Syria

Syria

USA i Turcja tworzą "strefę bezpieczeństwa" na północy Syrii

Władze Turcji i Stanów Zjednoczonych porozumiały się w sprawie utworzenia "strefy bezpieczeństwa" na północy Syrii - podała telewizja CNN Turk powołując się na tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wyznaczony obszar ma być patrolowany przez bojowników Wolnej Armii Syryjskiej.

Zarif nie pojedzie do Ankary. Wizyta odroczona

Robocza wizyta w Turcji ministra spraw zagranicznych Iranu Mohammada Dżawada Zarifa, podczas której spodziewano się omówienia konfliktu syryjskiego, została odroczona - podało we wtorek źródło w tureckim MSZ. Powodu odroczenia wizyty nie podano. Oba kraje stoją po przeciwnych stronach barykady jeśli chodzi o wspieranie reżimu Baszara al-Asada.

ONZ chce ustalić, kto użył broni chemicznej

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję wzywającą do ustalenia sprawców użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 roku. Głosowało za nią pięciu stałych oraz 10 niestałych członków.

Waszyngton chce wesprzeć rebeliantów z powietrza. Kreml niezadowolony

Stany Zjednoczone planują przeprowadzać naloty osłaniające powstańców syryjskich wyszkolonych przez amerykańskich doradców wojskowych, nawet jeśli stroną atakującą będą siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada - informuje agencja Reutera, powołując się na pragnące zachować anonimowość źródła w amerykańskich siłach zbrojnych. Decyzja spotkała się z natychmiastowymi wyrazami niezadowolenia ze strony Rosji.

Kurdyjska milicja: Turcy ostrzelali nas zamiast terrorystów. Ankara zaprzecza

Bojownicy głównej kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Ochrony) poinformowali w poniedziałek, że turecka armia ostrzelała ich pozycje w wiosce na obrzeżach kontrolowanego przez Państwo Islamskie (IS) miasta Dżarabulus w północno-zachodniej Syrii. Szef MSZ Turcji zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

Syryjskie grzęzawisko wciąga Turcję. Wojna wszystkich ze wszystkimi

Rozpoczęcie nalotów na cele w Syrii definitywnie wciągnęło Turcję w bagno syryjskiej wojny domowej. W reakcji na ostrzelanie swoich pozycji, Kurdowie ogłosili, że trwający od trzech lat rozejm uznają za niebyły. Jednocześnie turecki rząd zapowiada „oczyszczenie” całych obszarów Syrii z dżihadystów i stworzenie tam stref bezpieczeństwa, do których będą mogli trafiać uchodźcy.

Kolejny turecki nalot na islamistów. Ankara: ataki będą kontynuowane

Lotnictwo tureckie dokonało w piątek wieczorem drugiego ataku na cele Państwa Islamskiego (IS) w Syrii oraz na pozycje rebeliantów kurdyjskich na północy Iraku - poinformowały tureckie media. W liście skierowanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna i Rady Bezpieczeństwa ONZ Turcja wyjaśniła, że rozpoczęła ataki lotnicze na bazy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii ponieważ rząd tego kraju "nie jest zdolny, ani nie chce" zwalczać IS.