Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

A co, jeśli to bomba? Cztery scenariusze dla Putina

Rosyjscy obywatele na pokładzie airbusa A321 w Egipcie mogli stać się ofiarami dżihadystów. Jeżeli takie wyniki przyniesie śledztwo ws. katastrofy samolotu lecącego z kurortu Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, dla Kremla i samego Władimira Putina będzie to oznaczało olbrzymi problem. Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego już obwieścili, że zamach był zemstą za rosyjskie zaangażowanie w wojnie w Syrii. Co czeka Putina i Rosję?

Sprawni, skuteczni i w milionach odsłon. Rosyjskie wojsko otwarte jak nigdy

Rosjanie coraz intensywniej inwestują w budowanie wizerunku swoich sił zbrojnych. Niegdyś bardzo skryci, silnie przywiązani do tajemnicy, teraz działają zupełnie inaczej. Interwencja w Syrii dobitnie to pokazuje. Rosjanie publikują liczne nagrania, zdjęcia i informacje, wyraźnie zmierzając w kierunku Zachodu, zwłaszcza USA, gdzie budowanie wizerunku wojska jest praktykowane od lat i z dużym rozmachem. Pod pewnymi względami Rosjanie nawet są już lepsi.

Moskwa i Teheran na linii. Wspólnie chcą "stabilizować" Syrię

Rosja i Iran zgodziły się zacieśnić współpracę, aby doprowadzić do stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Bliskiego Wschodu - poinformowało rosyjskie MSZ. Rosja zaproponowała również wsparcie dla opozycyjnej Wolnej Armii Syrii, ale walczący z Asadem dowódcy nie ufają Moskwie.

Putin: Asad byłby w stanie współpracować z rebeliantami

Prezydent Rosji Władimir Putin dał do zrozumienia, że rząd syryjski mógłby współpracować z ugrupowaniami rebelianckimi pod warunkiem, że byłyby one gotowe walczyć przeciwko terrorystom z tzw. Państwa Islamskiego (IS) - pisze w piątek BBC.

"Mamy do czynienia z wrogiem ludzkości"

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że rozwiązanie konfliktu syryjskiego wymaga przede wszystkim pokonania terroryzmu i uniemożliwienia rozszerzenia się go na inne kraje.

Ponad 80 proc. celów Rosjan nie należy do Państwa Islamskiego

Rosja nie atakuje dżihadystów, tylko wspiera ofensywę wojsk Asada - dowodzi agencja Reutera, powołując się na analizę danych rosyjskiego resortu obrony, z której wynika, że prawie 80 proc. deklarowanych przez Rosję celów nalotów w Syrii nie należy do tzw. Państwa Islamskiego.

Reuters: pierwsi zabici Rosjanie w Syrii. Moskwa: nie ma żadnych strat

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło we wtorek, że "nie ma żadnych strat wśród żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Syrii". To odpowiedź na informacje agencji Reutera, która podała, że w prowincji Latakia w Syrii zginęło co najmniej trzech Rosjan walczących u boku syryjskich sił rządowych.

Rosyjskie okręty desantowe wpływają na Morze Śródziemne

Duży okręt desantowy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej "Jamał" we wtorek przeszedł przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele, kierując się na Morze Śródziemne - poinformowały media w Rosji, powołując się na media społecznościowe Turcji. To kolejny rosyjski okręt desantowy, który pokonał tę drogę w ostatnim czasie. Jego śladami płyną kolejne.

Top Gun spod Latakii. Jak Rosjanie w tydzień zmienili zdanie o wojnie

Kilka dni przed rozpoczęciem nalotów w Syrii dwie trzecie Rosjan było temu przeciwne. Wystarczyło kilka dni operacji, żeby proporcje się odwróciły. Od czasów aneksji Krymu w rosyjskich mediach nie było tak skoordynowanej, tak zmasowanej, a przede wszystkim tak skutecznej ofensywy informacyjnej. Większość Rosjan niemal na komendę uwierzyła w główne tezy tej kampanii: militarna operacja w Syrii jest uzasadniona i skuteczna.