Syria

Syria

Turcja boi się chaosu u swoich granic. "Rozważa strefy buforowe"

Władze w Ankarze zastanawiają się nad pozwoleniem wojsku wykonywania rajdów na terytorium Syrii w celu utworzenia "stref buforowych", które ustrzegłyby terytorium Turcji przed chaosem wojny domowej - twierdzi prorządowa gazeta "Star". Tureckie władze odmawiają komentarza, ale zapewniają, że są "gotowe na wszystkie rozwiązania" w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Szef MSZ Syrii: Rosja zapewni nam pomoc militarną

W czasie poniedziałkowej wizyty w Moskwie ministra spraw zagranicznych Syrii, miał on usłyszeć od Władimira Putina i Siergieja Ławrowa, że Rosja wesprze władze Damaszku "w sferze gospodarczej, politycznej i wojskowej" - podaje agencja Reutera.

"Kalifat" w rok zmienił historię regionu. Bliski Wschód "zostanie rozczłonkowany"

Prawdziwym problemem na Bliskim Wschodzie są napięcia w stosunkach między sunnitami a szyitami, między Arabią Saudyjską a Iranem; żadna amerykańska interwencja w Iraku nie doprowadzi do zniszczenia Państwa Islamskiego, bo to "po roku" się odrodzi - stwierdził szef sztabu amerykańskich sił lądowych, gen. Raymond Odierno. Dokładnie rok temu, 29 czerwca 2014 roku, został proklamowany "kalifat islamski".

Ofensywa w Syrii, seria zamachów. Zapowiadali "krwawy święty miesiąc"

Świat islamu obchodzi swój święty miesiąc - ramadan. Tuż po jego rozpoczęciu Państwo Islamskie zaapelowało do zmasowanej ofensywy przeciw niewiernym. Wiele wskazuje na to, że dżihadyści właśnie starają się zrealizować swoją zapowiedź. W ciągu 48 godzin doszło do ataku na dwa kluczowe miasta w Syrii (w tym Kobane), zamachu na szyicki meczet w Kuwejcie, zamachu na hotele w Tunezji i zamachu we Francji.

Islamiści znów atakują Kobane. Rząd Syrii: przyszli z Turcji

W nocy ze środy na czwartek bojownicy Państwa Islamskiego (IS) rozpoczęli ofensywę przeciw syryjskiej armii i jednocześnie na miasto Kobane, położone w północnej Syrii, tuż przy granicy z Turcją. W styczniu siły kurdyjskie po czterech miesiącach walk wyzwoliły wszystkie dzielnice miasta spod władzy Państwa Islamskiego.

"Ukrzyżowali dwoje dzieci, bo nie przestrzegały postu"

Dwóch chłopców zostało ukrzyżowanych w Syrii przez dżihadystów z Państwa Islamskiego - donosi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, powołując się na swoich informatorów w terenie. Dzieci zostały zabite za nieprzestrzeganie postu w czasie ramadanu.

Dżihadyści zaminowali starożytną Palmirę

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaminowali starożytne miasto Palmira, w środkowej Syrii, gdzie zachowały się m.in. ruiny monumentalnych budowli - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Tragiczny bilans zamachów: ponad 13 tys. ataków terrorystycznych w 2014 roku

Liczba ataków terrorystycznych na całym świecie w 2014 r. wzrosła o 35 proc. w stosunku do 2013 r., a liczba ofiar tragedii wzrosła aż o 81 proc. - wynika z corocznego, opublikowanego w piątek raportu Departamentu Stanu USA. W ub.r. doszło też do najbardziej krwawego zamachu od 11 września 2001 r. W irackim Mosulu dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili 670 osób.

Asad ukrył część arsenału? "Cierpliwość wyczerpuje się"

Szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry, który we wtorek omawiał sytuację w Syrii z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, powiedział dziennikarzom, że "cierpliwość wszystkich wobec stosowania broni chemicznej w Syrii wyczerpuje się".

Jak Izrael połączył Rosję i USA. Pamiętniki dyplomaty i broń chemiczna

Gdyby nie pomysł jednego z izraelskich ministrów, dyktator Syrii Baszar el-Asad mógłby używać w nalotach wobec opozycji broni chemicznej na masową skalę - wynika z fragmentów wychodzących w przyszłym tygodniu na amerykański rynek wspomnień byłego ambasadora Izraela w Waszyngtonie. Napisał on, że to właśnie Izrael podsunął Rosji i USA pomysł zniszczenia arsenału Asada.

Kurdowie okrążyli dżihadystów przy granicy z Turcją

Syryjscy Kurdowie walczący z oddziałami Państwa Islamskiego (IS) poinformowali w poniedziałek o otoczeniu położonego przy granicy z Turcją miasta Tall Abjad, kontrolowanego przez dżihadystów. Walki toczą się niedaleko Rakki, które uznawane jest za stolicę IS.

Krytykują bierność świata w sprawie uchodźców

Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Zeid Ra'ad Al-Hussein skrytykował w poniedziałek nikłe jego zdaniem zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc uchodźcom. O ogromnych zaniedbaniach w tej sprawie pisze też w swoim raporcie Amnesty International.

Chińskie rakiety u rebeliantów. Pekin: to nie od nas

Chińskie MSZ zaprzeczyło, jakoby produkowane w Chinach pociski przeciwlotnicze odpalane z ręcznych wyrzutni dostały się w ręce bojowników w Iraku i Syrii. Pekin powołuje się na swe rygorystyczne kontrole eksportu broni. W sieci jest jednak wiele nagrań na których wyraźnie widać rebeliantów z chińskim uzbrojeniem.