Syria

Syria

Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa przed spotkaniem z Obamą

Przed poniedziałkowym spotkaniem z prezydentem USA Barackiem Obamą Władimir Putin zwołał Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Tematem posiedzenia rozmów była sytuacja w Syrii. "Doszło do gruntownej wymiany poglądów" - informuje internetowa strona prezydencka. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Turcja: Putin w trójkącie niezbędnym do zakończenia wojny

Prezydent Syrii Baszar el-Asad może wziąć udział w opracowywaniu strategii pokojowej dla tego kraju - ocenił prezydent Turcji i zapowiedział, że w ramach ONZ powstanie grupa robocza złożona z Turcji, USA i Rosji. Z kolei premier Turcji zapowiedział, że Ankara może odegrać wiodącą rolę w walce z terroryzmem, ale oczekuje pewnych ustępstw.

Bloomberg: Rosja planuje atak na islamistów niezależnie od decyzji USA

"Rosja planuje zaatakować islamistów w Syrii bez porozumienia z międzynarodową koalicją, jeśli USA odrzucą propozycję Kremla w sprawie połączenia sił w walkach" - twierdzi amerykańska agencja Bloomberg. "The New York Times" napisał z kolei, że "prezydent Barack Obama postanowił spotkać się z Władimirem Putinem, by porozmawiać z nim o sytuacji w Syrii".

Asad rzucił rosyjskie samoloty do walki. Naloty w prowincji Aleppo

Syryjskie siły rządowe użyły przybyłych ostatnio z Rosji samolotów bojowych do bombardowania oddziałów Państwa Islamskiego w prowincji Aleppo, na północy kraju - informuje Reuters, powołując się na syryjską opozycję. To kolejny sygnał świadczący o rosnącym zaangażowaniu militarnym Rosji w Syrii.

Izrael nie zestrzeli rosyjskich samolotów. Ma być wojskowa koordynacja

Na czele izraelsko-rosyjskiego zespołu koordynacyjnego, którego zadaniem będzie zapobieganie przypadkowej wymianie ognia w Syrii, staną zastępcy dowódców sił zbrojnych obu krajów - informuje w czwartek Reuters powołując się na anonimowego oficera izraelskiego. Pierwsze spotkanie zespołu, którego powołanie uzgodnili w poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin i premier Izraela Benjamin Netanjahu, odbędzie się 5 października.

Syria chętnie powita rosyjską bazę. "Celem byłaby walka z terroryzmem"

Jeśli Rosja zdecyduje się na rozmieszczenie bazy wojskowej w Latakii w północno-zachodniej Syrii, Damaszek przyjmie ten krok z zadowoleniem - powiedział ambasador Syrii w Moskwie Riad Haddad. Faktem jest, że Rosjanie już właściwie mają tam swoją bazę. Lotnisko obok miasta Latakia zaroiło się niedawno od rosyjskiego sprzętu wojskowego i żołnierzy.

Rosja widzi "rosnące szanse" na zakończenie wojny w Syrii. Waszyngton odwrotnie

Moskwa widzi "rosnące szanse" na międzynarodowe porozumienie ws. rozwiązania konfliktu w Syrii i wspólną walkę z Państwem Islamskim - stwierdził rosyjski dyplomata cytowany przez agencję Reutera. Słowa te potwierdził następnie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Tymczasem sekretarz stanu USA John Kerry w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Stampa" stwierdził, że wojskowe wsparcie ze strony Rosji dla prezydenta Baszara el-Asada może zwiększyć groźbę konfrontacji z siłami walczącymi w Syrii z Państwem Islamskim.

Kerry: rosyjska broń w Syrii dla obrony własnych sił

- W tej chwili nasi eksperci wojskowi oceniają, że poziom i typ uzbrojenia rosyjskich jednostek powietrznych (w Syrii) wskazuje na ich obronny charakter - powiedział we wtorek John Kerry. Sekretarz stanu USA przyznał jednak, że Waszyngton wciąż nie wie, "jakie Rosja ma intencje".

"Jałta 2, marzenie Kremla, wydaje się osiągalna dzięki Państwu Islamskiemu"

"Zachód może przyjąć pomoc wojskową Rosji w walce z terroryzmem, jednak mało prawdopodobne jest, by uratowało to reżim Baszara el-Asada" – pisze na łamach opozycyjnej "Nowoj Gaziety" Paweł Felgenhauer, znany rosyjski analityk wojskowy i publicysta, i wskazuje niebezpieczeństwo nowego podziału świata, którego pragnie Kreml.

Islamiści twierdzą, że walczyli już z Rosjanami. W Syrii "zrobią im drugi Afganistan"

Wojna w Syrii trwająca od 2011 r. "będzie trwała kolejne lata" - mówią bojownicy kilku rebelianckich ugrupowań, z którymi rozmawiała agencja Reutera, pytani o to, co oznacza włączenie się w konflikt Rosji. Dodają, że Moskwa - przychodząc "z pomocą reżimowi Asada" - funduje sobie drugi Afganistan. Jedno z ugrupowań twierdzi nawet, że zmierzyło się już z żołnierzami Moskwy na polu bitwy.