Konflikty zbrojne Rosji

Konflikty zbrojne Rosji

Jeden z pracowników został zabity, a dwóch zostało ciężko rannych, po tym jak pod ostrzałem znalazła się koksownia Avdiyivka we wschodniej Ukrainie. Uszkodzeniu uległ także sprzęt znajdujący się w fabryce oraz infrastruktura transportowa i spadła produkcja - poinformował Metinvest, największa ukraińska huta. Do ostrzału doszło w czwartek.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow oświadczył, że Ukraina byłaby gotowa gościć na swoim terytorium balistyczny system obrony przeciwrakietowej w związku m.in. ze wzrostem obecności wojskowej na anektowanym przez Rosję Krymie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nie pozostawia wątpliwości, z kim jego kraj toczy wojnę na wschodzie. - To nie jest walka ze wspieranymi przez Rosję separatystami, to jest prawdziwa wojna z Rosją - powiedział Poroszenko w wywiadzie dla BBC.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że jego kraj uzgodnił ze Stanami Zjednoczonymi, iż będą one wykorzystywać swój wpływ na władze w Kijowie, by przekonać je do wypełnienia porozumień z Mińska. Jego zastępca przyznał, że Amerykanie będą teraz mocniej zaangażowani w dyplomatyczne zabiegi wokół konfliktu na Ukrainie.

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

To pośmiertne dzieło Borysa Niemcowa - mówią przyjaciele i współpracownicy zastrzelonego opozycjonisty. Raport "Putin. Wojna" opublikowano w dniu wizyty szefa dyplomacji USA w Rosji, a tezy dokumentu obnażają kłamstwa Putina i Kremla w sprawie konfliktu ukraińskiego. Które ustalenia są najważniejsze?

Rzecznik Władimira Putina - Dmitrij Pieskow - musiał we wtorkowy poranek odpowiedzieć na pytania dziennikarzy proszących o komentarz ws. opublikowanego tego dnia raportu zabitego lidera opozycji Borysa Niemcowa. Pieskow stwierdził, że „nie ma czasu” na zapoznanie się z dokumentem, bo „ma w kalendarzu inne, ważniejsze sprawy” w nadchodzących tygodniach.

Opozycyjna Republikańska Partia Rosji-Partia Wolności Narodowej (RPR-Parnas) przedstawiła w Moskwie raport "Putin. Wojna", poświęcony konfliktowi na Ukrainie. Jego autorzy próbują oszacować straty armii i budżetu Rosji, poniesione w wyniku tej wojny. Autorzy piszą m.in. o tym, dlaczego doszło do aneksji Krymu, czy w Donbasie walczą rosyjscy ochotnicy oraz ile kosztuje Rosję wojna z Ukrainą.

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.