Putin zapytany o najemników: jeśli tam są, to nie otrzymują pieniędzy od Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złożyła w sobotę wizytę w Moskwie, gdzie spotkała się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przywódcy obu państw opowiedzieli się za ukończeniem gazociągu Nord Stream 2 i poparli zabiegi podejmowane na rzecz rozejmu w Libii. Pytany o obecność w tym kraju najemników rosyjskich z tak zwanej grupy Wagnera, Putin odpowiedział, że "jeśli są tam obywatele rosyjscy, to nie reprezentują oni interesów państwa rosyjskiego i nie otrzymują pieniędzy" od Moskwy.

Sejm potępia "prowokacyjne" wypowiedzi władz Rosji. Nie wszyscy posłowie klaszczą

"Wielkości narodu oraz stosunków między państwami nie można budować na kłamstwie i fałszowaniu historii" - głosi uchwała przyjęta w czwartek przez Sejm. Izba potępia "prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej". Dokument ma związek z ostatnimi wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina.

Kidawa-Błońska chce uchwały "w sprawie rosyjskiej propagandy". Odpowiada jej Terlecki

"Walka z kłamstwem na temat Polski i historii musi być spójna i mocna, by była skuteczna" - napisała w sobotę w mediach społecznościowych wicemarszałek Sejmu, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. Poinformowała, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi projekt "uchwały w sprawie rosyjskiej propagandy oczerniającej Polskę".

Życzenia "wzajemnej miłości" od Putina

Nasza jedność jest podstawą do osiągnięcia naszych najwyższych celów - oświadczył w orędziu noworocznym Władimir Putin. Rosyjskie media odnotowały, że tegoroczne przemówienie prezydenta zostało prawie całkowicie pozbawione wojowniczej retoryki. Putin nie mówił także o konieczności walki z organizacjami terrorystycznymi lub obrony interesów Rosji za granicą.

"Przeszłość nie odpoczywa", "rozgniewany rząd w Warszawie". #PisząoPolsce i słowach Putina

Oskarżenia Władimira Putina pod adresem Polski i odpowiedź władz w Warszawie odnotowują w ostatnich dniach media w wielu zachodnich krajach. Na ich łamach w Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Szwecji dyplomatyczny spór wpisuje się w szerszy kontekst. Podkreśla się, że prezydent Rosji w grudniu kilkukrotnie atakował już Zachód, próbując dowieść, że to układy europejskich potęg z Hitlerem, a nie porozumienie na linii Berlin-Moskwa, doprowadziły do wybuchu II wojny światowej.

"Element wojny hybrydowej, bardzo ważny w polityce informacyjnej"

W tej sprawie nie powinno być podziałów politycznych - mówił Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska), komentując słowa prezydenta Rosji pod adresem Polski i reakcje polskich władz. Krzysztof Śmiszek (Lewica) apelował do rządu o "wysiłek" i przekonanie państw unijnych, byśmy "wszyscy mówili jednym głosem". Piotr Zgorzelski (PSL - Koalicja Polska) uznał wypowiedź Władimira Putina za "element wojny hybrydowej". - Nie możemy się dać sprowokować, nie możemy ulegać emocjom, ale też pozwalać, aby takie słowa pozostawały bez komentarza - oceniła była premier Beata Szydło (PiS).