Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Kijów: Mosty pontonowe na granicy. Nadciągną nowe rosyjskie oddziały

Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy poinformował we wtorkowe popołudnie o nowych, wykrytych przez ukraiński wywiad ruchach rosyjskich wojsk zaopatrzenia technicznego. Przerzuciły one na jednej z granicznych rzek w Donbasie pięć mostów pontonowych dla wojska.

Berlin: nie rezygnujemy z formatu normandzkiego

Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział, że spotkanie Petra Poroszenki w poniedziałek w Berlinie z Angelą Merkel i Francois Hollande'em odbędzie się na wyraźne życzenie prezydenta Ukrainy bez udziału przedstawiciela Rosji.

Fińska armia wzywa 18 tysięcy rezerwistów. Z powodu Ukrainy

Fińska armia postanowiła w tym roku potroić liczbę rezerwistów wzywanych do stawienia się na szkoleniach wojskowych. Tym samym, do końca 2015 r. w koszarach pojawi się aż 18 tys. osób. Po raz pierwszy armia przyznała też, że decyzja ma związek z rosyjską agresją na Ukrainie.

Gen. Skrzypczak: Podtrzymuję swoją opinię, Polska sama z Rosją nie ma szans

Polska armia dysponuje "jednym z lepszych w Europie i świecie potencjałów ludzkich", ale w ciągu ostatnich 15 lat niebezpiecznie zmniejszył się jej "potencjał operacyjny". Tymczasem tylko większa armia będzie w stanie się przeciwstawić agresji ze wschodu. Inwazja Rosji na Ukrainie jasno to pokazuje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceminister obrony, gen. Waldemar Skrzypczak.

Cierpliwość się skończyła, sztab generalny zezwolił na użycie ciężkiej artylerii

Wojskowi mogą użyć ciężkiej artylerii w przypadku ataków rebeliantów. Mają pozwolenie - poinformował rzecznik ukraińskiego sztabu generalnego Władysław Sełezniow. Separatyści ostrzeliwują pozycje ukraińskie w Donbasie od samego rana, wykorzystując m.in. systemy rakietowe Grad. Dowódcy operacji w Donbasie informują, że najbardziej zapalnym punktem konfliktu pozostają okolice Doniecka.

Telefony do Paryża, Berlina i Moskwy. "Zaapelowaliśmy do Rosji, by się opamiętała"

Niemcy i Francja podzielają zaniepokojenie Ukrainy wywołane zaostrzeniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Gotowe są do zainicjowania konsultacji z Rosją, by nie dopuścić do negatywnego rozwoju wydarzeń - podało w poniedziałek MSZ w Kijowie. Wcześnie szef ukraińskiego MSZ, Pawło Klimkin, zatelefonował do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i zaapelował do Rosji o "opamiętanie się".

"Rosyjskie służby specjalne przygotowują się do aktów terrorystycznych"

- Rosja szykuje na okupowanych przez rebeliantów terenach w Donbasie krwawe prowokacje z dużą liczbą ofiar - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Powołuje się przy tym na dane wywiadu ukraińskiego. - Liczba ofiar w prowokacjach ma być zbliżona do liczby osób, które zginęły w katastrofie malezyjskiego boeinga w obwodzie donieckim - powiedział Turczynow.

"Czy możliwa jest rosyjska interwencja w Finlandii i w państwach bałtyckich? Tak"

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.