Władimir Putin

Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin złoży wizytę na Węgrzech 2 lutego – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał doniesienia o tym, że rosyjskie służby miałyby zbierać materiały kompromitujące na Donalda Trumpa "bredniami". Amerykańskie media donosiły kilka dni temu, że Rosjanie mają takie dokumenty. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Hakerzy stale atakują stronę internetową prezydenta Rosji, próbując przejąć nad nią kontrolę. Są dni, kiedy takich prób są tysiące, a ślady prowadzą do krajów europejskich i USA, jak również do Chin i Indii - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Stwierdził, że doniesienia wywiadu USA na temat rosyjskich hakerów są nieprofesjonalne i śmieszne.

Rosja jest zmuszona odpowiadać na wyzwania USA w sferze zbrojeń nuklearnych, ale robi to w ramach porozumień, niczego nie naruszając - stwierdził Władimir Putin podczas dorocznej konferencji z udziałem około 1,4 tys. dziennikarzy rosyjskich i zagranicznych. Prezydent Rosji komentował również m.in. relacje Moskwy z Unią Europejską, Ukrainą i Syrią.

- Nigdy nie cierpieliśmy z powodu nadmiernego optymizmu i nie nosiliśmy różowych okularów. Pokładamy jednak pewne nadzieje na bardziej konstruktywne podejście ze strony nowej amerykańskiej administracji – powiedział w rozmowie z rosyjską telewizją Mir rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow

- Zabójstwo ambasadora Federacji Rosyjskiej w Turcji to prowokacja, mająca na celu załamanie normalizacji stosunków z Turcją – powiedział prezydent Władimir Putin na naradzie na Kremlu. Stwierdził, że odpowiedzią na atak może być tylko wzmocnienie walki z terroryzmem. Ambasador Andriej Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze.

Prezydent Rosji Władimir Putin i papież Franciszek przeprowadzili w sobotę rozmowę telefoniczną, w której poruszyli problem obrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w strefach konfliktów w tym regionie. Podkreślili też znaczenie dialogu pomiędzy wyznaniami.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe uzgodnili zawarcie licznych porozumień o współpracy gospodarczej. Rozmowy nie przyniosły jednak przełomu w sprawie spornego archipelagu Kuryle Południowe. Drugi i ostatni dzień wizyty Putina w Japonii rozpoczął się, tradycyjnie, od jego spóźnienia na rozmowy z Abe w Tokio. Samolot rosyjskiego przywódcy, który miał go przetransportować z Yamaguchi do stolicy, okazał się niesprawny.

"W Moskwie wzrósł popyt na psy japońskiej rasy akito-inu, takie jak ten, którego ma Putin" - napisała wysokonakładowa gazeta "Komsomolskaja Prawda". Pies Jume został bohaterem rosyjskich mediów po wtorkowym wywiadzie prezydenta Rosji z dziennikarzami z Tokio. Gospodarz Kremla przyprowadził pupila ze sobą.

Władimir Putin przybył do Japonii na długo planowaną i ważną wizytę. Na początek został zabrany przez premiera Shinzo Abe do gorących źródeł w jego rodzinnych stronach w prowincji Nagato. Tam obaj przywódcy zaczęli przełamywać lody w tradycyjnej japońskiej oprawie.

Władimir Putin jest znany z miłości do psów, a także z jej demonstrowania. Na czwartkowe spotkanie z dziennikarzami z Tokio prezydent Rosji przyprowadził czworonoga japońskiej rasy akita-inu. "Miłość do psów rosyjski przywódca czasem wykorzystuje w celach politycznych. Obecność zwierząt domowych łagodzi wszelkie sprzeczności" - komentują to wydarzenie rosyjskie media.

29 proc. Rosjan przyznaje, że w ostatnim czasie pogorszył się ich stosunek do Władimira Putina, jednak ocena ta nie wpływa na ich poparcie dla prezydenta; obywatele nadal nie widzą dla niego alternatywy - wynika z sondażu niezależnego Centrum Lewady. Wyniki badania przedstawia we wtorek dziennik "Wiedomosti".