Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Grupa rosyjskich ekspertów wojskowych wyjechała do Syrii, by pomoc Syryjczykom w remoncie portu i pasa startowego - tłumaczy rozmówca rosyjskiego ministerstwa obrony gazecie "Wiedomosti". Wcześniej agencja Reutera poinformowała, że Rosjanie wzmacniają pozycję wokół bazy lotniczej w Latakii, uznawanej za bastion reżimu Baszara el-Asada.

Zdaniem prezydenta USA zaangażowanie militarne Rosji może uniemożliwić osiągnięcie politycznego rozwiązania, mającego na celu zakończenie wojny domowej w Syrii. Barack Obama uważa, że rosyjskie poparcie udzielane prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi jest "skazane na porażkę".

Rosyjscy żołnierze uczestniczą w operacjach wojskowych syryjskiej armii rządowej - podała agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w Libanie "mające wiedzę o syryjskiej sytuacji politycznej i militarnej". Rząd USA wyraził zaniepokojenie doniesieniami o rosyjskiej interwencji wojskowej po stronie prezydenta Baszara al-Asada.

Baraki dla kilku tysięcy żołnierzy oraz wielki skład broni i amunicji to część tworzącej się przy granicy z Ukrainą rosyjskiej bazy wojskowej - pisze agencja Reutera dodając, że sugeruje to podjęcie przez Kreml decyzji o przedłużeniu konfliktu na Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że Rosja dostarcza Syrii broń "w pełnej zgodzie z prawem międzynarodowym". Jednocześnie przedstawiciel syryjskiej armii przyznał, że rosyjscy eksperci wojskowi "zawsze byli obecni w Syrii, ale w ostatnim roku ich roku ich obecność się szczególnie zwiększyła".

"Ostrożne" szacunki Komisji Praw Człowieka ONZ mówią o 7962 osobach zabitych i 17811 osobach rannych w konflikcie w ukraińskim Donbasie - poinformowała organizacja w krótkim oświadczeniu. Tymczasem rząd w Kijowie zgodził się na zbadanie przez Międzynarodowy Trubunał Karny doniesień o popełnianiu zbrodni wojennych również przez ukraińską stronę po lutym 2014 roku.

Stany Zjednoczone zwróciły się do Grecji z prośbą o zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów transportowych mających wykonywać loty do Syrii - poinformował rzecznik MSZ w Atenach. Jak dodał, prośba jest obecnie rozważana. Rosyjskie MSZ odmówiło komentarza, ale stwierdziło, że doniesienia o silniejszym zaangażowaniu Rosji w syryjską wojnę to "wymysły i falsyfikacje". "Fakty z zagranicy" oglądaj o godz. 20 od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjskojęzyczny portal Dielowaja Żyzń spowodował duże zamieszanie publikując - jak twierdzą autorzy tekstu - dane dotyczące liczby zabitych w ukraińskim Donbasie rosyjskich żołnierzy. Autentyczność tych informacji trudno zweryfikować, a najdziwniejsze w tym jest fakt, że choć raport wisi w sieci od pół roku, dopiero teraz zauważyły go ukraińskie media.

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował we wtorkowe popołudnie o nowych, wykrytych przez ukraiński wywiad ruchach rosyjskich wojsk zaopatrzenia technicznego. Przerzuciły one na jednej z granicznych rzek w Donbasie pięć mostów pontonowych dla wojska.

Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że spotkanie Petra Poroszenki w poniedziałek w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.